Lodowiec Marmolada może zniknąć w ciągu 25-30 lat, nawet jeśli powstrzymamy zmiany klimatu

Lodowiec Marmolada może zniknąć w ciągu 25-30 lat - takie są najnowsze ustalenia włoskich glacjologów.

Według najnowszych szacunków włoskiego Narodowego Ośrodka Badawczego (CNR, Consiglio Nazionale delle Ricerche), lodowiec Marmolada w Dolomitach może całkowicie zniknąć w ciągu 25-30 lat. Naukowcy wskazują, że to może się wydarzyć nawet jeżeli zostaną powstrzymane zmiany klimatu.

Włochy. Lodowiec Marmolada topnieje

CNR wskazało, że w okresie od 2004 do 2015 roku stracił 30 proc. swojej objętości i 22 proc. powierzchni. Renato Colucci, glacjolog z CNR, powiedział:

Przez ostatnie 100 lat lodowce w Alpach straciły 50 proc. swojej masy, z czego 70 proc. tylko w ciągu ostatnich 30 lat. Za 25-30 lat całkowicie zniknie, lodu tam po prostu nie będzie. Jeżeli nie zostaną powstrzymane zmiany klimatu, albo nawet przyspieszą, dojdzie do tego jeszcze szybciej.

CNR na stronie internetowej opisuje, że dotychczas lodowiec był zbity, a teraz dochodzi do stopniowego rozdzielania się go na fragmenty, co jeszcze przyspiesza jego topnienie.

>>> Topniejący lodowiec na Mont Blanc:

Zobacz wideo

Topnienie lodowców i zmiany klimatu

Topnienie lodowców to jeden z najlepszych przykładów na to, że zmiany klimatu i globalne ocieplenie to nie mrzonki. Niedawno opublikowano dane z Grenlandii, z których wynika, że w latach 1992-2018 tamtejsza pokrywa lodowa straciła 3,8 biliona ton lodu, co przekłada się na wzrost poziomu morza o 10,6 mm.

Klimatolodzy już 50 lat temu mieli wiedzę, na bazie której trafnie wskazywali kierunek zmian klimatu: już w latach 70. zakładali model, który obecnie się potwierdza.

Więcej o: