PGE zbuduje wielką farmę fotowoltaiczną. Inwestycja powstanie w pobliżu Elektrowni Bełchatów

Polska Grupa Energetyczna poinformowała o podpisaniu umowy pomiędzy PGE Energia Odnawialna oraz PGE Górnictwo i Energetyka o współpracy przy budowie farmy fotowoltainczej, która powstanie w pobliżu Elektrowni Bełchatów.

Farma fotowoltaiczna powstanie na terenie prawie 100 ha.  Wytworzona energia pozwoli na zasilenie ok. 25 tys. gospodarstw domowych. Decyzja o inwestycji jest również o tyle istotna, że powstanie ona na terenach należących do Elektrowni Bełchatów, która jest największym źródłem emisji CO2 w Polsce. 

>>> Dowiedz się więcej: Startup wspierany przez Billa Gatesa opracował nowatorskie rozwiązanie. To może być przełom w energetyce słonecznej

PGE z farmą fotowoltaiczną koło Elektrowni Bełchatów

Grunty do budowy farmy fotowoltaicznej zostały przekazane przez PGE Energia Konwencjonalna. Obecnie na 94,21 ha znajdują się zwałowiska oraz tereny składowania surowców. Inwestycja pozwoli zwiększyć moc zainstalowaną OZE w PGE nawet o 60 MW.

Zobacz wideo

- Jesteśmy świadkami bardzo ważnego wydarzenia na polskim rynku energetycznym, który transformuje się w kierunku niskoemisyjnym. Już dziś PGE jest liderem sektora OZE w Polsce. Mamy największy udział w hydroenergetyce i energetyce wiatrowej, a zainicjowany dzisiaj projekt umożliwi nam zbudowanie podobnej pozycji również w sektorze fotowoltaiki. Warto również zauważyć, że to przedsięwzięcie jest doskonałym przykładem dobrej, wzajemnie uzupełniającej się, współpracy spółek z Grupy Kapitałowej PGE i poszukiwania efektów synergii wszędzie tam, gdzie jest to możliwe - powiedział Ryszard Wasiłek, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej podczas konferencji prasowej. 

PGE coraz mocniej inwestuje w energię odnawialną. Farma to jedna z wielu inwestycji 

Poprzez inwestycję w farmę wiatrową PGE wdraża w życie w program, którego celem jest wytwarzanie 2,5 GW mocy z energii słonecznej do 2030 r. Państwowa spółka aktywnie stara się angażować w promowanie "zielonej" energii. PGE Energia Odnawialna należąca do grupy kapitałowej obsługuje obecnie 15 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych oraz farmę fotowoltaiczną. Ich łączna moc wynosi 2188,9 MW. 

W br. przedsiębiorstwo podpisało także specjalne listy intencyjne, w których apeluje o współpracę innych spółek Skarbu Państwa ws. tworzenia farm fotowoltaicznych.

Więcej o: