Ponad bilion złotych rocznie. Gigantyczny zielony cel UE. "Nie będziemy oglądać się na innych"

Realizacja celów przedstawionych w Europejskim Zielonym Ładzie będzie wymagała inwestycji w kwocie 260 mld euro rocznie. To ponad bilion złotych! KE przedstawi pierwsze europejskie prawo o klimacie w ciągu 100 dni. - Pomożemy gospodarce UE stać się światowym liderem, jeśli będziemy działać szybko, nie oglądając się na innych - mówi Ursula von der Layen, szefowa KE.

Europejski Zielony Ład to nowy pomysł Komisji Europejskiej na walkę z globalnym ociepleniem. Planowane inwestycje według Brukseli w zakresie klimatu i energii będą wymagały inwestycji w kwocie 260 mld euro rocznie, tj. ok. 1,5 proc. PKB z 2018 roku do 2030 r. Europejski Zielony Ład dotyczy wszystkich sektorów gospodarki, w szczególności transportu, energii, rolnictwa, obiektów budowlanych oraz takich gałęzi przemysłu jak przemysł stalowy, cementowy, teleinformatyczny, tekstylny i chemiczny.

Aby ambitny cel polityczny, jakim jest stanie się do 2050 r. pierwszym neutralnym dla klimatu kontynentem na świecie, znalazł odzwierciedlenie w prawodawstwie, w ciągu 100 dni Komisja przedstawi pierwsze europejskie prawo o klimacie

- napisano w komunikacie.

<<<<< Zobacz też: Katastrofa klimatyczna. "Głupota polityków nas zaboli. Kto będzie sterował klimatem, ten będzie rządził światem"

Zobacz wideo

Europejski Zielony Ład. "Pomożemy gospodarce UE stać się światowym liderem"

Takie inwestycje będą wymagały mobilizacji zarówno sektora publicznego, jak i prywatnego. Na początku 2020 r. Komisja przedłoży plan inwestycyjny na rzecz zrównoważonej Europy, aby pomóc sprostać potrzebom w zakresie inwestycji. Według Komisji Europejskiej na przeciwdziałanie zmianie klimatu należy przeznaczyć co najmniej 25 proc. budżetu długoterminowego UE. Ogromną role ma odegrać w tym procesie Europejski Bank Inwestycyjny, który pełni rolę europejskiego banku klimatycznego. W 2020 r. Komisja przedstawi strategię w sprawie zielonego finansowania, aby sektor prywatny włączył się w finansowanie zielonej transformacji .

Komisja przedstawi również strategię na rzecz różnorodności biologicznej do roku 2030, nową strategię przemysłową i plan działania UE dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym, strategię "od pola do stołu" dotyczącą zrównoważonej żywności oraz przedłoży wnioski w sprawie Europy wolnej od zanieczyszczeń, podano także.

Pomożemy gospodarce UE stać się światowym liderem, jeśli będziemy działać szybko, nie oglądając się na innych. Bardzo nam zależy na powodzeniu tej strategii dla dobra naszej planety i życia, jakie ona podtrzymuje - aby ocalić dziedzictwo naturalne Europy, różnorodność biologiczną, nasze lasy i morza. Jeżeli pokażemy reszcie świata, w jaki sposób osiągnąć zrównoważoną i konkurencyjną gospodarkę, możemy przekonać inne państwa do działania razem z nami

- powiedziała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, cytowana w komunikacie.

Większość Europejczyków uważa, że ochrona środowiska jest ważna (95 proc.). 8 na 10 Europejczyków (77 proc.) jest zdania, że ochrona środowiska może pobudzać wzrost gospodarczy.

Więcej o:
Komentarze (16)
Ponad bilion złotych rocznie. Gigantyczny zielony cel UE. "Nie będziemy oglądać się na innych"
Zaloguj się
 • cojamamwymyslic2

  Oceniono 14 razy 4

  I jak tu myśleć pozytywnie przyszłości, gdy tacy idioci rządzą Europą?

 • supermarjan

  Oceniono 9 razy 1

  "bum!
  bum!
  bum!
  yyyyyyyyyy."
  pierwsze dwa to odglosy korkow od szampana. u ruskich i skosnych...
  trzeci to radosc w koncernach. u skosnych i ruskich maja mniejsze koszty i mniej pierniczenia z normami ochrony srodowiska.
  4 to umierajacy odglos matki ziemi.
  zamiast czysto i pod nadzorem produkowac w unii, beda smrodzic syfic i emitowac 2x tyle w chinach i putlerlandzie.
  napisalbym ze w europie decyzje podejmuja kretyni, ale nie moge. to zapewne zaledwie sprzedawczyki.....
  wytransferowanie

 • ivergon

  0

  Co oni tam biorą jakaś nowa dostawa koki itp., & "Aby ambitny cel polityczny, jakim jest stanie się do 2050 r. pierwszym neutralnym dla klimatu kontynentem na świecie"... Ukraina Rosja i Białoruś, Norwegia & WB co prawda wyspa, ale europejska, też to będą wdrażać czy nie leżą na tym kontynencie?

 • ivergon

  0

  A te pkb to 17 333 miliardów z 2018 to liczą z WB czy bez, Polska też będzie przeznaczała 1,5% pkb na przez 10 lat na tę transformację, to jakieś 30 miliardów zł rocznie (razy 10 lat 300 miliard.), nawet można by pewnie za to w Polsce wybudować z 3 elektrownie atomowe po 6000 MW każda...
  Ale pewnie nie o to pacynka Greta walczyła, tylko o tę forsę dla tych pazernych staruchów, co za takimi pacynkami stoją.

 • januszek.001

  0

  Piekło jest wybrukowane dobrymi chęciami, a te szczytne zamierzenia skończą się wielką katastrofą jeśli zostaną wdrożone. Ale raczej tak jak we Francji ludzie wyjdą na ulice po pierwszych efektach wdrażania Zielonego Ładu i to będzie jego koniec. Przecież nie ma na to pieniędzy, 100mld to śmieszna suma na rewolucyjne przekształcenie: energetyki, transportu, przemysłu ciężkiego i rolnictwa. Nawet Niemcy nie są w stanie obniżyć emisji o założone 40 procent przy wydatkach przekraczających 0,5 bln euro ,to co mówić o biednych krajach. Nie ma wypracowanego modelu energetyki skutecznego i taniego , sprawdzonego w działaniu. UE w ideologicznym zapędzie porywa się z motyką na Słońce.

 • wlkp88

  Oceniono 2 razy 0

  Dla Polski priorytet to odejście od węgla lub wykorzystanie go w ekologiczny sposób zgazowania węgla.Szkoda że Politycy mają mało odwagi w tym temacie i tylko gadają a nie robią największy kłamco Lenie Polityczne to Jerzy Buzek w 1997 r wprowadze Polski węgiel w inną rzeczywistość ładnie gada później kolejno to samo Miller Belka Marcinkiewicz Kaczyński Tusk Kopacz Szydło i Morawiecki obecnie ile ludzi zmarło przez smog ile społeczeństwo dopłaca do węgla emerytur górniczych I dalej żyjemy umieramy w smogu Gratuluje

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 4 razy 0

  "Realizacja celów przedstawionych w Europejskim Zielonym Ładzie będzie wymagała inwestycji w kwocie 260 mld euro rocznie. "

  My za to zapłacimy.
  A kto przytuli tę kasę?

 • snowbird1

  Oceniono 2 razy 0

  I o ten bilion chodzilo, i o nastepne tez! Zadanie wykonane i wykonywane. Za kilka lat przyjdzie ostre oziebieni klimatu ale forsy juz nikt nie odbierze.

 • jacmenos

  Oceniono 8 razy 0

  Suwerenie - nie daj się nabrać ekologom ! Niech górnicy jak krety kopia polski węgiel - po co im praca przy OZE jak mogą umierać pod ziemia ?
  Niech pisowska mafia bogaci się na imporcie węgla z Donbasu !
  Niech politycy wmawiają wam ,ze zamiast czystego powietrza i czystej wody ważniejsza jest gospodarka węglem i ropą !
  Co prawda wasze wnuki będą pluły na wasze groby za to coście zrobili ze środowiskiem ale was już nie będzie bo zabije was smog !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX