Tygrysy z poznańskiego zoo jadą do Hiszpanii. Pomogło ministerstwo

Resort środowiska zaangażował się w sprawę tygrysów uratowanych przez poznańskie zoo z transportu, który utknął na polsko-białoruskiej granicy. Efekt? Pięć tygrysów uda się do azylu w Hiszpanii.
Zobacz wideo

Pięć uratowanych tygrysów będzie mogło liczyć na dobre warunki jakie gwarantuje im ośrodek dla dzikich zwierząt znajdujący się w Hiszpanii. W Polsce pozostaną tygrys Gogh, który dochodzi do siebie po operacji oraz dwa inne, które były w najlepszym stanie i przebywają już w zoo w Człuchowie.

Ministerstwo Środowiska rozwiązało problemy prawne z transportem tygrysów do Hiszpanii

Przez błędne decyzje administracyjne wyjazd tygrysów do azylu w Hiszpanii stał pod znakiem zapytania. Mimo zgody Ministerstwa Środowiska i Głównego Inspektoratu Weterynarii, zgody na wyjazd zwierząt nie wydal wójt Terespola (gminy, gdzie zatrzymano poprzedni transport zwierząt do Rosji) oraz dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta. - Te zwierzęta nie mogą spędzić u nas zimy. To zagraża ich życiu. Rzucanie nam kłód pod nogi jest niemoralne i nieetyczne - mówiła dyrektorka poznańskiego zoo Ewa Zgrabczyńska.

Jak się okazuje, problemami prawnymi zajęło się już Ministerstwo Środowiska. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej przekazano, że zwierzęta będą mogły wyjechać do azylu. Resort zastosował w ich przypadku przepisy o wyższym interesie społecznym. - Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody są przepisy zezwalające na podejmowanie decyzji w stanie wyższego interesu społecznego, konieczności związanej z zagrożeniem zdrowia i życia zwierząt. Wtedy, kiedy wiadomo, że mogą przejechać z warunków gorszych w warunki lepsze - cytuje dyrektorkę zoo Radio Zet.

Więcej o:
Komentarze (12)
Tygrysy z poznańskiego zoo jadą do Hiszpanii. Pomogło ministerstwo
Zaloguj się
 • poulain75

  Oceniono 10 razy 10

  Wójt Terespola - wielce ważny kierownik szlabanu. Sytuacja go przerosła, to mnoży administracyjne przeszkody. Żałosne.

 • ailia

  Oceniono 9 razy 9

  Yeah!!! Super wiadomość :)

 • pierwsza.strona1

  Oceniono 10 razy 8

  Prosba do dyrekcji zoo w Poznaiu. Czy mogliby Panstwo od czasu do czasu przekazywac informacje jak tygrysy zyja w Hiszpanii? Czy zaaaklimatyzowaly sie? Itp, itd.

 • ja5569

  Oceniono 1 raz -1

  Eviva España!

 • mniklasp

  Oceniono 5 razy -5

  tygrysy wedruja po Europie! to prosze napisac jak oni , ci medrcy , chca je tam tranportowac? Czy jeden Herkules C130 wystarczy?

 • 162tony

  Oceniono 5 razy -5

  o ile zostaną tam wpuszczone.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX