Za rok grozi nam "świerkowa apokalipsa". "Susza zabija polskie choinki"

Dla świerków w polskich lasach może nie być ratunku, jeżeli rok 2020 będzie podobny do poprzednich pod względem upałów i niskich opadów - opisuje "Rzeczpospolita". Czy jest szansa uniknięcia "świerkowej apokalipsy"?

"Susza zabija polskie choinki" - brzmi tytuł tekstu "Rzeczpospolitej" na temat świerków w Polsce. Jak opisuje dziennik, jeżeli w roku 2020 dalej będą małe opady śniegu i deszczu, to dla "świerków w lasach nie będzie ratunku".

Wszystko za sprawą ostatnich pięciu lat, gdy mieliśmy do czynienia z upałami latem i niskimi opadami jesienią czy zimą - tę sytuację "Rz" opisuje jako "świerkową apokalipsę".

Obecny niekorzystny bilans wodny (brak opadów deszczu, a także solidnej pokrywy śnieżnej zimą oraz wysoka temperatura) utrzymuje się w Polsce już od pięciu lat, a człowiek wobec wyroków natury jest kompletnie bezradny

- czytamy.

Czytaj więcej: Miniony listopad był drugim najgorętszym w historii pomiarów. Podobnie będzie z całym rokiem

>>> Jakie Polska ma zasoby wodne? Ekspert porównuje nas do... Egiptu:

Zobacz wideo

Dlaczego świerki schną? Podobne problemy także mają Czesi i Słowacy

Najgorsza dla świerków sytuacja jest w południowej i centralnej Polsce, jednak jak zapewnia "Rz" problem usychających drzew nie zagrozi tegorocznym świętom - choinek nie powinno zabraknąć.

Świerk to drzewo szczególnie wrażliwe na braki wilgoci, radzi sobie z nimi gorzej niż sosna, która - jak opisuje dziennik - również w kilku regionach Polski schnie. W "Otwartej Encyklopedii Leśnej" czytamy:

Drzewa o płytkich systemach korzeniowych, jak np. świerk, giną podczas suchych lat nawet w starszym wieku. Bardzo niebezpieczne są susze lipcowe i sierpniowe, gdyż brakuje wtedy wody do wytworzenia materiałów zapasowych.

Braki wilgoci prowadzą do schnięcia świerków nie tylko w Polsce, ale także u południowych sąsiadów Słowacji i w Czechach. Osłabione drzewa padają z kolei ofiarą kornika, jeszcze przyspiesza ich obumieranie - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Więcej o:
Komentarze (43)
Upały i niskie opady powodują usychanie świerków w Polsce. Czy będzie "świerkowa apokalipsa"?
Zaloguj się
 • hrac

  Oceniono 12 razy 12

  Człek wycina lasy, zagajniki, śródpolne zadrzewienia, niszczy naturalne mokradła . Pozostawia glebę nieosłoniętą . DRENUJE obszary z wody , także studniami głębinowymi. Za dużo ludzi !!!

 • jottsp

  Oceniono 12 razy 12

  a wylesianie - czyli wycinka lasow - jest jednym z czynnikow powodujacych susze

 • kawainka1980

  Oceniono 13 razy 11

  W końcu ktoś to zauważył - to susza powoduje wysyp kornika. Wycinki nic nie dadzą. Dalej więc palmy węglem, susza będzie jeszcze większa. Aza 100 lat drzewa iglaste w PL pozostaną tylko historią.

 • hilux_ie

  Oceniono 9 razy 9

  "człowiek wobec wyroków natury jest kompletnie bezradny"

  Nie zna chłopina człowieka Morawieckiego. Przyjdzie susza to się obieca że suszy nie będzie i po problemie.

 • aikii

  Oceniono 9 razy 9

  Może należałoby też dodać, że lasy zostały horrendalnie osuszone i odwodnione. Ponieważ dzięki temu leśnikom latwiej dojechac i wyrżnąć kolejne drzewa.
  Moze nalezaloby pomyslec o przerwaniu osuszania bagnisk i odprowadzania wody do rzek i trzeba zaczac zatrzymywac deszczowke?
  Oraz nie wycinac tak lasow niszczac przy okazji cala sciolke, co powoduje erozje gleb????

 • miastomakow

  Oceniono 8 razy 8

  Czy premier morawiecki mógłby powiedzieć że to wina opozycji i problem się w ten sposób rozwiąże ?

 • bjuras

  Oceniono 12 razy 8

  A pisowskie tłuki zaraz będą trollować, że tak zawsze było, lub że to nieprawda.

 • kotecka1

  Oceniono 6 razy 6

  Proponuje polskim "naukowcom" dokonywac dalszych prac naukowych i realizacji melioracji. Zostalo jeszcze pare stawkow, mokrych lak, ale juz niewiele i zalecam pospiech zeby zdazyc przed susza. Podpowiem, ze zostalo jeszcze pare rzek ktorych koryta nalezy wyprostowac a przylegle starorzecza osuszyc i zasypac pare stawkow, zeby polscy patrioci z wartosciami i tradycjami uchlani sie nie potopili. Duza role widze takze w " fachowcach" z BIUR URZADZANIA LASOW, ktorzy w/g swoich mozliwosci a nawet ponad, z ponad przecietnym wysilkiem i zaangazowaniem te lasy urzadzaja i to urzadzaja skutecznie a wyniki sa widoczne. Panu Premierowi podpowiem, ze to moze byc wina Tuska.

 • bodzianowicz

  Oceniono 4 razy 4

  prawda, u mnie na ogrodzie też jeden usechł, fakt - nie podlewałem go, a świerki mają płaski, poziomy system korzeniowy. Trochę suszy i pozamiatane

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX