Biznes idzie w wegeburgery. Jay-Z i Lewis Hamilton zainwestowali w roślinne zamienniki mięsa

Wegeburgery, a także inne roślinne zamienniki odzwierzęcego białka, szturmem zdobywają półki sklepowe i gastronomię, w tym nawet fast foody. Wśród ludzi, którzy zdecydowali się zainwestować w roślinną alternatywę dla mięsa znaleźli się m.in. słynny raper i producent muzyczny Jay-Z czy Lewis Hamilton, mistrz świata Formuły 1.

Jak podaje Portal Spożywczy, Jay-Z zdecydował się na zainwestowanie w firmę Impossible Foods, największą obok robiącej furorę amerykańskiej Beyond Meat. Wartość obydwu firm eksperci JLL określili na 12 mld dolarów z perspektywą wzrostu do 28 mld dolarów w 2025 r. Jest to więc poważny rynek, który przestaje być postrzegany jako chwilowa moda o marginalnym znaczeniu dla branży FMCG.

Światowy bum na roślinne mięso

Impossible Foods, którym zainteresował się m.in. Jay-Z wprowadził po raz pierwszy swojego Impossible Burgera w nowojorskiej, ekskluzywnej restauracji Momofuku. Burger składał się z białka sojowo-ziemniaczanego z dodatkiem soku buraczanego i tłuszczu kokosowo-słonecznikowego. Przyjął się z na tyle dużym entuzjazmem konsumentów, że sieć Burger King zdecydowała się włączyć go w swoje menu jako kanapkę Impossible Whooper. Popyt był na tyle duży, mocno przekraczający podaż, że firma postanowiła nawiązać współpracę z OSI, jednym z największych globalnych producentów żywności.

>>> Ograniczmy spożycie wołowiny. Hodowla przemysłowa to zagrożenie dla klimatu. Sprawdź, czemu

Zobacz wideo

Z kolei Lewis Hamilton, światowej sławy kierowca wyścigowy i pięciokrotny mistrz Formuły 1, zainteresował się nowym, brytyjskim konceptem Neat Burger. Hamilton ogłosił już, że ruszy z międzynarodową siecią, w której kupimy burgery z białka roślinnego. Aby zainicjować to przedsięwzięcie Hamilton podjął współpracę z organizacją hotelarsko-gastronomiczną The Cream Group, przy wsparciu inwestorów takich jak UNICEF i biznesmenem Tommaso Chiabra, który wspiera już roślinną markę Beyond Meat.

Inwestycje w roślinną alternatywę

Wśród znanych osobistości biznesu i rozrywki, którzy zainteresowali się roślinnymi zamiennikami mięsa są także Bill Gates, Leonardo DiCaprio czy Jeff Bezos, którzy zainwestowali już w firmę Beyond Meat, odpowiedzialną za popularnego Beyond Burgera. Wśród entuzjastów marki i jej inwestorów są także Jessica Chastain, aktorka znana z filmów "Interstellar" i "Marsjanin", raper Snoop Dog, a nawet były dyrektor generalny sieci McDonald's, Don Thompson.

Więcej o: