Są oficjalne dane: październik był najgorętszy w historii. Wysokie temperatury na biegunie

Europa i Australia, większość Azji i przede wszystkim Arktyka - te regiony doświadczyły szczególnie wysokich temperatur w październiku. W skali globu był to najgorętszy październik w historii.

Ochrona środowiska i katastrofa klimatyczna to sprawy zbyt ważne, aby pisać o nich tylko w Piątki. Na Gazeta.pl będziemy o nich pisać codziennie, wszystkie tematy znajdziecie w specjalnym dziale Środowisko.

W ubiegłym miesiącu średnia temperatura była o 0,69 stopnia Celsjusza wyższa, niż wynosi średnia dla października z 30 lat (1981 - 2010). To oznacza, że był to najgorętszy październik w historii, o ułamek stopnia ponad temperaturą października 2015 - wynika z danych unijnego programu Copernicus.

Dane odnoszą się do okresu 1981-2010, jednak globalne ocieplenie trwa już znacznie dłużej i temperatura rośnie od ponad stu lat. W stosunku do średniej sprzed epoki przemysłowej (kiedy spalanie paliw kopalnych zaczęło wywoływać efekt cieplarniany) październik był cieplejszy o 1,2 stopnia. Według najnowszej wiedzy naukowej (w miarę) bezpieczny dla ludzkości wzrost temperatury o nie więcej niż 2 stopnie w stosunku do okresu przed rewolucją przemysłową, najlepiej - 1,5 stopnia. Świat coraz szybciej zbliża się do tego poziomu. 

Zmiana klimatu jest realna i odczuwamy ją już tu i teraz. Jeśli chcesz zapobiegać skutkom katastrofy klimatycznej - wspieraj Greenpeace, które działa na rzecz rozwoju czystej energii i walczy z opieszałością polityków. WEJDŹ TUTAJ >>

Gorąca Arktyka

0,69 stopnia to zmiana temperatury średnia dla całej planety. Oznacza to, że niektóre regiony były chłodniejsze od normy (m.in. część Ameryki Północnej, Skandynawia, centralna Afryka). Z kolei inne - dużo bardziej gorące, niż te 0,7 stopnia Celsjusza. Dużo wyższe była temperatura w większości Europy, na północy Afryki, w Azji i Australii (szczególnie na zachodzie kontynentu). 

Największą anomalię temperatury na plus odnotowano w Arktyce. Rejon Bieguna Północnego jest jedną z najszybciej ocieplających się części Ziemi. Ma to bardzo poważne konsekwencje: prowadzi do spadku zasięgu lodu morskiego Arktyki i topnienia lądolodu Grenlandii. Z kolei te zjawiska mogą dodatkowo przyczynić się do wzrostu temperatury jako tzw. sprzężenia zwrotne.  

embed

Anomalia temperatury na świecie w październiku 2019 roku wobec średniej z lat 1981 - 2010 - mapa Copernicus Climate Change Service/ECMWF

<script type="application/javascript" src="https://www.greenpeace.pl/recurring/gazeta/iframe/greenpeace.js" id="greenpeace-recurring" data-version="gazkli2" />

W Polsce październik nie był rekordowy, ale i tak temperatura znacznie przekroczyła normę. Nawet pomimo chłodniejszego okresu na początku i końcu miesiąca średnia anomalia temperatury (w stosunku do okresu 1981 - 2010) wyniosła ponad 2 stopnie Celsjusza, a w niektóre dni temperatura była 6-7 stopni wyższa od normy. 

Stały wzrost globalnej temperatury

To kolejny rekord temperatury, jaki padł w tym roku. Lipiec 2019 był najcieplejszym miesiącem w ogóle w historii pomiarów.  

Zobacz wideo

Pomimo pobicia kilku rekordów, rok 2019 najpewniej nie przejdzie do historii jako najgorętszy dotychczas -ale znajdzie się w pierwszej piątce. Niezależnie od tego na wykresie anomalii temperatur z ostatnich 40 lat widać bardzo wyraźnie rosnący trend: 

embed

ZŁOTÓWKA DZIENNIE DLA KLIMATU? WEJDŹ TUTAJ >> 

Więcej o: