Szkocja. Martwy kaszalot znaleziony na wybrzeżu. Miał w żołądku 100-kilogramową kulę śmieci

Plastikowe kubki, torebki i rękawiczki znaleziono w ciele martwego kaszalota, który został wyrzucony na brzeg plaży Luskentyre w północno-zachodniej Szkocji. Scottish Marine Animal Stranding Scheme udostępniło nagranie ze znalezienia zwierzęcia.
Zobacz wideo

Jak podaje "Huffington Post" w żołądku kaszalota znaleziono około 100 kilogramów plastiku, lin i innych śmieci. Pod nagraniem udostępnionym na Facebooku SMASS napisano, że w tuszy znajdowały się ogromne ilości plastikowych kubków, toreb, rękawiczek, linek oraz rurek, a także sieci rybackich.

100-kilogramowa kula śmieci znaleziona w żołądku martwego wieloryba w Szkocji

- Cały ten materiał znajdował się w wielkiej, zbitej kuli w żołądku. Część ze śmieci wyglądała, jakby była tam od jakiegoś czasu. Ta ilość plastiku jest przerażająca. Musiała upośledzać trawienie. Po raz kolejny zdjęcia tych zwierząt służą jako wskazanie zagrożeń, jakie niosą śmieci dla morskich zwierząt - powiedział przedstawiciel SMASS. Na razie nie wiadomo jednak na ile śmieci przyczyniły się do śmierci zwierzęcia. Ogólnie stan kaszalota był dobry, nie zaobserwowano także żadnych śladów choroby, które mogłyby wywołać jego nagłą śmierć.

Rzecznik organizacji British Divers Marine Life Rescue przyznaje, że obserwacje kaszalotów przy wodach Wielkiej Brytanii są bardzo rzadkie. Ostatnio jednak przypadki odnajdywania martwych zwierząt morskich są coraz częstsze. Grupa ostrzega, by nie zbliżać się do ciał martwych zwierząt wyrzucanych przez morze. - Trzeba zrozumieć, że wieloryby, delfiny i morświny są ssakami takimi jak ludzie, a zatem mogą być nosicielami poważnych chorób, które mogą być później przenoszone między nami. Należy unikać wszelkich kontaktów z tuszą i płynami ustrojowymi padłych zwierząt - dodano w komunikacie.

Więcej o:
Komentarze (34)
Szkocja. Martwy kaszalot znaleziony na wybrzeżu. Miał w żołądku 100-kilogramową kulę śmieci
Zaloguj się
 • grzegorz-g1953

  Oceniono 9 razy 5

  Komentarze są poniżej wszelkiego poziomu. Otwórzcie oczy i popatrzcie ile plastikowego świństwa pływa w morzach, to może coś do was dotrze. A co do pouczania innych, to uświadomcie sobie, że Polska jest największym śmieciuchem Bałtyku, a jeszcze kilka lat temu ścieki z Warszawy płynęły sobie nieoczyszczone do Bałtyku. I nie była to wina, ani Tuska, ani Trzaskowskiego.

 • pocztowki.znad.krawedzi.2

  Oceniono 21 razy 3

  "Na razie nie wiadomo jednak na ile śmieci przyczyniły się do śmierci zwierzęcia." - ale zmanipulować już w tytule nie zaszkodzi. To tak jakby napisać - "na plaży znaleziono martwego kaszalota. Wcześniej w tym miejscu przebywała wycieczka z Izraela. Na razie nie wiadomo, na ile obecność żydów przyczyniła się do śmierci zwierzęcia". ^^

 • rstipes

  Oceniono 5 razy 1

  Smieci się nie przyczyniły. Na pewno były zdrowe i stanowiły suplement diety wzmacniającej kaszalota. Ludzie też powinni jeść więcej śmieci a szczególnie dzieci i osoby starsze.

 • swinton

  Oceniono 5 razy 1

  Poszedłem kupic dwie cytryny.
  Były na wage.
  Waga wydrukowała nalepke.
  Nakleiłem ja na butelke kefiru.
  Przy kasie zostałem o...y bo "cytryny powinny byc w plastikowej torebce z nalepka".

 • Teresa Strumiłło

  0

  Robię zawsze tak samo, ale nigdy się nikt o to nie doczepił. Może pani w kasie miała gorszy dzień..

 • jakobhorner

  Oceniono 1 raz -1

  szkoda że nie zeżarł Bielka-Robsona. Ponoć wykłada w Edynburgu.

 • zdybex

  Oceniono 3 razy -1

  tendencyjne zestawienie fotografii . na jednym zdechły kaszalot bo się zapchał plastikiem a na drugim pan Semka. ciekawe ile napakował i czego i dlaczego ekolodzy go nie ratują ułatwiając mu powrót do morza.

 • antyklops

  Oceniono 3 razy -1

  a u nas węgiel...

 • polakpl

  Oceniono 12 razy -2

  Podziękujcie kolorowym rasom.

  Całe rzeki śmieci idą prosto do oceanu w Afryce i Azji Płd. Wsch.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX