Pałac Kultury się zazielenił. Przed ważnym szczytem ma przypomnieć, że klimat dotyczy też nas

Od piątku do poniedziałku Pałac Kultury i Nauki zmieni swoje standardowe podświetlenie na kolor zielony. W dniach między globalnym strajkiem klimatycznym a szczytem COP25 ma przypominać, że kryzys klimatyczny dotyka też Polski.

Ochrona środowiska i katastrofa klimatyczna to sprawy zbyt ważne, aby pisać o nich tylko w Piątki. Na Gazeta.pl będziemy o nich pisać codziennie, wszystkie tematy znajdziecie w specjalnym dziale Środowisko.

W piątek tysiące ludzi na całym świecie, w tym w kilkunastu miejscach w Polsce, brały udział w strajkach dla klimatu. Zaś w poniedziałek w Madrycie zaczyna się szczyt klimatyczny COP25. By zwrócić uwagę na te wydarzenia i ich temat - trwający kryzys klimatyczny - przez cztery dni Pałac Kultury i Nauki w Warszawie będzie podświetlony na zielono. 

Zobacz, jak młodzież protestuje dla planety:

Zobacz wideo

- Kryzys klimatyczny dotyczy także Polski. Coraz częstsze fale upałów, susze, braki wody, czy inne ekstremalne zjawiska pogodowe powodują nie tylko coraz większe straty gospodarcze, ale również zagrażają zdrowiu i życiu wszystkich Polek i Polaków, a w szczególności dzieci i osób starszych - wyjaśnia Dominik Olędzki z Koalicji Klimatycznej, która jest organizatorem akcji.

Podświetlony na zielono PKiN przez najbliższe dni będzie przypominał wszystkim mieszkańcom Warszawy oraz turystom, że kryzys klimatyczny dotyczy nas wszystkich. Naukowcy nie mają wątpliwości, że potrzebujemy zdecydowanych działań – przede wszystkim odejścia od węgla oraz innych paliw kopalnych i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych tak, by najpóźniej do 2050 roku osiągnąć neutralność klimatyczną

- zaznacza. Organizacja oczekuje, że ten cel poprze na zbliżającej się Radzie Europejskiej polski rząd. Dotychczas Warszawa blokowała ambitniejszą politykę klimatyczną, jednak staje się to coraz trudniejsze - i bardziej niekorzystne.

Klimatyczny stan wyjątkowy i szczyt w Madrycie 

 W czwartek Parlament Europejski ogłosił klimatyczny stan wyjątkowy i rezolucję przed COP25. Działania UE mają być spójne z celem ograniczenia wzrostu temperatury poniżej 1,5 stopnia C. 

- Rezolucja Parlamentu Europejskiego ma ogromne znacznie. Oto reprezentanci pól miliarda mieszkańców Europy, reprezentujący różne partie polityczne, różne poglądy i stanowiska przyjmują wspólną deklaracje o potrzebie zapobieżenia katastrofie klimatycznej -  komentuje prof. Zbigniew Karaczun z SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej.

- To też jasny sygnał dla Polski. Jeśli nie zmienimy dotychczasowej polityki, nie zaczniemy aktywnie redukować emisji gazów cieplarnianych i działać na rzecz neutralności klimatycznej to pozostaniemy osamotnieni, a naszych towarów, ze względu na ich wielki ślad węglowy, nikt w Europie i na świecie nie będzie chciał kupować - ocenia prof. Karaczun.

Najbliższe tygodnie będą ważne nie tylko w europejskiej, ale i światowej polityce klimatycznej. W najbliższy poniedziałek w Madrycie rozpocznie się szczyt klimatyczny COP25. Napotkał on od jeszcze przed rozpoczęciem problemy organizacyjne, a negocjacje będą dotyczyć trudny, technicznych kwestii. Głośno będzie też z pewnością o zwiększaniu celów polityki klimatycznej, choć nie jest to w agendzie negocjacyjnej tegorocznego szczytu.