Kaucje za plastikowe butelki to kwestia miesięcy. Tak zapowiada minister klimatu Michał Kurtyka

Minister klimatu Michał Kurtyka zapowiedział, że wkrótce zostaną wprowadzone w Polsce kaucje za plastikowe butelki. Projekt ustawy w tej sprawie ma powstać do połowy przyszłego roku.

Walka ze zmianami klimatycznymi wymaga również działania nie tylko ze strony proekologicznych aktywistów, ale również rządzących. W życie weszła nowa ustawa śmieciowa, której celem jest wymóc na spółdzielniach segregowania śmieci. Kolejnym krokiem rządu ma być prowadzenie specjalnej kaucji za korzystanie z plastikowych butelek.

Zobacz wideo

Minister klimatu zapowiada: "Kaucja za plastikowe butelki już za kilka miesięcy"

Wprowadzenie systemu kaucyjnego jest raczej przesądzone. Tak przynajmniej wynika z wypowiedzi ministra klimatu Michała Kurtyki dla Polsat News

Stworzenie systemu, w którym poszerzymy odpowiedzialność producenta i stworzymy system kaucyjny wychodzi naprzeciw konstatacji takiej, że mamy za dużo opakowań, mamy poczucie marnotrawstwa. Chciałbym, żeby taki system został zaproponowany jak najszybciej. Myślę, że to kwestia miesięcy

- powiedział przedstawiciel resortu. Projekt ustawy w tej sprawie ma powstać do czerwca 2020 roku. 

Wcześniej w rozmowie z radiową Jedynką Kurtyka mówił, że głównym celem Ministerstwa Klimatu jest wprowadzenie systemu, w którym odpady plastikowe będą posiadać określaną wartość, czyli będą mogły być powtórnie wykorzystane. Według resortu, to w gestii producentów powinno być implikowanie rozwiązań proekologicznych, do czego za pomocą racjonalnych bodźców ekonomicznych będzie chciało przekonać ministerstwo.

Unia Europejska walczy ze zmianami klimatycznymi

Tymczasem Unia Europejska zaostrza wymagania wobec krajów członkowskich w kwestii walki o ochronę środowiska. Do 2021 roku UE zakaże np. plastikowych sztućców i słomek. Przepisy te będą również obowiązywać w Polsce. 

Więcej o: