Dania zbuduje sztuczną wyspę z elektrownią wiatrową za 30 mld dolarów. Energia z wiatraków zasili cały kraj

Dania przeznaczy 200-300 mld koron duńskich, na budowę elektrowni wiatrowej na wyspie. Jej łączna moc ma wynosić 10 GW, co pozwoli z nadwyżką na produkcję energii dla całego kraju.
Zobacz wideo

Jak podaje Reuters, Ministerstwo Energii Danii planuje zbudować elektrownię wiatrową na sztucznie stworzonej wyspie. Koszt inwestycji wyniesie od 200 do 300 miliardów koron duńskich, czyli około 30-45 miliardów dolarów, jednak większość tej kwoty będzie pochodzić od prywatnych inwestorów. Łączna moc elektrowni ma wynosić aż 10 GW, co wystarczy by zapewnić energię dla wszystkich gospodarstw domowych w kraju. Resort jest na etapie poszukiwania lokalizacji na budowę jednej lub więcej wysp, które zostaną otoczone przybrzeżnymi farmami wiatru.

Projekt jest kluczowy, dla realizacji przyjętego w duńskim parlamencie aktu klimatycznego. Reuters określa dokument jako najbardziej ambitną ustawę tego rodzaju na świecie. Zgodnie z jej treścią, Dania zredukuje redukcję gazów cieplarnianych o 70 proc. do 2030 roku.

Dania jest europejskim liderem w produkcji energii ze źródeł odnawialnych

Dania produkuje aż 41 proc. energii w kraju z farm wiatrowych, co jest najwyższym wynikiem w całej Europie. Rząd przeznaczył 65 mln koron na badania nad rozwiązaniami służącymi do przechowywania zgromadzonej energii lub wykorzystania jej przy produkcji wodoru. To także z Danii pochodzi firma Vestas, największy producent przybrzeżnych elektrowni wiatrowych. Projekt wyspy miałby pomoc w przejściu na energię odnawialną także w sektorze przemysłowym oraz w transporcie.

Jeśli naprawdę chcemy urzeczywistnić ogromny potencjał morskich elektrowni wiatrowych, musimy opracować technologie przyszłości, które pozwolą przekształcić zieloną energię w paliwo dla samolotów, statków i przemysłu

- powiedział minister energii Dan Jorgensen. Dania chciałaby powszechnie używać wodoru do wytwarzania energii. Wynikiem jego spalania jest woda, ale to nie sprawia, że jest on w pełni ekologicznym paliwem. Do jego produkcji używa się oleju napędowego lub benzyny, a nie energii solarnej lub wiatrowej. 

Więcej o:
Komentarze (12)
Dania zbuduje sztuczną wyspę z elektrownią wiatrową za 30 mld dolarów. Energia z wiatraków zasili cały kraj
Zaloguj się
 • dewes

  Oceniono 3 razy 3

  Tyle lat na tym świecie a o takiej walucie nie słyszałem - "200-300 mld dolarów koron duńskich"

 • lubiedobrze

  Oceniono 1 raz 1

  A to wszystko dzięki dyplomatołkom z PiS.

 • rigmec

  Oceniono 3 razy 1

  Przez grzeczność wypadało by wspomnieć, że Dania ma wręcz idealne położenie i kształt i nie można porównywać jej z Polską a w sumie to z żadnym innym krajem w europie. To tak na marginesie.

 • c.t.k

  Oceniono 5 razy 1

  Czy to aby nie jest tak, że Duńczycy zamierzają wybudować tę wyspę z wiatrakami, na obszarze morskim, który uzyskali na skutek podziału spornego akwenu, o powierzchni 3 600 km2 ??. Podział był "sprawiedliwy" dla Duńczyków, ponieważ dostali 80% akwenu, a my 20.
  Opozycja była temu podziałowi przeciwna, ale nie miał szans w głosowaniu. Ploty chodziły, że w zamian za to, Duńczycy mieli zablokować budowę NS2, ale chyba nas wydymali

 • k-100

  0

  Rząd powinien zaproponować Duńczykom aby urobek do budowy tej wyspy wzieli sobie z dna Odry i Wisły za darmo. Pogłębiając tym sposobem tory wodne.

 • princepinot

  0

  Czy to taki sam cyrk jak kontenerowce firmy MERSK.
  Dania nalezy do grupy krajow ktore nie brudza w swoje gniazdo, ale nie maje nic przeciwko brudzenia gdziekolwiek indziej.
  Przykladem jest MERSK, ich flagowa firma ktora truje caly swiat statkami plywajacymi na najgorszym mozliwym swinstwie. W dodatku potrafia sie chwalic ze nowy model statku wyrzuca w powietrze I do wody 70% mniej swinstwa, tylko zapomna wspomniej jaki byla bazowa wartosc.
  W Kandyjskiej prowincji Ontario w przeciagu kilku lat zamknieto wszystkie elektrownie weglowe. Decyzja polityczna, zamknieto I dobrze. Elektrownie te zastapiono wiatrakami I fotowolaika bo to modne. Stalo sie to w ostatnich 10 latach I uzyto najnowoczesniejszych technologii. Ale zeby miec energie kiedy wiatr nie wieje albo wieje za mocno lub slonce nie swieci, postawiono elektrownie gazowe. Teraz w prowincji jedynym zrodlem CO2 w czasie produkcji energii elektrycznej sa wlasnie te elektrownie gazowe. Atom I woda uzywana w pozostalych elektrowniach nie wydziela CO2, ale to nie sa "modne" rozwiazania. Mozemy wiec poczytac o tych witrakach I ogniwach I ich wspanialym wplywie na srodowisko, ale nigdzie nie doczytamy sie o tych ektrowniach gazowych.
  Wszyscy sa tak wniebowzieci ze nawet Al Gore przyjechal pogratulowac I pokazac swiatu ze mozna produkowac energie bez CO2, wystarczy tylko chciec. W dniu w ktorym wychwalal kanadyjczykow bylo pochmornie I nie wial wiatr.
  Czy podobnie jest u Dunczykow?

 • myslacyszaryczlowiek1

  Oceniono 4 razy 0

  Wiatraki zatrzymają wiatry z zachodu przynoszące Polsce opady. I tak teraz po wybudowaniu tys wiatraków zmieniła się cyrkulacja

 • czerski.fake

  Oceniono 2 razy 0

  a kto bogatemu zabroni ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX