Dania zbuduje sztuczną wyspę z elektrownią wiatrową za 30 mld dolarów. Energia z wiatraków zasili cały kraj

Dania przeznaczy 200-300 mld koron duńskich, na budowę elektrowni wiatrowej na wyspie. Jej łączna moc ma wynosić 10 GW, co pozwoli z nadwyżką na produkcję energii dla całego kraju.
Zobacz wideo

Jak podaje Reuters, Ministerstwo Energii Danii planuje zbudować elektrownię wiatrową na sztucznie stworzonej wyspie. Koszt inwestycji wyniesie od 200 do 300 miliardów koron duńskich, czyli około 30-45 miliardów dolarów, jednak większość tej kwoty będzie pochodzić od prywatnych inwestorów. Łączna moc elektrowni ma wynosić aż 10 GW, co wystarczy by zapewnić energię dla wszystkich gospodarstw domowych w kraju. Resort jest na etapie poszukiwania lokalizacji na budowę jednej lub więcej wysp, które zostaną otoczone przybrzeżnymi farmami wiatru.

Projekt jest kluczowy, dla realizacji przyjętego w duńskim parlamencie aktu klimatycznego. Reuters określa dokument jako najbardziej ambitną ustawę tego rodzaju na świecie. Zgodnie z jej treścią, Dania zredukuje redukcję gazów cieplarnianych o 70 proc. do 2030 roku.

Dania jest europejskim liderem w produkcji energii ze źródeł odnawialnych

Dania produkuje aż 41 proc. energii w kraju z farm wiatrowych, co jest najwyższym wynikiem w całej Europie. Rząd przeznaczył 65 mln koron na badania nad rozwiązaniami służącymi do przechowywania zgromadzonej energii lub wykorzystania jej przy produkcji wodoru. To także z Danii pochodzi firma Vestas, największy producent przybrzeżnych elektrowni wiatrowych. Projekt wyspy miałby pomoc w przejściu na energię odnawialną także w sektorze przemysłowym oraz w transporcie.

Jeśli naprawdę chcemy urzeczywistnić ogromny potencjał morskich elektrowni wiatrowych, musimy opracować technologie przyszłości, które pozwolą przekształcić zieloną energię w paliwo dla samolotów, statków i przemysłu

- powiedział minister energii Dan Jorgensen. Dania chciałaby powszechnie używać wodoru do wytwarzania energii. Wynikiem jego spalania jest woda, ale to nie sprawia, że jest on w pełni ekologicznym paliwem. Do jego produkcji używa się oleju napędowego lub benzyny, a nie energii solarnej lub wiatrowej. 

Więcej o: