WWF podsumowuje miniony rok. Oto lista gatunków zwierząt, które wyginęły w 2019 r.

WWF rokrocznie publikuję listę gatunków zwierząt, które wyginęły. W minionym roku bezpowrotnie pożegnaliśmy np. największe żółwie słodkowodne. Stało się tak m.in. przez zmiany klimatu.
Zobacz wideo

Zmiany klimatyczne, kłusownictwo, uprzemysłowienie poszczególnych regionów - wszystkie te czynniki w zależności od indywidualnych przypadków mają wpływ na wymieranie gatunków. Jak podaje wp.pl za WWF, w 2019 roku pożegnaliśmy kilka gatunków. Wszystko jednak wskazuje na to, że ich liczba z roku na rok będzie się powiększać. 

Nosorożec sumatrzański oraz żółwiak szanghajski. Oto najwięksi przegrani minionego roku

W listopadzie 2019 r. w Malezji padła ostatnia samica nosorożca sumatrzańskiego, która przegrała walkę z rakiem. W tym samym roku pożegnaliśmy też samca, co oznacza, że zwierzęta tego gatunku na tym obszarze wymarły. Co ciekawe, przed śmiercią naukowcy pobrali i zamrozili ich materiał genetyczny. Obecnie na świecie znajduje się 80 przedstawicieli tego gatunku podzielonych na 9 różnych populacji. Za powód tak spadającej liczby ich populacji podaje się szkodliwą ingerencję ludzi na ich środowisko naturalne. 

>>> Dowiedz się więcej: Australia w ogniu. Czerwone niebo i kłęby pyłu, mieszkańcy uciekają na łodziach. "Piekło na ziemi"

W jeszcze gorszej sytuacji znajdują się żółwiaki szanghajskie (żółwie Jangcy). Są, a być może były, to największe żółwie słodkowodne na świecie. Jak podaje WWF, w chińskim zoo zmarła ostatnia samica tego gatunku. Eksperci wskazują jednak, że na wolności mogą znajdować się dwa zwierzęta tego gatunku, ale ich płeć jest nieznana. 

Koale i jaguary ofiarami pożarów. Populacja niektórych zwierząt uległa znacznemu uszczupleniu

Na czerwonej liście WWF znajdują się również zwierzęta, których populacja uległa zmniejszeniu. W minionym roku dotknęło to m.in. jaguary oraz koale. W wyniku pożarów w Brazylii i Boliwii zginęło 500 dzikich kotów. Ogromny spadek populacji koali jest również wynikową pożarów, które dotknęły lasy w innej części globu - w Australii. O dramatycznej sytuacji zwierząt informowaliśmy na bieżąco, a zdjęcia zwierząt błagających ludzi o wodę obiegły cały świat. Jak wylicza WWF, w ostatnich 25 latach populacja tego gatunku zmniejszyła się o jedną trzecią.  Zmiany klimatyczne dotykają również niedźwiedzie polarne oraz pingwiny cesarskie, które w wyniku gwałtownego ocieplenia klimatu w perspektywie kilkudziesięciu lat mogą wyginąć.

Więcej o:
Komentarze (4)
WWF podsumowuje miniony rok. Oto lista gatunków zwierząt, które wyginęły w 2019 r.
Zaloguj się
 • burek_polny

  Oceniono 6 razy 6

  Ale Adrian i prawdziwi patrioci twierdza przeciez, nie zmiany klimatyczne nie istnieja!

 • ujek.jaroslaw

  Oceniono 3 razy 3

  szkoda zwierząt, szkoda natury
  chciałbym, żeby lista wymarłych zwierząt była krótka, z jedną pozycją: hierarchowie KK i reszta szamanów
  marzenia...

 • iwa3543

  0

  "Najwięksi przegrani 2019 r" to ludzie. Może jednak warto popracować nad nad warsztatem pisarskim. To nie kasyno, tu chodzi o życie.

 • ewropejczyk

  Oceniono 2 razy -2

  WWF? WWF?

  Czy to ta organizacja "non profit", która wypracowuje milionowe zyski i w której władzach polskiego oddziału zasiadają dzieci miliarderów oraz banksterzy pobierając co miesiąc ponad 20 tyś. zł za nicnierobienie a przeciętna płaca szarego pracownika ponad 6000 zł (tak przynajmniej wynika z bilansu za 2018 rok).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX