Australia. Chmura dymu wielkości Unii Europejskiej, tysiące uciekają przed ogniem

Kryzys pożarowy w Australii. Chmury dymu osiągają wielkość Unii Europejskiej i generują "własną pogodę", w ogniu zginęło pół miliarda zwierząt, tysiące ludzi uciekło z domów. Jeden ze stanów wprowadza stan wyjątkowy.

W australijskiej Nowej Południowej Walii ogłoszono stan wyjątkowy w związku z narastającym zagrożeniem pożarami. Zacznie on obowiązywać piątku rano czasu miejscowego i potrwa siedem dni. Na weekend prognozowane są wysokie temperatury i silny wiatr. W najludniejszym stanie Australii zapowiadane jest "powszechne, ekstremalne zagrożenie pożarowe". Kryzys związany z pożarami trwa już od kilku miesięcy. Warunki, które przyczyniają się do ich powstawania, są związane z globalnym ociepleniem. 

Stan wyjątkowy ma pomóc lokalnym władzom w przeprowadzeniu przymusowych ewakuacji, zamknięciu dróg i, jak powiedziała premier stanu Gladys Berejiklian, "zrobieniu wszystkiego, by uchronić mieszkańców i zabezpieczyć nieruchomości". - Nie podejmujemy decyzji pochopnie, ale chcemy mieć pewność, że podejmujemy wszelkie możliwe środki ostrożności, by przygotować się na potencjalny, okropny dzień w sobotę - dodała. Wcześniej do ewakuacji wschodnich wybrzeży stanu wzywała straż pożarna. Strefa ewakuacji obejmuje obszar ponad 260 kilometrów.

Ekstremalne warunki w związku z pożarami mają także panować w Australii Zachodniej i w Australii Południowej.Premier Australii Scott Morrison ponownie zaapelował do mieszkańców i turystów, by nie panikowali i ufali ratownikom. Morrison jest krytykowany za lekceważenie kryzysu, a także szerzej - dalece niewystarczające podejście rządu do wyzwań związanych ze zmianami klimatu. 

Zobacz też: Pogoda zwariowała nie bez powodu. Mamy kryzys klimatyczny

Zobacz wideo

Pożary powodują burze, a te - nowe pożary

Pożary trawią wschodnią część Australii od września. Zginęło w nich 18 osób, a ogień pochłonął ponad 1200 domów w dwóch wschodnich stanach - Nowej Południowej Walii i Wiktorii, z czego ponad 400 w tym tygodniu. W ostatnich dniach zaginęło co najmniej 17 osób. W wielu miastach Nowej Południowej Walii kończą się zapasy m. in. paliw, które do stanu są dowożone. Po nie na stacjach benzynowych tworzą się kolejki, na autostradach stoją ogromne korki. Wiele dróg już jest zamkniętych z powodu powalonych drzew. Minister transportu Nowej Południowej Walii wezwał kierowców do wolnego poruszania się w gęstym dymie.

Żywioł jest tragiczny w skutkach dla australijskiej przyrody. Szacuje się, że zginęło nawet 480 milionów zwierząt - ssaków, ptaków i gadów. Zginęła duża cześć populacji koali. 

Ogromnym problemem jest nie tylko sam ogień, ale też dym z pożarów. Po pierwsze to groźne dla ludzi i zwierząt zanieczyszczenie powietrza, a do tego ogromna ilość dwutlenku węgla, co dodatkowo wzmacnia kryzys klimatyczny. W środę chmura dymu osiągnęła wielkość ponad 5 mln kilometrów kwadratowych - więcej, niż powierzchnia państw Unii Europejskiej. Duża część dymu kieruje się do sąsiedniej Nowej Zelandii, gdzie zabarwia niebo i lodowce na żółto. 

Dochodzi do jeszcze innego, bardzo niebezpiecznego zjawiska - chmury dymu są tak wielkie, że wytwarzają "własną" pogodę. O co chodzi? Jak opisuje biuro meteorologiczne stanu Victoria, nad pożarami tworzą się chmury typu pyrocumulonimbus. Powstają one nad wielkimi źródłami ciepła - jak pożary czy wulkany - i są dodatkowo zanieczyszczone pyłem. Z tych chmur mogą powstać burze, a pioruny wywołują... kolejne pożary buszu. W ten sposób jedne pożary pośrednio przyczyniają się do powstawania kolejnych. 

Więcej o:
Komentarze (190)
Australia. Chmura dymu wielkości Unii Europejskiej, tysiące uciekają przed ogniem
Zaloguj się
 • jura1234

  Oceniono 79 razy 47

  Zgłada już trwa w najlepsze. Wolacy mają w dupie. Przecież u nich w ogródku jeszcze się nie pali.

 • fctheduck

  Oceniono 27 razy 21

  Nie dajmy się zwieść "ekologizmowi". Nas, pomimo palenia śmieciami w piecach, energetyce opartej na węglu nie dotkną żadne tam zmiany klimatu. Będziemy wyspą szczęścia i dobrobytu, a to za sprawą modlitwy i rządów dobrej zmiany.

 • kapitan_rzbik

  Oceniono 41 razy 21

  świat ma to i tak w d....
  jest kryzys w sudanie i etiopii
  czy kogoś to obchodzi
  sku...le dudai morawicki walą kase w wegiel a biskupi mówią o ekoterroruźie

 • mjuhbun

  Oceniono 33 razy 21

  Kto w dzisiejszych czasach pogoni za pieniądzem przejmował by się że coś tam się pali ?

 • le_bise

  Oceniono 28 razy 16

  Czy w związku z zagładą życia Australia odchodzi od eksportu węgla? Czy ogranicza zużycie paliw kopalnych? Nie. To najlepiej pokazuje, że biznes paliwowy nie odpuści do końca, jeśli nie zostanie do tego przez kogoś zmuszony.

 • cadima1946

  Oceniono 32 razy 16

  Globalne ocieplenie to wymysl lewakow i masonow . Bo czarne jest czarne a biale biele.

 • vegemot

  Oceniono 35 razy 11

  Dla ciemnoty, januszy, choloty glosujacej na pis nie ma problemu, to wymysl lewakow, pozary to fikcja. Oni kopca swoimi szrotami z wycietym dpf, kopca w kominku na swojej wiosce, kopca smieciami. Dumni ze jako jedyni nie podpisalismy porozumienia klimatycznego. Sa za glupi zeby zrozumiec jaki wplyw ma smog, ocieplenie klimatu na zycie kazdego czlowieka. Tak samo jak sa za glupi zeby zrozumiec ze sami zrzucaja sie na ukochane 500zl. Ale czego spodziewac sie po prymitywach. Im wystarczy tancowanie do zenka i msza w kosciele do szczescia. Prawda ciemnoto?

 • jaja-kaczora

  Oceniono 13 razy 7

  walka o KLIMAT jest walka przeciwko KAPITALIZMOWI, powiedziala Naomi Klein z Kanady i ma racje! A w Polsce walka o Klimat to walka z ZABOBONEM, OPETANIEM i ZACOFANIEM przerazajaco wielkiej czesci spoleczenstwa i kosciola katolickiego, powiedzial furman Otto z Tworkowa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX