Naukowcy kontra klimatosceptycy. Symulacje z ostatnich 50 lat przewidziały zmiany klimatu

Zmiany klimatyczne są faktem. Na dodatek klimatolodzy już 50 lat temu dysponowali rzetelną wiedzą, dzięki której trafnie przewidzieli kierunek zmian. Już w latach 70. zakładali model, który obecnie się potwierdza. To jeden z argumentów przeciw klimatosceptykom i za tym, aby wziąć doniesienia naukowe bardzo serio.

Naukowcy z Uniwersytetu w Berkeley zbadali 17 modeli klimatycznych, będących swojego rodzaju symulacjami, które klimatolodzy publikowali w ciągu ostatnich 5 dekad. Zaczęli od modelu ogłoszonego przez specjalistów od klimatu w 1970 r.

Klimat się zmienia. To fakt. I został przewidziany

Nie pominęli także słynnego modelu z 1988 r., autorstwa Jamesa Hansena, byłego klimatologa NASA, który pod koniec lat 80. mówił przed Senatem USA o potencjalnych skutkach globalnego ocieplenia. Współczesne badania naukowców objęły analizą także pierwsze cztery raporty IPCC (Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu stworzony na wniosek ONZ - przyp. red.).

Jak donoszą naukowcy w raporcie opublikowanym w czasopiśmie naukowym "Geophysical Research Letters", nawet pierwsze modele klimatyczne ogłoszone w latach 70. były nad wyraz zbieżne z tym, co aktualnie wiemy o zmianach klimatu. Co więcej, potwierdzili, że przewidywań klimatologów w "14 z 17 modeli nie dało się odróżnić od tego, co się faktycznie wydarzyło". Pełny raport z badania dostępny jest online za darmo.

>>> "Bałtyk się dusi". Co to oznacza i jakie ma konsekwencje? Sprawdź

Zobacz wideo

Dalsze prognozy w temacie zmian klimatu

To, czego najbardziej obawiają się naukowcy i przed czym ostrzega IPCC to globalne ocieplenie klimatu o ok. 3°C powyżej temperatury sprzed epoki industrialnej (symboliczna data to 1750 r.) do 2100 r. Zdaniem ekspertów, tyle wystarczy, by skutki dla ludzkości były fatalne. A jesteśmy na dobrej drodze, by tak się stało.

Globalne ocieplenie - współczesne prognozy naukoweGlobalne ocieplenie - współczesne prognozy naukowe AGU Publications / 'Geophysical Research Letters' (agupubs.onlinelibrary.wiley.com)

Warto zaznaczyć, że w swoich symulacjach naukowcy i klimatolodzy nie przewidują zmian w emisji gazów cieplarnianych, ale zmiany klimatu wywołane pod ich wpływem. Wiele zależy od szeroko rozumianej praktyki proekologicznej - zaczynając od konsument, a kończąc na decyzjach strategicznych światowej gospodarki. Można spodziewać się, że te i kolejne raporty zostaną przedstawione na szczycie klimatycznym ONZ w Glasgow, który ma odbyć się w 2020 r.

Więcej o:
Komentarze (59)
Naukowcy vs klimatosceptycy. Badania wykazały, że modele klimatyczne z ostatnich 50 lat były trafne
Zaloguj się
 • jo81

  Oceniono 5 razy 5

  Statystyka matematyczna to bardzo fajna nauka. Bardzo obrazowa. Polecam klimatosceptykom. Wiem ze lubicie excela to jeszcze sprobujcie zrozumiec wyniki wykresow.

 • j21p

  Oceniono 1 raz 1

  Zmiany klimatu są szybkie, a zmiany w nas zachodzą powoli.

 • j21p

  Oceniono 1 raz 1

  zmiany klimatu to nie tylko wyższa temperatura

  także wojny, głód czy wzrost liczby agresywnych zachowań, takich jak przemoc, zabójstwa czy gwałty. To wszystko już sprawy społeczne. Zmiany klimatu wdzierają się więc bardzo głęboko w nasze życie.

  właśnie to świadczy o ludziach, że są normalni, że odczuwają klimatyczny stres czy lęk. Jeśli widzisz rodzinę, która rozłożyła piknik na torach kolejowych i spokojnie je, a ty słyszysz nadjeżdżający pociąg, to normalnym jest, że chcesz ich stamtąd usunąć i nie myślisz o niczym innym. Kto zachowuje się odpowiednio - ten, kto zwija koc i ucieka, czy ten, kto dalej spokojnie je?

 • almagus

  Oceniono 3 razy 1

  Przez mniemanologię taką przyszłość sobie robię.

  Dobrem naszym ciekła woda.
  Lecz kiedy ciepła się doda.
  Obieg wody będzie inny.
  Z atmosfery intensywny.
  Będzie wzrastał poziom tlenu.
  Ditlenek węgla z czarnoziemu.
  Podgrzane wody wszechoceanu.
  Zasoby uwolnią metanu.
  Gorąc chmurnego cienia.
  Znacznie nagrzała się Ziemia.
  Glony mają się świetnie.
  I ekosystem krzepnie.
  Ląd przez ulewy spłukany.
  Intensywniejsze wulkany.
  I stwory jednokomórkowe.
  Życie poczęły nowe.
  Altruizmu nie mamy.
  Na Ziemi zaszły zmiany.
  Odwet za dominację.
  Na nowo konglomerację.
  Odnowa z extremofili.
  Do raju grzeszni przybyli.

  2019-12-05 almagus

 • voban82

  Oceniono 2 razy 0

  Ach te nukowce, jak zwykle plotą bzdury. Jak wtedy, kiedy mówili, że Ziemia nie jest płaska, krąży wokół Słońca, ma dużo więcej niż 6 tys. lat, mycie rąk przez chirurgów zmniejsza śmiertelność pooperacyjną itd. A w ogóle to ludziom było lepiej przez te tysiące lat zanim ta zaraza zaczęła domagać się posłuchu i teraz musimy męczyć się na tym świecie żyjąc dwa razy dłużej niż poprzednio

 • wymagany_login

  Oceniono 3 razy -1

  Co dokładnie i czym symulowali te 40-50 lat temu?

 • janrobin2015

  Oceniono 2 razy -2

  Pytanie do metodyki- jaka była ilość punktów pomiarowych przyjętych w modelu- 100 czy może 1 mln i gdzie były rozmieszczone. Dla informacji - w miarę dokładne pomiary temperatury to ostatnie 20-30 lat nie więcej.

 • pocztowki.znad.krawedzi.2

  Oceniono 4 razy -2

  Co to jest "klimatosceptyk"? Ktoś kto nie wierzy w istnienie klimatu? Ktoś kto nie lubi klimatu? Bo na pewno to określenie nie pasuje do kogoś, kto nie łyka lewackich bredni o "globalnym ociepleniu".

 • justas32

  Oceniono 6 razy -2

  Nonsens. W latach 70-tych wśród naukowców powszechne było przekonanie że nadciąga mała epoka lodowcowa ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX