Indie. Odwołane loty i zamknięte szkoły. Smog w New Delhi osiągnął poziom krytyczny

W stolicy Indii odnotowano najgorszą jakość powietrza na świecie. Smog, uwieczniony nawet na zdjęciu satelitarnym NASA, rozciągał się od New Delhi po Zatokę Bengalską.
Zobacz wideo

W stolicy Indii, gdzie mieszka ponad 22 mln ludzi, wprowadzony został stan zagrożenia publicznego. W ostatnich dniach jakość powietrza w Indiach uległa zdecydowanemu pogorszeniu, a to za sprawą święta Diwali. Tego dnia świętowane jest zwycięstwo światła (dobra) nad ciemnością (złem), podczas którego każdego roku organizowane są pokazy sztucznych ogni.

Toksyczny smog w Indiach. Władze New Delhi wprowadziły stan zagrożenia publicznego

Dym ze sztucznych ogni i petard sprawił, że czujniki jakości powietrza wskazały osiągnięcie poziomu krytycznego. Średnie dobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 przekroczyło w stolicy Indii 530 mikrogramów na metr sześcienny powietrza. Jest to 20 razy więcej od stanu ostrzegawczego określonego przez Światową Organizację Zdrowia.

Do wtorku 5 listopada zamknięte zostały wszystkie szkoły w New Delhi - termin ten jednak może ulec zmianie, jeśli jakość powietrza przez nadchodzącą dobę nie ulegnie poprawie. Dodatkowo w mieście wstrzymane zostały prace budowlane, wprowadzono ograniczenia w transporcie drogowym oraz zakazano używania sztucznych ogni. W piątek wśród uczniów szkół rozprowadzonych zostało około 5 milionów masek.

Smog, który w niedzielę rozciągał się od New Delhi po Zatokę Bengalską, wpłynął na znaczne ograniczenie widoczności. Jak podaje CNN z tego powodu dużo połączeń zostało opóźnionych lub przekierowanych na inne lotniska. Ta druga sytuacja dotyczyła około 37 lotów. Dodatkowo przez najbliższe 2 tygodnie ma zostać wprowadzony plan ograniczenia ruchu prywatnych samochodów. Auta napędzane benzyną mają mieć dozwolony wjazd do New Delhi tylko co drugi dzień. Podobne ograniczenie wprowadzono w 2016 roku, wtedy udało się zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza nawet o 13 procent.

Newpeace i AirVisual uznały New Delhi za najbardziej zanieczyszczone miasto na świecie. Dodatkowo siedem z dziesięciu miast o największym stopniu zanieczyszczenia powietrza znajduje się właśnie w Indiach.

Więcej o:
Komentarze (24)
Indie. Odwołane loty i zamknięte szkoły. Smog w New Delhi osiągnął poziom krytyczny. Z powodu święta
Zaloguj się
 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 32 razy 26

  Andrzej Duda: "Nie pozwolę, by ktokolwiek zamordował polskie górnictwo!"
  Andrzej Duda: "Węgiel to największy skarb Polski"
  Beata Szydło: "Polskie górnictwo ma przed sobą przyszłość"
  Mateusz Morawiecki: "Węgiel to nasze czarne złoto"

  DZIĘ-KU-JEMY.. DZIĘ-KU-JEMY .. DZIĘ-KU-JEMY .. DZIĘ-KU-JEMY .. DZIĘ-KU-JEMY

 • pan.szklanka

  Oceniono 16 razy 12

  Indie to Polska po sukcesie demograficznym plus program kosmiczny. Poziom religijnego zidiocenia mamy porównywalny. Brud, syf, kapliczka co 50 metrów i brak należytego szacunku do życia pogardliwie nazywanego doczesnym.

 • bufet_g.pl

  Oceniono 8 razy 8

  ciemność wygrała z jasnością

 • heine-ken

  Oceniono 8 razy 8

  Za to brawa dla Krakowa, sytuacja wymagała niepopularnych decyzji, ale najważniejsze że zadziałało - jest precedens i przykład.

 • bigzaganiacz

  Oceniono 6 razy 4

  prawie jak w sosnowcu

 • pies_1

  Oceniono 3 razy 3

  „Hej, hej, hej, inni mają jeszcze gorzej!
  (Ale nie da ukryć się, że są tacy którym jest lepiej”)

 • lubat

  Oceniono 2 razy 2

  "jakość powietrza w Indiach uległa zdecydowanemu pogorszeniu, a to za sprawą święta Diwali. (...) podczas którego każdego roku organizowane są pokazy sztucznych ogni."

  Pokazy sztucznych ogni są odpowiedzialne tylko za niewielki procent zanieczyszczenia powietrza. Głównym "trucicielem" jest prymitywne rolnictwo w stanach otaczających Delhi, ale i w innych częściach kraju. Klimat i gleba pozwalają na 2 - 3 zbiory plonów zbóż w roku i by maksymalnie skrócić czas między żniwami i nowym zasiewem, spala się słomę na setkach tysięcy hektarów pól. Rząd Indii próbuje z tym walczyć, ale na to trzeba pieniędzy i koło się zamyka.

 • forumologin

  Oceniono 5 razy 1

  EU zabroni uzytku slomek i innych plastikow i po cojesli Hindusi i inni truciciele i tak doprowadza do karastrofy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX