Komentarze (224)
Warszawa zmienia sposób naliczania opłat za śmieci. "Skrajnie podwyżki sięgną kilkuset proc."
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • radon13

  Oceniono 10 razy 4

  Oplaty za osobę powinny zapewne wzrosnac ale posortowane dobrze śmieci , surowce wtórne nie powinny kosztować sortujacego nic . I opłata nie ma nic wspólnego z wielkoscią mieszkania tylko z liczba ludzi .

 • szerszen0

  Oceniono 3 razy 3

  A jakie są kary za nielegalnie sprowadzanie ton śmieci? Śmiesznie małe. I często się czyta o pożarach na takich wysypiskach. Czy ktoś nad tym panuje?
  A kary za wywóz śmieci "do lasu" ? Jaka jest wykrywalność takich procederów?
  Najłatwiej obciążyć klasę średnią. Bo najłatwiej wyegzekwować.
  Zauważmy też, że żeby prawidłowo posegregować śmieci to prawie trzeba by zrobić doktorat (trochę przesadzam, ale tylko trochę) np do którego pojemnika wrzuciłby pan/pani paragon z kasy? albo karton po mleku?
  Dawno, dawno temu zbieracze śmieciowi pytali o makulaturę, żeby odnieść do skupu. Obecnie cena kilograma makulatury wynosi ok. 30 gr/kg. Nawet oni nie szukają papierów.
  Nie opłaca się przerabiać makulatury?

 • jedrzejewskia

  Oceniono 3 razy 3

  No w końcu wyszło szydło z worka.Tu wcale nie chodzi o to ,czy ktoś śmieci "produkuje" czy nie,segreguje,czy nie segreguje.Wszyscy będą płacić - i to będą w każdym przypadku opłaty maksymalne.Jeśli ktoś jeszcze myślał,że jak będzie segregował,to będzie płacił mniej,to teraz oczy powinny mu się szeroko otworzyć.Te opłaty - niby za śmieci, ze śmieciami nie mają nic wspólnego.Po prostu rządzący szukają kasy do załatania dziury budżetowej,czy to w skali kraju,czy to w skali miasta, a że temat jest nośny (ekologia),więc wielu dało się na to nabrać.Gdyby rzeczywiście chodziło o ekologię, to żaden decydent nie pozwolił by na sprowadzanie setek tysięcy ton śmieci z zagranicy do Polski.

 • js08836

  Oceniono 5 razy 3

  Logiki w tym za grosz. 1 osoba zajmująca mieszkanie o pow. 50 m/2 zapłaci więcej niż rodzina 4 osobowa zajmująca 40 m/2. Myślałem, że brak logicznego myślenia, to domena PiS, pomyliłem się. Amator wybrał najgorszy możliwy wariant. Tylko od liczby mieszkańców lokalu. Proste logiczne czytelne i na wskroś sprawiedliwe. Kogo ta stolica wybrała ? A co na to radni ? Też takie matoły jak on ?

 • mg_40

  Oceniono 5 razy 3

  Ja mam domek i płacę teraz 60 zł miesięcznie a przed tą zakichaną reformą wprowadzającą podatek płaciłem 12 zł za kosz. Miałem jeden kosz śmieci na dwa miesiące bo praktycznie całość śmieci odbierano jako posegregowany plastik, papier, szkło, metal. Resztki roślinne trafiają do dołu kompostownika. Dziś za to samo płacę co miesiąc 60 zł a za chwilę pewnie 80-90 zł miesięcznie
  Od początku mówiłem i pisałem, że projekt POwski podatku to absurd. Wystarczyło wymóc na gminach obowiązek corocznego sprawdzania czy wlaściciele nieruchomości mają podpisane umowy na wywóz śmieci.
  Ten podatek trzeba zlikwidować i przywrócić wolny rynek w wywozie śmieci, swobodę podpisywania umów na wywóz śmieci a gminom zostawić funkcję kontrolną czy umowa jest na każdą nieruchomość

 • myszoptak

  Oceniono 7 razy 3

  Zamiast na śmiecie to pieniądze poszły na Rydzyka, teraz Warszawiacy muszą dopłacać.

 • angelus-silesius

  Oceniono 9 razy 3

  Wdowa na 100 m2 zapłaci za wiecznie pijaną hołotę, która 500 m dalej w dwunastkę gnieździ się w suterenie ciecia.
  Bosko :)

 • woodchuck84

  Oceniono 5 razy 3

  Ppodwyżki nie zaczęły się od widzimisię urzędu m.st Warszawy. Nie bronie tu absolutnie PO ani Traskowskiego, tylko taka jest rzeczywistość. Podwyżki opłat szaleją (lub zaraz będą szaleć) we wszystkich gminach w Polsce, bo 1. drastycznie wzrosły koszty obsługi odpadów 2. po zmianach w podatkach (PIT niższy o 1%, a z zebranych w ten sposób już niższych wpływów z podatków, gminy zatrzymują o kolejny 1% mniejszy udział) spadły przychody gmin z których możnaby choć częściowo pokrywać wzrost kosztów.
  Problem ze śmieciami jest duży i to jest temat do rozwiązania w trybie pilnym na poziomie rzadowym - mamy duży napływ śmieci zza granicy. Firmy w Polsce które zagospodarowują te odpady mają od zagranicznych śmieci płacone lepiej niż za nasze, więc kiedy mają moce przerobowe wykorzystane prawie na maksimum to im się nie kalkuluje obsługa śmieci z Polski po starych stawkach. Rząd powinien pilnie interweniować w sprawie sprowadzania śmieci do Polski.

 • zimnypodmuch2

  Oceniono 3 razy 3

  Polacy to pisdy pozwalające na zrobienie ze śmieciarza urzędnika państwowego - de facto działającego we własnym interesie. Od teraz będziesz zawartość każdego worka fotografował na własnym dywanie, by mieć namiastkę dowodu przeciwko jego słowom, bo on powie że znalazł w twoich śmieciach bio trzy baterie paluszki, co da mu powód do podniesienia opłaty i dodatkowy zarobek.
  Pomyślcie ludzie, ile kosztował jeden metr kwadratowy waszego mieszkania, który teraz za darmo wynajmujecie firmie śmieciowej. To następny koszt tego interesu. To jest zwykła komuna, zapłata pieniędzmi które mają jakąś wartość to delegacja ryzyka z płacącego na wykonawcę, nie można obarczać ryzykiem kogoś kto płaci za jego zniesienie, w kraju którego pieniądze mają wartość płacisz i wymagasz, zapłata ściąga z ciebie ryzyka związane z dalszymi losami twoich śmieci problemy z transportem, składowaniem sortowaniem itp. A Polska przechodzi właśnie tą ustawą w etap komuny, czyli płacisz i się domagasz, pan cieć może jednostronnie na podstawie konfabulacji nie wywiązać się z umowy, zawyżyć opłatę, a ty nie jesteś w stanie udowodnić przed sądem że masz rację. Dyktatura proletariatu wraca, i to w wielkim stylu...

 • jml13060

  Oceniono 7 razy 3

  CO W ZAMIAN?!........
  Oczekuję, że za te pieniądze z większych opłat Warszawa zaoferuje mieszkańcom NOWOCZESNE altanki śmietnikowe - obszerne, wygodne, czyste, skutecznie zamykane, wentylowane, bez szczurów, robactwa i smrodu, bez dostępu dla osób spoza osiedla. Chętnie widziałbym też ubikacje zintegrowane z altankami śmietnikowymi, a na dachach zasilanie fotowoltaiczne do oświetlenia i monitoringu, plus budki dla ptaków i nietoperzy. Myślę, że na taką inwestycję znalazłoby się dofinansowanie z UE. Urzędnicy już teraz-zaraz powinni ogłosić konkurs dla architektów i przemysłowców na projekty i wykonanie wzorcowych altanek spełniających standardy XXI wieku i oczekiwania mieszkańców.

 • deusirae

  Oceniono 7 razy 3

  idiota czy uposledzony? Czyli wg niego rodzinka piecoosobowa na 50 metrach mniej wytworzy smieci niz jeden singiel na 80? Facepalm to za malo... Metoda pisusarow - karac tych co maja wieksze mieszkania, glaskac "pincetplusy" bo i tak za malo pasozytuja.

 • tegepe

  Oceniono 2 razy 2

  Kto i jak wyliczył te opłaty za składowanie i utylizację śmieci o kilkaset procent???

 • aronia0

  Oceniono 4 razy 2

  Akurat mieszkam nie w mieszkaniu, tylko w domu pod Warszawa. Zglosilismy do gminy wszystkie osoby, ktore w tym domu mieszkaja, czyli 3. Dostalismy od firmy zajmujacej sie wywozem smieci jeden sredni kontener na smieci zmieszane. Reszta jest segregowana w odrebne worki. Tymczasem u okolicznych sasiadow, gdzie mieszka o wiele wiecej osob w jednym domu, tez maja takiej samej pojemnosci kontener, choc powinni miec wiekszy. Oznacza to, ze zglosili do gminy mniej osob, niz faktycznie mieszka. Najlepsze jest jednak to, ze w tym kontenerze sie jakos mieszcza, co nas dziwi, bo my zawsze mamy go wypelnionego na full. Pytanie: co sie dzieje ze smieciami sasiadow? Odpowiedz: albo sa wywozone do lasu (obok sa lasy) albo spalane w piecach. Innej opcji nie m, bo sasiedzi raczej nie wygladaja na ludzi, ktorzy mogliby zagospodarowac w sposb racjonalny odpadki zmieszane. Az sie prosi, aby gmina chodzila po domach i sprawdzala, ile faktycznie osob tam mieszka (i smieci).

 • polsz

  Oceniono 4 razy 2

  "Dotychczas nie stosowaliśmy systemu naliczania stawek 'od osoby'. Ten system jest nieszczelny i niesprawiedliwy, bo nie ma możliwości weryfikacji, ile osób faktycznie zamieszkuje w danym lokalu."
  Ale zaprawdę sprawiedliwe jest by jedna osoba płaciła tyle samo za śmieci co 5-o osobowa rodzina bo mają takie same duże mieszkania. Bo ten jeden produkuje tyle samo śmieci tamta 5-ka. Nie 3,14erdolcie panie Olszewski o uczciwości

 • wranek

  Oceniono 2 razy 2

  A byli tacy, którzy w 2015 ostrzegali przed rozdawnictwem, za nic, za bycie.
  Te pieniadze powinny byc przeznaczonena edukacje , zdrowie i srodowisko.
  Ale PiS przeznaczył te srodki( juz kolejny rok) na produkcje GÓW.NA. Na swoja władze.
  I c.wuj z tego jest, tylko oczyszczalnie sie cieszą.
  TO WASZ WYBÓW PSIARZE. T E R A Z P Ł A Ć C I E !!!!!
  I szykujcie się na kolejne podwyzki opłat lokalnych i PODATKÓW!!!

 • gazeta-za-10

  Oceniono 8 razy 2

  Szybko magik wykukał kasę na remont spartolonej rury pod dnem rzeki.

 • emzaprawa

  Oceniono 6 razy 2

  Żegnaj PO.

 • maara

  Oceniono 10 razy 2

  Skoro system się nie sprawdza (nadal mamy nielegalne odpady i płonące śmietniska) to może czas wrócić do normalności, czyli każdy sam zawiera umowę na wywóz śmieci, tak jak na odstawę wodę , gazu i prądu wg potrzeb. A tak mamy podatek, który wyeliminował wolny rynek w tym sektorze. Brak konkurencji spowodował dyktat cen monopolistów.

 • jerzytop

  Oceniono 8 razy 2

  Słyszałem wczoraj w RMF d.....la z rayusza który nie potrafił odpowiedzieć na zadawane trzykrotnie pytanie . ZENADA człowieku vicku lecz się
  Jak 2 ludzi w domku ma płacic tyle ile np 10-15 osób w innym domu czy willi
  od czego bezie płacić ratusz jaka stawka
  Co ma powierzchnie mieszkania wspólnego z ilością śmieci idio...ci z KO

 • dudi-w

  Oceniono 12 razy 2

  Co za koszmarna głupota!!!!!!! BTW: mieszkańcy segreguja śmieci, firmy dostają gotowe półprodukty do przerobu, na którym zarabiają... Dlaczego my za to płacimy. To te firmy powinny nam płacic za wykonana pracę przy sortowaniu smieci!!!! BTW 2: znowu widziałem, ze śmieciarka nasze posegregowane smiecie wrzuciła razem (papier, plastiki i niesegregowane) - to po co w ogóle my cokolwiek robimy?? Warszawa - Ursynów

 • nessuno

  Oceniono 3 razy 1

  Rafalala, a kiedy SPPN na Żoliborzu?

 • awm10

  Oceniono 3 razy 1

  "Obsługa systemu śmieciowego trzy lata temu kosztowała stolicę 350 mln zł,
  w 2020 roku kosztować ma 925 mln zł.
  Opłata za składowanie śmieci, która kosztowała 24 zł za tonę w roku 2020 wyniesie 270 zł."
  Można?
  Można!

 • wasaty_janusz

  Oceniono 5 razy 1

  Coz Rafal, czas skonczyc z sortowaniem, po co sie meczyc skoro urawnilowka od metra.. ja tak zrobie choc sortowac sie powinno ale skoro idziecie na latwizne to ja tez

 • Bartosz Cieśla

  Oceniono 7 razy 1

  Czaskosky! Najlepszy prezydęt miasta Warszawy! Wincyj ścieżek rowerowych, wincyj opłat za wszystko - tak się buduje socjalistyczny dobrobyt!

 • antybandzior

  Oceniono 5 razy 1

  POsPOlity oszust!

 • koenzymq10

  Oceniono 5 razy 1

  Naliczanie kosztu od metrażu ma się nijak do tego, czy dana osoba produkuje dużo czy mało smieci. Jest tylko wygodny dla urzędasów, a raczej urzędasozj.e.b.asów, bo mają podkładke, że naliczają od czegoś realnego. Tymczasem podpowiem najprostszy i najbardziej logiczny sposób: od ilości wyprodukowanych smieci czyli kubłów. U mnie 120-litrowy kosz na zmnieszane opróżniany raz na tydzień (wystarczy nam dla 3 rodzin - łącznie 11 osób) kosztuje 23 EUR - wychodzi na rodzinę 33 PLN (sic!) miesięcznie. Dla domów wielorodzinnych typu kamienice bloki: 1100 litrowy pojemnik to koszt 1800 EUR rocznie (sic!) oprózniany co tydzień. Do tego: makulatura i bioodpady za darmo do woli, szkłó i plastik za darmo do zbiorczego poza domem.... Pozdrawiam Polaczków z Rajchu. Duuuuże miasto.

 • m-ml

  Oceniono 3 razy 1

  Dlaczego Warszawa finansuje bezpłatną komunikację miejską dla dzieci i młodzięży w sytuacji, kiedy funkcjonuje 500+?

 • myszoptak

  Oceniono 5 razy 1

  W PRLu nikt nie placilł za wywóz śmieci.
  Koszt był wliczony w koszty opłaty kwaterunkowej.
  Ale państwo było bogate i był socjalizm
  W feudaliźmie każdy na każdym musi zarobić.

 • poljack

  Oceniono 3 razy 1

  Pamiętacie rewolucję śmieciową z 2012 roku miało być tak pięknie a wyszło jak zawsze beznadziejnie i tak jest do dziś ludzie wolą nie segregować podrzucać lub wyrzucać do lasu .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX