Poruszające wystąpienie dyrektorki poznańskiego zoo: Koty miały być sprzedane "na części". W tak złym stanie były

Tygrysy przywiezione z Koroszczyna do Poznania udało się uratować. - Nie wiemy, jak długo potrwa leczenie - powiedziała reporterowi RMF FM ze łzami w oczach dyrektorka poznańskiego zoo Ewa Zgrabczyńska. Przyznała, że tygrysy były w tak złym stanie, że prawdopodobnie miały zostać sprzedane "na części".

Udało się uratować dziewięć tygrysów, które trafiły spod białoruskiej granicy do Poznania. Ich stan jest jednak ciężki. Jak wynika z informacji przekazanych przez dyrektorkę poznańskiego ogrodu zoologicznego Ewę Zgrabczyńską, nie wiadomo, jak długo potrwa leczenie.

Zobacz wideo

-  Jeden z tygrysów jest w stanie bardzo ciężkim. W jego oczach widzimy rozpacz, ciemność, która była w tych klatkach, które są zbyt małe, w których zwierzęta nie mogły się nawet przemieścić i siedziały we własnych odchodach - przyznała ze łzami w oczach w rozmowie z dziennikarzami. Nagranie z jej wypowiedzią zamieścił reporter RMF FM Mikołaj Chłystun.

Zgrabczyńska podkreśliła, że tygrysy były trzymane w dramatycznych warunkach. Ich klatki były tak małe, że nie miały możliwości przemieszczania się. Znajdowały się we własnych odchodach. Dodała, że "ma nadzieję, że powstanie azyl, przepisy i więcej nie będzie takich sytuacji".

Jednocześnie dyrektor poznańskiego przyznała, że tygrysy miały najprawdopodobniej zostać przeznaczone "na części". Ze zwierząt pozyskuje się m.in. zęby, pazury, a także futro i skórę.

Dramat tygrysów na granicy z Białorusią

Ciężarówka z 10 tygrysami przyjechała z Włoch. To miała być darowizna dla jednego z ogrodów zoologicznych na Białorusi (później, jak się okazało, potwierdziły się informacje, iż niektóre ze zwierząt miały trafić do Dagestanu). Kierowcy udało się przejechać przez polską granicę, ale białoruscy pogranicznicy wstrzymali transport z powodu braku oryginału dokumentów przewozowych. Zwierzętami zajmuje się graniczny lekarz weterynarii. Jedno ze zwierząt padło. Wówczas ZOO w Poznaniu zdecydowało ruszyć na pomoc wycieńczonym tygrysom.

Jeśli chcesz wesprzeć poznańskie zoo w walce o życie i zdrowie tygrysów, możesz wpłacić datek: 98 1020 4027 0000 1602 1441 7713 Miasto Poznań, Ogród Zoologiczny w Poznaniu, ul. Kaprala Wojtka 3, 61-063 Poznań, z dopiskiem CISNA I JEJ PRZYJACIELE.

Więcej o: