Kryzys klimatyczny we Włoszech. Mijający rok jednym z najgorętszych w ciągu blisko 200 lat

Jak podał Coldiretti, włoski związek rolniczy, mijający rok był jednym z kilku najgorętszych we Włoszech w ciągu ostatnich dwóch stuleci. Raport tamtejszego Komitetu Badań Naukowych, na który powołują się rolnicy, zwraca uwagę na coraz bardziej zakłócony rytm zmian pór roku.

Specjaliści cytowani w analizie Coldiretti zwracają uwagę na ostatnie święta Bożego Narodzenia, które cechowała wyjątkowo wysoka temperatura ok. 20 stopni Celsjusza, którą odnotowano na dużym obszarze Włoch. To tylko jeden z powodów, dla których kończący się rok 2019 uznano za jeden z kilku najgorętszych od 1800 r. Średnia temperatura w tym roku we Włoszech była wyższa o 0,88 stopnia Celsjusza w porównaniu z wcześniej notowanymi.

Skutki upału odczuwalne są w naturze. Zakłóciły się normalne cykle sezonowe, jak w Apulii, gdzie z powodu szalonego klimatu gruszki kwitną już w grudniu, a prognozowanie przez rolników nie ma sensu. Brokuły, kapusta, seler, pietruszka, koper włoski, cykoria, buraki - wszystkie dojrzewają jednocześnie w temperaturach wiosennych. Największy niepokój powoduje teraz wpływ możliwego nagłego spadku temperatury na rośliny kwitnące, co ma katastrofalny wpływ na zbieranie owoców wiosną i latem. Włoskie rolnictwo boryka się z kontrowersyjnymi zjawiskami, w których fale złej pogody przeplatają się z uporczywą suszą

- podał związek rolniczy Coldiretti.

>>> Globalne ocieplenie. "Pogoda zwariowała nie bez powodu. Mamy kryzys klimatyczny"

Zobacz wideo

Burze, grad i trąby powietrzne

Włoscy rolnicy zwracają uwagę na to, że zaburzony cykl pór roku to nie jedyne wyzwania pogodowe, z którymi muszą się borykać. Są wśród nich także gwałtowne czynniki, jak burze, śnieg i grad, porywisty wiatr i trąby powietrzne, które niszczą wyniki ich pracy.

Ostatniej jesieni odnotowano średnio cztery oberwania chmur dziennie. O 21 proc. więcej w porównaniu z 2018 r. odnotowano gradobić, trąb powietrznych i burz, szkody na obszarach wiejskich szacuje się na setki milionów euro, a temperatura tegorocznej jesieni była wyższa o 1,39 stopnia od średniej w sezonie - podał Coldiretti. Związek podkreśla, że zmiana klimatu w kierunku tropikalnego wyraźnie skupia się na ostatnich latach. Dotychczas najgorętszymi we Włoszech od roku 1800 były lata 2003, 2014 i 2015 2018.

Więcej o:
Komentarze (23)
Kryzys klimatyczny we Włoszech. Mijający rok jednym z najgorętszych w ciągu blisko 200 lat
Zaloguj się
 • wolak007

  Oceniono 11 razy 9

  Ale wg pewnego ArcyPiSkupa to wszystko zgodnie z wolą Boga i wersetami Biblii?...

 • aietes

  Oceniono 1 raz 1

  wg Księgi Rodzaju spisanej przez hebrajskich proroków którzy przybyli zza Eufratu, Ziemia ma 6 tys. lat.

 • hejeczka

  Oceniono 4 razy 0

  Dużo słońca + dużo deszczu = żniwa 2x w roku

 • ewropejczyk

  Oceniono 3 razy -1

  Dokładnie 100 lat temu był kilku(nasto)letni okres bardzo dużych i rekordowych upałów. Gdyby ówczesne media miały taki globalny zasięg jak obecnie, to firmy naftowe mogłyby przysponsorować i wyślić jakiegoś Grecio, który przekonywałby, że nadchodzi koniec świata i te upały to efekt hodowli przeżuwaczy (głównie koni) i wszyscy muszą jak najszybciej przerzucić się na transport samochodowy.

 • starykawaler35

  Oceniono 1 raz -1

  Nie słyszałem nienarzekajacego rolnika. Jak nie jest,to i tak jest zle

 • rdaneel

  Oceniono 9 razy -1

  Jeszcze nie spotkałem się z rolnikami którzy by mówili "no teraz zbiory będą rewelacyjne".

  No i powtórzę:
  CO2 teraz: 400ppm.
  CO2 całkiem niedawno: 500ppm.
  CO2 za dinozaurów 2000ppm I woda nie wyparowała.

  A jeszcze jakieś 50.000 lat temu na Mazurach siedział sobie lądolód. Z tamtego punktu widzenia to teraz dopiero jest ocieplenie... To gdzie były wtedy morza?

 • jack_flash

  Oceniono 3 razy -3

  Przecież w 2018 nikt nie mówił o „kryzysie klimatycznym”. Co z 2019, bo z uwagi na narastający kryzys ( głównie w Europie, Azja jest wyłączona do 2030 ) średnia temperatura powinna rosnąć.

 • ukw8078

  Oceniono 16 razy -8

  Cytuję: "Mijający rok jednym z najgorętszych w ciągu blisko 200 lat".
  Zaakcentuję: "jednym z najgorętszych"[sic].
  Jak zaś to jest w ostatnich 500, 1000 czy 5000 lat tego nie wiemy, bo nikt wcześniej nie mierzył temperatury. Ja tam zdroworozsądkowo per analogiam zakładam, że skoro takie ciepłe lata bywały w ostatnich 200 latach, i to NIE RAZ, to tym bardziej miały miejsce w poprzednich stu- i tysiącleciach.
  Stąd moje pytanie z tytułu: To gdzie, ku..., jest ten ''kryzys klimatyczny'', skoro jest tak, jak już zawsze było?
  Może mi to ktoś objaśni. Ktoś mądry, bo wykształcony na prawdzie objawionej made in Czerska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX