Merkel w noworocznym wystąpieniu mówi o walce o klimat. "Musimy zrobić co w naszej mocy"
Kryzys klimatyczny to przewodni tematem noworocznego wystąpienia kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Stwierdza w nim, że trzeba robić "wszystko co w naszej mocy", by walczyć z globalnym ociepleniem. Tekst wystąpienia został udostępniony mediom przed jego wyemitowaniem.
Kanclerz mówi z nim, że mamy powody do uważania, że zaczynające się za kilka godzin lata 20. XXi wieku będą dobrą dekadą - "jeśli wykorzystamy nasze silne strony, jeśli będziemy polegać na tym, co nas łączy, jeśli będziemy pamiętać, co osiągnęliśmy wspólnie w ostatnich dziesięcioleciach". Wspomina, że w nadchodzącym roku Niemcy będą świętować 30 lat zjednoczenia "w wolności i pokoju".
Mówiła jednak głównie o wyzwaniach na nadchodzący rok i dekadę. Jednym z nich ma być postęp cyfrowy i jego wpływ na nasze życie i pracę. Podkreśla, że w erze cyfrowej "technologia musi służyć ludziom, anie na odwrót". Jako wielkie zagrożenie wymienia kryzys klimatyczny:
"Globalne ocieplenie jest prawdziwe. Jest zagrożeniem. Ocieplenie i wynikające z niego kryzysy są efektem działań człowieka. Zatem musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, by sprostać temu wyzwaniu. To wciąż możliwe"
"Nasze dzieci i wnuki będą żyć z konsekwencjami"
Merkel zapewnia, że w federalny program walki ze zmianami klimatu także jest wyrazem przekonania, iż ocieplenie trzeba i da się zatrzymać. Zwraca uwagę, że zdaje sobie sprawę, że niektórzy mogą bać się, że skala zmian będzie przytłaczająca, zaś inni uznają ją za niewystarczającą. - Faktem jest też to: mam 65 lat i osobiście nie doświadczę wszystkich konsekwencji brak działania polityków wobec zmian klimatu. To nasze dzieci i wnuki będą żyć z konsekwencjami tego, co zrobimy lub czego zaniechamy teraz - stwierdza.
Zapewnia, że podejmie wszelakie wysiłki, by Niemcy miały swój wkład "ekologiczny, gospodarczy i społeczny" w zatrzymanie ocieplenia klimatu. Kraj ma w tym wykorzystać "swoje mocne strony", jak "pomysłowość, innowacyjność, ciężką pracę, rzemiosło, inżynierów i specjalistów, nasz styl życia w rodzinach i społecznościach".
Merkel przypominała też o znaczeniu zjednoczonej Europy i swojej ocenie, że "Niemcom może wieść się dobrze tylko, jeśli dobrze wiedzie się Europie".
-
Brexit uderza w szkockich rybaków. Czują się oszukani przez Johnsona. "Nasi klienci się wycofują"
-
PIT. Są nowe ulgi podatkowe. Co można odliczyć?
-
Spóźnialscy stracą prawo do 500 plus. Do kiedy trzeba złożyć wniosek o świadczenie?
-
Izrael światowym liderem szczepień przeciw COVID-19. Ale są wobec niego też oskarżenia [WYKRES DNIA]
-
31, a nie 26 dni urlopu w roku? Rząd rozmawia z przedstawicielami biznesu i związkowcami
- Prawnik o ustawie, która odbiera możliwość odmowy przyjęcia mandatu: PiS szykuje nam jazdę bez trzymanki
- Polski kret sondy InSight nie mógł wbić się w powierzchnię Marsa. NASA kończy tę część misji
- Przez pandemię lotniczy ruch pasażerski w rok zmalał o 60 proc. IATA: wróci do normy najwcześniej za trzy lata
- Mamy tyle aut elektrycznych co USA i Chiny kilka lat temu. Niemcy rejestrują tyle w tydzień
- Nord Stream 2 znów buduje gazociąg na niemieckich wodach