Śmiertelnie niebezpieczna bakteria Vibrio vulnificus coraz częściej w Bałtyku. Powodem zmiana klimatu
Jak podaje Onet.pl na podstawie raportu The Lancet Countdown, który informuje o wpływie zmian klimatu na ludzkie zdrowie, przecinkowiec szczepu Vibrio vulnificus coraz częściej pojawia się w Bałtyku. W latach 2014-2018 w porównaniu do lat 1982-1986 obszar potencjalnego występowania bakterii wzrósł z 5,1 do 11,8 proc. wybrzeża. Prognozowane ocieplenie klimatu jeszcze bardziej przyspieszy ten trend.
Mięsożerna bakteria będzie pojawiać się w Bałtyku coraz częściej
Przecinkowiec szczepu Vibrio vulnificus jest spokrewnionym z przecinkowcem cholery ludzkim patogenem występującym na terenach nadmorskich bądź przy ujściach rzek. Można się nim zarazić poprzez kąpiel w morzu, jeśli dostanie się do ran bądź otarć. Co więcej, występuje także w owocach morza lub rybach. Bakteria jest bardzo groźna dla naszego organizmu, w ekstremalnych przypadkach może spowodować śmierć, przecinkowce odpowiedzialne są również za martwicze zapalenia tkanki łącznej, które kończą się amputacją.
>>> Czytaj także: Finlandia. Ścieki z oczyszczalni trafiły do Bałtyku. Powodem błąd ludzki
Choć bakteria ta występuje w wodach na całym świecie, to najlepiej rozwija się w momencie, gdy temperatura wody jest wyższa niż 18 stopni Celsjusza. Wzrost temperatury wpływa także na rozprzestrzenianie się jej. Szacuje się, że jeden stopień więcej oznacza wzrost zakażeń o 200 proc. Niskie zasolenie Morza Bałtyckiego również jest korzystne dla bakterii.
Ostrzeżenia dotyczące jej częstszego pojawiania się w wodach Bałtyku nie są gołosłowne. W tym roku w sezonie letnim w Niemczech zarejestrowano pięć przypadków zakażenia bakterią. Jeden z nich okazał się śmiertelny. W sierpniu br. starsza kobieta zmarła po kąpieli w morzu. Do zdarzenia doszło graniczącym z Polską kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze.
Organizacją, która systematycznie działa na rzecz ograniczenia produkcji toksycznych odpadów i oczyszczania naszych plaż, oceanów i mórz jest Greenpeace. Walkę o plaże Bałtyku możesz wesprzeć TUTAJ >>
-
Niemcy zmieniają zasady obostrzeń. Do sklepu tylko po wcześniejszej rejestracji
-
Polacy zapłacą za kryzys, odkręcając kurki? Gaz droższy nawet o 100 proc. A później szok elektryczny
-
Lidl, Aldi i nie tylko. Niemcy rzucili się do sklepów po domowe testy na koronawirusa. Ogromny popyt
-
NASA opracowuje elektryczny samolot X-57. Kiedy podniebne elektryki będą codziennością?
-
Brzozów. Dwa wilki, które miały zbliżyć się do pilarzy, zostały odstrzelone
- Światowa Organizacja Zdrowia odrzuca planowane unijne paszporty szczepień
- Czy będzie waloryzacja świadczenia 500+? Wiceminister Stanisław Szwed komentuje
- Chcesz rozliczyć online PIT-36 lub PIT-36L? Trochę poczekasz. Ministerstwo przeprasza 3 mln podatników
- Dlaczego płyta CD-Audio mieści 74 minuty muzyki? Legenda głosi, że to sprawka Beethovena
- Oczyszczanie uszkodzonych reaktorów w Fukushimie zajmie jeszcze trzy dekady. Dwa kluczowe wyzwania