Startup wspierany przez Billa Gatesa opracował nowatorskie rozwiązanie. To może być przełom w energetyce słonecznej

Startup Heliogen wspierany przez Billa Gatesa opracował rozwiązanie, które zrewolucjonizuje energię słoneczną. Jego projekt może spowodwać obniżkę emisji dwutlenku węgla.

Heliogen, czyli tajemniczy startup zajmujący się energią solarną z ukrycia wyszedł we wtorek, decydując się na ogłoszenie przełomowego rozwiązania dla branży energetyki słonecznej. 

Przełom w energii słonecznej. To koniec zanieczyszczania powietrza przez przemysł ciężki?

Innowacyjne przedsiębiorstwo znalazło sposób na wykorzystanie sztucznej inteligencji oraz pola luster do odbicia tak dużej ilości światła słonecznego, że w konsekwencji wytwarzane jest ciepło o temperaturze wynoszącej powyżej 1000 stopni Celsjusza.

Nowatorskie rozwiązanie w przyszłości może być wykorzystywane podczas produkcji takich surowców jak cement, szkło czy stal. Oznacza to przełom w przemyśle ciężkim, który w znaczący sposób odpowiada za światową emisję dwutlenku węgla. Wreszcie istnieje możliwość wdrożenia energii "zielonej" do tego sektora światowej gospodarki.

Wdrażamy technologię, która może być tańsza od paliw kopalnych, a także nie będzie emitować CO2. To prawdziwy Święty Grall

- powiedział CNN Business Bill Gross, CEO, a zarazem założyciel Heliogena. 

Opracowane przez startup rozwiązanie na tle innych podobnych projektów wyróżnia wykorzystanie sztucznej inteligencji. Za pomocą oprogramowania komputerowego steruje się tysiącami lustrami, by odbijały promienie w jeden punkt, w którym skoncentrowana będzie cała energia. Okazuje się, że wytworzone przez nie ciepło może być wykorzystane nie tylko do produkcji stali, ale także wytworzenia wodoru, który może być przekształcany w paliwo do samochodów ciężarowych i samolotów. Firma jest również przygotowania do magazynowania energii podczas deszczowych dni. 

Startup Heliogen opracował rewolucyjny pomysł dla energii słonecznejStartup Heliogen opracował rewolucyjny pomysł dla energii słonecznej materiały prasowe

Rewolucyjne rozwiązanie startupu. Stoi za nim Bill Gates

Prace nad technologią były przez dłuższy czas owiane tajemnicą. Okazuję się, że projekt wspiera Bill Gates oraz właściciel "Los Angeles Times" Patrick Soon-Shiong. Nie wiadomo, ile obaj miliarderzy przeznaczyli na startup, natomiast obaj z aprobatą wypowiedzieli się na temat przełomowego rozwiązania. - Cieszę się, że byłem zwolennikiem nowatorskiej technologii koncentracji energii słonecznej. To obiecujący postęp w dążeniu do zastąpienia paliw kopalnych pewnego dnia - stwierdził w oświadczeniu Bill Gates. 

CEO Heliogena, Bill Gros, zapowiedział, że firma dalej będzie pracować nad udoskonaleniem rozwiązania, a także nad zaprezentowaniem jego wykorzystania na szerszą skalę. Po tym prawdopodobnie będzie oferować usługi poszczególnym przedsiębiorcy. Startup-owcy są przekonani o tym, że osiągnąć sukces, zwłaszcza, że energia słoneczna jest nie tylko przyjazna dla środowiska, ale również dużo mniej kosztowna od paliw kopalnych. 

Więcej o: