Merkel w noworocznym wystąpieniu mówi o walce o klimat. "Musimy zrobić co w naszej mocy"

- Nasze dzieci i wnuki będą żyć z konsekwencjami tego, co zrobimy lub czego zaniechamy teraz - mówi Angela Merkel w noworocznym wystąpieniu. Kanclerz Niemiec poświęciła t komunikat dla o głównie ostrzeżeniu przed konsekwencjami kryzysu klimatycznego.
Zobacz wideo

Kryzys klimatyczny to przewodni tematem noworocznego wystąpienia kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Stwierdza w nim, że trzeba robić "wszystko co w naszej mocy", by walczyć z globalnym ociepleniem. Tekst wystąpienia został udostępniony mediom przed jego wyemitowaniem. 

Kanclerz mówi z nim, że mamy powody do uważania, że zaczynające się za kilka godzin lata 20. XXi wieku będą dobrą dekadą - "jeśli wykorzystamy nasze silne strony, jeśli będziemy polegać na tym, co nas łączy, jeśli będziemy pamiętać, co osiągnęliśmy wspólnie w ostatnich dziesięcioleciach". Wspomina, że w nadchodzącym roku Niemcy będą świętować 30 lat zjednoczenia "w wolności i pokoju". 

Mówiła jednak głównie o wyzwaniach na nadchodzący rok i dekadę. Jednym z nich ma być postęp cyfrowy i jego wpływ na nasze życie i pracę. Podkreśla, że w erze cyfrowej "technologia musi służyć ludziom, anie na odwrót". Jako wielkie zagrożenie wymienia kryzys klimatyczny:

"Globalne ocieplenie jest prawdziwe. Jest zagrożeniem. Ocieplenie i wynikające z niego kryzysy są efektem działań człowieka. Zatem musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, by sprostać temu wyzwaniu. To wciąż możliwe"

"Nasze dzieci i wnuki będą żyć z konsekwencjami"

Merkel zapewnia, że w federalny program walki ze zmianami klimatu także jest wyrazem przekonania, iż ocieplenie trzeba i da się zatrzymać. Zwraca uwagę, że zdaje sobie sprawę, że niektórzy mogą bać się, że skala zmian będzie przytłaczająca, zaś inni uznają ją za niewystarczającą. - Faktem jest też to: mam 65 lat i osobiście nie doświadczę wszystkich konsekwencji brak działania polityków wobec zmian klimatu. To nasze dzieci i wnuki będą żyć z konsekwencjami tego, co zrobimy lub czego zaniechamy teraz - stwierdza. 

Zapewnia, że podejmie wszelakie wysiłki, by Niemcy miały swój wkład "ekologiczny, gospodarczy i społeczny" w zatrzymanie ocieplenia klimatu. Kraj ma w tym wykorzystać "swoje mocne strony", jak "pomysłowość, innowacyjność, ciężką pracę, rzemiosło, inżynierów i specjalistów, nasz styl życia w rodzinach i społecznościach". 

Merkel przypominała też o znaczeniu zjednoczonej Europy i swojej ocenie, że "Niemcom może wieść się dobrze tylko, jeśli dobrze wiedzie się Europie". 

Więcej o:
Komentarze (16)
Merkel w noworocznym wystąpieniu mówi o walce o klimat. "Musimy zrobić co w naszej mocy"
Zaloguj się
 • mierdolinho

  Oceniono 4 razy 2

  i jednocześnie zamyka bezemisyjne atomice, które mogłyby popracować jeszcze ze 30 lat

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 6 razy 2

  Jak na protestantkę jej kreacja jest wyjątkowo bizantyjska. Drogi materiał. Czyli przemowa była skierowana dla całego świata.
  Ona nie ma dzieci. Jak i prezes. Poświęcili się dla własnych krajów. Ona stała się ikoną rozwoju na świecie on stał się człowiekiem roku jakieś gazety, która walczy o czytelników.

 • wlodzimierz.il

  0

  :Globalne ocieplenie jest prawdziwe. Jest zagrożeniem. Ocieplenie i wynikające z niego kryzysy są efektem działań człowieka."

  To moje wyznanie wiary.
  Proszę nie podważać dogmatów.

 • awitold4

  Oceniono 8 razy 0

  1. CO2 nie jest gazem cieplarnianym. Jefo poziom w atmosferze nie ma żadnego wpływu na klimat.
  2. Okresy ocieplenia bądź ochlodzenia owszem występują, ale wzrost lub obniżenie trmperatury trwa co najmniel lat kilkadziesiąt a czlowiek nie ma na to żadnego wpływu
  3. Globcio stworzone jest po to i tylko po to, żeby zmusić ludzi do kupowania rzeczy nowych a niepotrzebnych

 • bu-shy

  Oceniono 4 razy 0

  "Kanclerz Niemiec poświęciła t komunikat dla o głównie ostrzeżeniu"
  Cudo, Patryczku, cudo!

 • crueltruth

  Oceniono 10 razy 0

  Szczesc Boze Kochani!

  Jak widzimy, pseudo-ekologiczna propaganda atakuje nas kazdego dnia. Minuta bez prania mozgow oszolomskimi idiotyzmami to minuta stracona. Agentka stasi nawet podczas skladania zyczen nie moze sie powstrzymac. W tle ogromna kapusta i korupcja.
  Dla nas jedynym rozwiazaniem jest wyjscie z porozumien paryskich i zakonczenie tego szalenstwa. W przeciwnym przypadku koszty energii dobija nas i nasza gospodarke. Powinnismy robic dokladnie to co Donald Trump. On kocha swoj kraj i dba o jego interesy, My tez powinnismy!

  Trzymajcie sie cieplo i niech dobry Bog czuwa nad wami w nowym 2020 roku!

 • piotre1987

  Oceniono 7 razy -1

  Zmiana klimatu bez stanow indi i Chin które wytwarzają 60 ,% CO2 celem tej polityki jest wciśnięcie technologi niemieckich w Europie bo auta już każdy robi wszystko więc wymyslili a na świecie to trują głównie domy i auta a nie elektrownie szczególnie w Polsce winą za smog są auta i kopciuchy w domach nawet jak zlikwidujemy wszystkie elektrownie to smog będzie dalej co następne zaczniemy jeździć na koniach.

 • acide94

  Oceniono 7 razy -1

  A Polska pis w czasach katastrofy klimatu sprowadza miliony ton ruskiego węgla, z błogosławieństwem czarnej mafii, np. Belzebuba Jędraszewskiego.

 • snooka

  Oceniono 11 razy -5

  Na szczęście dzieci Makreli, Microna i Junckera są całkowicie bezpieczne!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX