Wielka Brytania. Smog w Londynie jest tak groźny, jak palenie 150 papierosów rocznie

Wielka Brytania ma problem z zanieczyszczeniem powietrza, a eksperci wzywają do zmian. Oddychanie powietrzem w niektórych obszarach Londynu jest jak palenie 150 papierosów rocznie.
Zobacz wideo

Jak podaje Independent, The British Heart Foundation (BHF) chce, by zanieczyszczenie powietrza zostało uznane za "zagrożenie zdrowia publicznego". Ich analizy wykazują, że osoby mieszkające w Newham, Westminister, Kensington, Chelsea oraz Inslignton w rejonach Londynu, są najbardziej narażeni na wdychanie smogu w ilościach, które odpowiadają wypaleniu w ciągu roku 150 papierosów. 

BHF zależy na tym, by kolejny rząd w trybie pilnym wprowadził ostrzejsze limity zanieczyszczenia powietrza, zgodne ze standardami WHO. Obecne normy europejskie dopuszczają średnie roczne stężenie PM2.5 na poziomie 25 µgm na metr kwadratowy. Bardziej wymagające zalecania WHO dopuszczają roczną średnią 10 µmg na metr kwadratowy. 

Eksperci uważają, że Wielka Brytania musi podjąć radykalne kroki w walce ze smogiem

BHF podaje, że PM2.5 ma poważnie szkodliwy wpływ na choroby serca, zwiększając ryzyko zawału oraz ataku serca oraz pogłębiając dotychczasowe schorzenia. Z tego powodu w Wielkie Brytanii smog jest powodem 11 tysięcy śmierci z powodu ataku serca lub zawału w ciągu roku. Zdaniem Jacoba Westa z BHF, zanieczyszczenie powietrza to sprawa zdrowia publicznego, która przez lata nie była traktowana z odpowiednią powagą. Dodaje, że jeśli Brytyjczycy nie podejmą radykalnych kroków, by rozwiązać problem zanieczyszczenia powietrza, to w przyszłości będą patrzeć na tę bierność ze wstydem. Przez ostatnie 10 lat w Wielkiej Brytanii zmieniono przepisy tak, by chronić ludzi przed biernym paleniem i zdaniem Westa, podobne działania muszą zostać podjęte, by ochronić ludzi przed smogiem, ponieważ nie mają oni wyboru jakim powietrzem oddychają w miejscu gdzie żyją. Przedstawiciel BHF podkreślił, że poprzedni rząd zaakceptował możliwość wprowadzenia ostrzejszych limitów WHO, a następna władza musi je wprowadzić w życie, by chronić zdrowie narodu.

Więcej o:
Komentarze (54)
Wielka Brytania. Smog w Londynie jest tak groźny, jak palenie 150 papierosów rocznie
Zaloguj się
 • cometto-pl

  Oceniono 11 razy 7

  Czyli absolutnie niegroźne - jak na warunki mieszkania w wielkim mieście.

 • hipo krater

  Oceniono 7 razy 3

  U nas w wielu miastach rocznie , oddychajacpowietrzem,. wypala się od 3-5 tyś.papierosow. A śmiertelność ludz obecnie i jest najwieksza od ll wojny światowej.

 • a_lex

  Oceniono 11 razy 3

  150 papierosów rocznie? Jak ktoś pali paczkę dziennie, to w tygodniu wypala już 140...

 • ltte

  Oceniono 2 razy 2

  150 papierosów rocznie, to ile to paczek dziennie?

 • saqigar

  Oceniono 4 razy 2

  Patrząc na sytuację w Polsce, problemy Londynu są raczej wydumane.

 • pilot.tv

  Oceniono 6 razy 2

  Swoją drogą co to jest 150 papierosów. Znałem jedną dziewczynę co potrafiła spalić paczkę w 1 dzień. Czyli 20 sztuk? 30 sztuk? Czyli przez 6-7 dni tragedia a potem super. Wcale nie tak grożny ten smog w tym Londynie :)

 • angelus-silesius

  Oceniono 16 razy 2

  150 papierosów rocznie?
  Toż palacz majta to w 6 dni, a w roku mamy 365 dni

 • jami100

  Oceniono 6 razy 2

  Jaki smog? Kilka dni temu był sensowny artykuł pokazujący rzeczywisty smog, ten z 1905 roku.
  Teraz są zanieczyszczenia, oczywiście szkodliwe, ale daleko im do smogu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX