Ptaki się kurczą. Zdaniem naukowców winne mogą być zmiany klimatu

Naukowcy przebadali ponad 70 tys. ptaków, które zginęły w czasie migracji w okresach wiosennym i jesiennym w ciągu ostatnich niecałych 40 lat. Wyniki ich obserwacji wskazują, że ciała ptaków kurczą się. Naukowcy są zdania, że powodem tego zjawiska mogą być zmiany klimatyczne.

Jak donosi BBC, naukowcy z Uniwersytetu Michigan skupili się w swoich badaniach na ptakach, które między 1978 a 2016 r. straciły życie, uderzając o wieżowce w Chicago. Okazy ptaków wędrownych zostały udostępnione do badań przez tamtejsze Muzeum Historii Naturalnej. Przebadano łącznie 70 716 martwych ptaków. Wnioski? Ptaki kurczą się, a rozpiętość ich skrzydeł rośnie. Wyniki badań opublikowali w czasopiśmie naukowym "Ecology Letters".

Naukowa analiza skupiła się na 52 gatunkach należących do podrzędu śpiewających, takich jak wróble, czy drozdowate. Ptaki te okres lęgowy spędzają w chłodniejszych regionach na północy USA, a na zimę przylatują na południe, w tym do Chicago. Podczas badania udostępnionych okazów naukowcy kierowali się regułą Bergmanna, która mówi o tym, że zwierzęta stałocieplne (w tym ptaki) żyjące w cieplejszym klimacie są mniejsze niż ich bliscy krewniacy z obszarów chłodniejszych. Analiza doprowadziła naukowców do opinii, że wzrost średniej temperatury środowiska może sprawiać, że ptaki są coraz mniejsze.

Klimat się zmienia, ptaki też

Zmiany w rozmiarach i wadze ptaków naukowcy odnotowali w przypadku wszystkich 52 badanych gatunków. W ciągu niespełna 40 lat ich średnia waga zmniejszyła się o 2,6 proc., średnia długość kości nogi - o 2,5 proc., a średnia rozpiętość skrzydeł zwiększyła się o 1,3 proc. To z kolei naukowcy uznali za zmianę, która pozwala ptakom migrować na większe odległości.

Właściwie wszyscy są zgodni co do tego, że klimat się ociepla, ale przykłady na to, jak wpływa to obecnie na świat przyrody, dopiero wychodzą na światło dzienne

- podsumował Dave Willard z Muzeum Historii Naturalnej w Chicago - badacz, który mierzył ptaki.

>>> Zmiany klimatu to fakt i dotyka nas wszystkich. Gdańsk i Ustka pod wodą? Ekspertka: To realny scenariusz

Zobacz wideo

Naukowcy dochodzą do głosu w sprawie klimatu

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley podjęli się przeanalizowania modeli klimatycznych począwszy od 1970 r. Okazuje się, że już wtedy, pomimo ograniczonego dostępu do materiału obserwacyjnego, zdołali z zaskakującą dokładnością przewidzieć zmiany klimatyczne, których doświadczamy obecnie w coraz większym stopniu. Badając 17 modeli klimatycznych publikowanych w ciągu ostatnich pięciu dekad, zauważyli, że 14 z nich "nie dało się odróżnić od tego, co się faktycznie wydarzyło".

To, czego najbardziej obawiają się w kontekście globalnego ocieplenia naukowcy, to ocieplenie klimatu o ok. 3 st. C powyżej temperatury sprzed epoki industrialnej do 2100 r. Ich zdaniem tyle wystarczy, aby konsekwencje globalnych zmian klimatu były dla człowieka katastrofalne. Raport i płynące z niego wnioski opublikowali w magazynie "Geophysical Research Letters".

Więcej o:
Komentarze (54)
Ptaki się kurczą. Zdaniem naukowców winne mogą być zmiany klimatu
Zaloguj się
 • nukula4

  Oceniono 19 razy 19

  Może klima tu decyduje ale nie u wszystkich. Wróble są całoroczne. Ustawiczne koszenie trawników ewidentnie pozbawia je pokarmu! Paru znajomych zarządu miasta sobie opływa w masełku a 90% miasta to pustynia! Nie tylko dla wróbli, także dla owadów. Trawniki kośmy jak łąki, raz góra 2 razy w roku! Dosadźmy trochę roślin, więcej domków dla owadów całorocznych!(odpowiednie usytuowanie i ściana z jednej strony a nie na przestrzał) i więcej domków dla ptaków! (ustawionych racjonalnie nia na pełnym słońcu!).

 • wikal

  Oceniono 13 razy 3

  Co tam ptaki! Ważne że jest pińcet na wódę i kiełbasę, a górnicy mają emerytury z sufitu.

 • czarnyminio

  Oceniono 7 razy 3

  Myślałem, że to związane z wiekiem a to klimat. Żadna pociecha.

 • js08836

  Oceniono 17 razy 3

  To jak kurczące się mózgownice elektoratu PiS. Tyle, że nie z winy zmian klimatu, ale powiększającego się obszaru ciemnoty.

 • premier_scretyna

  Oceniono 8 razy 2

  Wielkość ptaka nie jest ważna.
  Ważne jak dzióbie!

 • ewropejczyk

  Oceniono 4 razy 2

  "Ewolucja organiczna – zmiany cech całych grup organizmów następujące z biegiem pokoleń"

 • koziolek_matolek_1234

  Oceniono 12 razy 2

  To mnie ptaki się kurczą. To dłonie rosną...

 • justas32

  Oceniono 12 razy 2

  I to powinno być w telewizji - "nie pal węglem bo ci się ptak skurczy" ...

 • obserwator_z_davos

  Oceniono 5 razy 1

  To dziwne. Moje obserwacje są zupełnie inne - mój ptak kurczy się, gdy temperatura spada, a nie rośnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX