Kryzys klimatyczny we Włoszech. Mijający rok jednym z najgorętszych w ciągu blisko 200 lat

Jak podał Coldiretti, włoski związek rolniczy, mijający rok był jednym z kilku najgorętszych we Włoszech w ciągu ostatnich dwóch stuleci. Raport tamtejszego Komitetu Badań Naukowych, na który powołują się rolnicy, zwraca uwagę na coraz bardziej zakłócony rytm zmian pór roku.

Specjaliści cytowani w analizie Coldiretti zwracają uwagę na ostatnie święta Bożego Narodzenia, które cechowała wyjątkowo wysoka temperatura ok. 20 stopni Celsjusza, którą odnotowano na dużym obszarze Włoch. To tylko jeden z powodów, dla których kończący się rok 2019 uznano za jeden z kilku najgorętszych od 1800 r. Średnia temperatura w tym roku we Włoszech była wyższa o 0,88 stopnia Celsjusza w porównaniu z wcześniej notowanymi.

Skutki upału odczuwalne są w naturze. Zakłóciły się normalne cykle sezonowe, jak w Apulii, gdzie z powodu szalonego klimatu gruszki kwitną już w grudniu, a prognozowanie przez rolników nie ma sensu. Brokuły, kapusta, seler, pietruszka, koper włoski, cykoria, buraki - wszystkie dojrzewają jednocześnie w temperaturach wiosennych. Największy niepokój powoduje teraz wpływ możliwego nagłego spadku temperatury na rośliny kwitnące, co ma katastrofalny wpływ na zbieranie owoców wiosną i latem. Włoskie rolnictwo boryka się z kontrowersyjnymi zjawiskami, w których fale złej pogody przeplatają się z uporczywą suszą

- podał związek rolniczy Coldiretti.

>>> Globalne ocieplenie. "Pogoda zwariowała nie bez powodu. Mamy kryzys klimatyczny"

Zobacz wideo

Burze, grad i trąby powietrzne

Włoscy rolnicy zwracają uwagę na to, że zaburzony cykl pór roku to nie jedyne wyzwania pogodowe, z którymi muszą się borykać. Są wśród nich także gwałtowne czynniki, jak burze, śnieg i grad, porywisty wiatr i trąby powietrzne, które niszczą wyniki ich pracy.

Ostatniej jesieni odnotowano średnio cztery oberwania chmur dziennie. O 21 proc. więcej w porównaniu z 2018 r. odnotowano gradobić, trąb powietrznych i burz, szkody na obszarach wiejskich szacuje się na setki milionów euro, a temperatura tegorocznej jesieni była wyższa o 1,39 stopnia od średniej w sezonie - podał Coldiretti. Związek podkreśla, że zmiana klimatu w kierunku tropikalnego wyraźnie skupia się na ostatnich latach. Dotychczas najgorętszymi we Włoszech od roku 1800 były lata 2003, 2014 i 2015 2018.