Smog w Polsce. Fatalny stan powietrza w Nowym Targu. Nienajlepiej w Bielsku-Białej i Nysie

Smog w Polsce - 6 grudnia 2019. O poranku problem z zanieczyszczonym powietrzem mają przede wszystkim mieszkańcy południa Polski. Niechlubnym liderem wśród spowitych smogiem miast jest dzisiaj Nowy Targ.

Ochrona środowiska i katastrofa klimatyczna to sprawy zbyt ważne, aby pisać o nich tylko w Piątki. Na Gazeta.pl będziemy o nich pisać codziennie, wszystkie tematy znajdziecie w specjalnym dziale Środowisko.

Z danych, jakie prezentuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wynika, że 6 grudnia o poranku jakość powietrza jest bardzo zła w jednym mieście - Nowym Targu (PM10 - 205,1 µg/m3). Zanieczyszczonym powietrzem oddychają również mieszkańcy Legnicy (PM10 - 144,5 µg/m3) oraz Nysy (PM10 - 119,5 µg/m3). 

Najtrudniej oddycha się dziś na południu Polski - w niektórych miejscowościach w województwie małopolskim jakość powietrza jest dziś dostateczna lub umiarkowana. Ogólnie rzecz ujmując, stan powietrza należy jednak ocenić pozytywnie. W większości pomiary określają je mianem, dobrego. 

Pomiary GIOŚ pokrywają się w wielu miejscowościach z tymi, które znajdują się w serwisie airly.eu. Na tej mapie zanieczyszczenia powietrza zwracają uwagę świecące się na czerwono okolice Krakowa. W Myślenicach pomiary PM10 wskazują 183 µg/m3, a w Wadowicach 175 µg/m3. Zanieczyszczone powietrze jest również w Bielsku-Białej (PM10 - 118 µg/m3, PM2.5 - 86 µg/m3). 

>>> Program „Czyste powietrze” jak 500+? Ekspert: Prawdopodobnie tak się wydarzy

Zobacz wideo

Smog w Polsce. Najwyższa jakość powietrza na Pomorzu i w górach

Najmniej zanieczyszczeń w powietrzu odnotowano dziś rano na dwóch przeciwnych krańcach Polski - w górskich miejscowościach, na południu województw dolnośląskiego oraz śląskiego oraz na Pomorzu. Pomiary wskazują, że najlepiej oddycha się teraz w Żywcu (PM10 - 15,1 µg/m3), Ustroniu (PM10 - 9,4 µg/m3) oraz Gdańsku (PM10 - 18,2 µg/m3). 

Normy jakości powietrza w Polsce i Unii Europejskiej

Przypomnijmy, że W Polsce normy dla pyłów drobnych PM10 ustalono na trzech poziomach: 

 • poziom dopuszczalny 50 µg/m3 (dobowy)
 • poziom informowania 200 µg/m3 (dobowy)
 • poziom alarmowy 300 µg/m3 (dobowy) 

Unia Europejska uznaje z kolei, że poziom dopuszczalny to dla PM10 50 µg/m3 (dobowy) i 40 µg/m3 (średni - roczny), a dla pyłu PM2,5 - 25 µg/m3 (średni - roczny). Poziomów informowania i alarmowego w Unii Europejskiej nie ustalono.

Więcej o:
Komentarze (21)
Smog w Polsce. Fatalny stan powietrza w Nowym Targu. Nienajlepsza sytuacja w Bielsku-Białej i Nysie
Zaloguj się
 • mg_40

  Oceniono 11 razy 7

  Górole z Zakopanego i N. Targu to jedni z zamożniejszych Polaków ale na gaz ich nie stać. Mam takiego sąsiada, dochód ok. 150 tys. zł rocznie ale kocioł sobie wymienił na miał węglowy i teraz smrodzi również latem podgrzewając wodę użytkową. W upały nie da sie wieczorem okna otworzyć ale ze dwa tysie rocznie przyoszczędzi. Ten kraj to totalna pomyłka, nawet tyle sie nie da zrobić żeby wyeliminować używanie paliw stałych do cwu

 • misiek12321

  Oceniono 10 razy 6

  ZAKOPANE: syf podobny jak w Nowym Targu. Dwa lata temu w ramach "walki ze smogiem" przeniesiono czujnik w inne miejsce by nie straszyc turystow !!! Tak wyglada w malopolsce walka ze smogiem !!! Pozdrawiam wszystkich pchajacych sie do Zakopca , Bialki, Bukiowiny i innych zasyfionych miejsc na ferie zimowe pooddychac czystym gorskim powietrzem !!!

 • c.t.k

  Oceniono 8 razy 4

  Łaskawie podajecie stężenie PM10, a pomijacie PM2.5. A szkoda bo w NT normy są przekroczone o prawie 400%. W Zakopanem można poddychać świeżym,k...., górskim powietrzem bo normy PM10 są przekroczone o 180%, zaś PM2.5 o 260%.

 • remo29

  Oceniono 11 razy 3

  Oj tam, Podkarpacie pójdzie się pomodlić o zdrowie, da więcej na tacę, pambuk załatwi sprawę od ręki. Potem wrócą do domu i dojebią ruskiego węgla do pieca.

 • antykancelista73

  Oceniono 1 raz 1

  no cóż pobożny, głosujący na suwerena kuśnierz, który przecież wstał z kolan na kolana, musi mieć piec a wszak plastikiem pali się najlepiej, wungla tylko na 200 lat to trza go oszczędzać.....

 • window_licker

  Oceniono 3 razy 1

  Katolicki Suweren z Nowego Targu pali gumiakami i plastikowymi butelkami. Ot co.

 • oszrany

  Oceniono 5 razy 1

  Więcej wyngla i wraków z wyciętymi dpf i bez katalizatorów.

 • mirabelka34

  0

  mam maskę antysmogową Broyx sport 500 - oddycha się w niej komfortowo, a chroni przed pyłkami - można spokojnie wychodzić na dłuższe spacery czy jogging

 • gosiaczekk

  0

  Świadczy o tym , że jeszcze dużo jest kopciuchów, które trzeba zmienić na kotły ekologiczne , zachęcam do skorzystania z programu czyste powietrze bo warto ! ja sama z niego skorzystałam i wiem co mówię , po co przepłacać ! EEI PELLETS od kostrzewy rewelacja!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX