Smog w Polsce. Fatalny stan powietrza w Nowym Targu. Nienajlepiej w Bielsku-Białej i Nysie

Smog w Polsce - 6 grudnia 2019. O poranku problem z zanieczyszczonym powietrzem mają przede wszystkim mieszkańcy południa Polski. Niechlubnym liderem wśród spowitych smogiem miast jest dzisiaj Nowy Targ.

Ochrona środowiska i katastrofa klimatyczna to sprawy zbyt ważne, aby pisać o nich tylko w Piątki. Na Gazeta.pl będziemy o nich pisać codziennie, wszystkie tematy znajdziecie w specjalnym dziale Środowisko.

Z danych, jakie prezentuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wynika, że 6 grudnia o poranku jakość powietrza jest bardzo zła w jednym mieście - Nowym Targu (PM10 - 205,1 µg/m3). Zanieczyszczonym powietrzem oddychają również mieszkańcy Legnicy (PM10 - 144,5 µg/m3) oraz Nysy (PM10 - 119,5 µg/m3). 

Najtrudniej oddycha się dziś na południu Polski - w niektórych miejscowościach w województwie małopolskim jakość powietrza jest dziś dostateczna lub umiarkowana. Ogólnie rzecz ujmując, stan powietrza należy jednak ocenić pozytywnie. W większości pomiary określają je mianem, dobrego. 

Pomiary GIOŚ pokrywają się w wielu miejscowościach z tymi, które znajdują się w serwisie airly.eu. Na tej mapie zanieczyszczenia powietrza zwracają uwagę świecące się na czerwono okolice Krakowa. W Myślenicach pomiary PM10 wskazują 183 µg/m3, a w Wadowicach 175 µg/m3. Zanieczyszczone powietrze jest również w Bielsku-Białej (PM10 - 118 µg/m3, PM2.5 - 86 µg/m3). 

>>> Program „Czyste powietrze” jak 500+? Ekspert: Prawdopodobnie tak się wydarzy

Zobacz wideo

Smog w Polsce. Najwyższa jakość powietrza na Pomorzu i w górach

Najmniej zanieczyszczeń w powietrzu odnotowano dziś rano na dwóch przeciwnych krańcach Polski - w górskich miejscowościach, na południu województw dolnośląskiego oraz śląskiego oraz na Pomorzu. Pomiary wskazują, że najlepiej oddycha się teraz w Żywcu (PM10 - 15,1 µg/m3), Ustroniu (PM10 - 9,4 µg/m3) oraz Gdańsku (PM10 - 18,2 µg/m3). 

Normy jakości powietrza w Polsce i Unii Europejskiej

Przypomnijmy, że W Polsce normy dla pyłów drobnych PM10 ustalono na trzech poziomach: 

  • poziom dopuszczalny 50 µg/m3 (dobowy)
  • poziom informowania 200 µg/m3 (dobowy)
  • poziom alarmowy 300 µg/m3 (dobowy) 

Unia Europejska uznaje z kolei, że poziom dopuszczalny to dla PM10 50 µg/m3 (dobowy) i 40 µg/m3 (średni - roczny), a dla pyłu PM2,5 - 25 µg/m3 (średni - roczny). Poziomów informowania i alarmowego w Unii Europejskiej nie ustalono.

Więcej o: