Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. kryzysu klimatycznego. PiS głosował przeciwko

Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wzywa do pilnych działań na rzecz ograniczenia wzrostu temperatury na świecie. Eurodeputowany Pascal Canfin stwierdził, że Europa stała się pierwszym kontynentem, który przyznał, że sytuacja klimatyczna jest "kryzysowa". Przeciwni rezolucji byli eurodeputowani z PiS. Wielu z PO wstrzymało się od głosu.

"Za" rezolucją opowiedziało się 429 eurodeputowanych, przeciw było 225, 19 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu. Pomysłodawca rezolucji jest Pascal Canfin, członek grupy Renew Europe. Canfin w Parlamencie Europejskim podkreślał, że PE przyjmując rezolucję, spełnia oczekiwania mieszkańców Europy. Jak powiedział, Europa jest pierwszym kontynentem, który oficjalnie przyznał, że istnieje "kryzys klimatyczny i środowiskowy". 

Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. klimatu

Parlamentarzyści poprzez przyjęcie dokumentu zgodzili się, że Komisja Europejska powinna podjąć działania, by globalne ocieplenie nie przekroczyło 1,5 stopnia Celsjusza. Rezolucja wzywa UE do ograniczenia emisji o 55 proc. do 2030 r., by do 2050 r. osiągnęła neutralność klimatyczną.

Nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen już wcześniej zaznaczyła, że zmiany klimatu będą priorytetem jej pięcioletniej kadencji. Szefowa KE stwierdziła, że Europa powinna być neutralna klimatycznie do 2050 roku. 

>>> Topniejący lodowiec może spaść z Mont Blanc:

Zobacz wideo

Dążenie do ograniczenia wzrostu temperatury do 1,5 C. to jeden z elementów porozumienia paryskiego z 2015 r.

PiS i dwóch europosłów z SLD przeciwko

Przeciwko rezolucji byli deputowani z PiS: Adam Bielan, Joachim Brudziński, Ryszard Czarnecki, Anna Fotyga, Patryk Jaki, Krzysztof Jurgiel, Karol Karski, Beata Kempa, Izabela Kloc, Joanna Kopcińska, Zdzisław Krasnodębski, Elżbieta Kruk, Zbigniew Kuźmiuk, Beata Mazurek, Andżelika Możdżanowska, Tomasz Poręba, Elżbieta Rafalska, Bogdan Rzońca, Jacek Saryusz-Wolski, Beata Szydło, Grzegorz Tobiszowski, Jadwiga Wiśniewska, Witold Waszczykowski, Anna Zalewska, Kosma Złotowski.

Zaskoczenie może budzić fakt, że przeciwko zagłosowali też Marek Balt i Marek Belka z SLD (w PE reprezentujący Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów), a także Jan Olbrycht z PO (Europejska Partia Ludowa). Przedstawiciele Platformy i PSL w większości wstrzymali się od głosu (Jerzy Buzek, Jarosław Duda, Andrzej Halicki, Krzysztof Hetman, Adam Jarubas, Janusz Lewandowski, Elżbieta Łukacijewska i Radosław Sikorski). Dzień po głosowaniu Adrian Zandberg, poseł Lewicy, tłumaczył, że Balt i Belka w czasie głosowania... pomylili się i złożyli wnioski, żeby ich głos został zmieniony,

Głosy "za" oddali: Magdalena Adamowicz, Bartosz Arłukowicz, Ewa Kopacz, Róża Thun, Włodzimierz Cimoszewicz, Robert Biedroń i Sylwia Spurek.

Więcej o:
Komentarze (257)
Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. kryzysu klimatycznego. PiS głosował przeciwko
Zaloguj się
 • jaja-kaczora

  Oceniono 67 razy 53

  wybitny znawca klimatu, nasz szczerbaty Naczelnik TYSIONCLECIA powiedzial ze Ocieplenia Klimatu w Polsce NI MA. A to wszystko spisek ekoterrorystow, lewactwa, Donalda Tuska i Grety Thunberg!

 • kataryniarski

  Oceniono 76 razy 46

  Pisuarskie były oczywiście... przeciw?

  No ale czemu się tu dziwić, skoro taka chytra baba z Brzeszcza, wiedzę o świecie czerpie z kościółkowych bzdetów?

 • bogucjusz

  Oceniono 57 razy 43

  Zdziwieni? Pamiętacie wypowiedź tego dzbana p/o prezydenta RP o tym, co myśli o globalnym ociepleniu wyglądając przez okno? Strach pomyśleć, co jego bystry umysł sądzi w tych okolicznościach o kulistości Ziemi...

 • banan125

  Oceniono 35 razy 27

  dzban, dzbana, dzbanem pogania - to jak zwykle w PiS, Partaczy i Sutenerów

 • jaja-kaczora

  Oceniono 31 razy 23

  inteligenty polski patriota i katolik widzi przeca ze Ziemia jest plaska a nie okragla a Slonce obraca sie dokola Ziemi, a OCIEPLENIA KLIMATU nie ma ia do tego nie potrzeba mu zadnych LEWACKICH naukowcow tylko Radio Maryja i prezesa bez zebow z KOTEM, powiedzial furman Otto z Tworkowa

 • spyderman2

  Oceniono 35 razy 21

  pisiury to tłuki ale żer na ciemnym ludzie opanowali do perfekcji. kradną ile mogą a ciemny lud nic z tego nie rozumie

 • serenita123

  Oceniono 31 razy 19

  a gdzie 500 MILIONÓW DRZEW, które obiecywał Morawiecki jeszcze w tym roku?
  No gdzie?

 • jaja-kaczora

  Oceniono 27 razy 15

  Czy to farma pissdzielczych trolli te brednie przeciwko ekologom wypisuje, albo spoleczenstwo zidiocialo nam do reszty, pytal furman z Tworkowa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX