Pożary trawią Australię. Niezwykłe zdjęcie ewakuowanych ludzi wygląda niczym obraz Bruegla

Katastrofalne pożary wciąż trawią południe i wschód Australii. Na Twitterze pojawiło się smutne, ale i malownicze zdjęcie ludzi, którzy po ewakuacji zgromadzili się na plaży w Malua Bay. "Kiedy Bruegel spotyka antropocen" - skomentowała fotografię dziennikarka i pisarka Mireille Juchau.

Zdjęcie autorstwa Alexa Coppela powstało w Malua Bay w Nowej Południowej Walii, gdzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ma on potrwać tydzień i jest spowodowany katastrofalną sytuacją spowodowaną pożarami. Wielu mieszkańców miasta ewakuowano, część znalazło schronienie na plaży. Na fotografii widzimy tłum ludzi w różnym wieku (także dzieci i osoby starsze), centralne miejsce zajmuje zaś koń.  

"Kiedy Breughel spotyka antropocen. Niezwykłe zdjęcie Alexa Coppela ewakuowanych ludzi na plaży w zwykle sennym Malua Bay" - napisała Mireille Juchau, australijska pisarka i dziennikarka. Chodzi oczywiście o Pietera Bruegla, XVI-wiecznego niderlandzkiego malarza, który zasłynął między innymi malarstwem rodzajowym 

 

Pożary trawią Australię

Katastrofalne pożary szaleją w Australii od września ubiegłego roku. Ogień pochłonął ponad 1200 domów w dwóch wschodnich stanach - Nowej Południowej Walii i Wiktorii, z czego ponad 400 w tym tygodniu. Pożary wypaliły już ok. pięciu milionów hektarów ziemi. W ostatnich dniach zaginęło co najmniej 17 osób. Szacuje się, że z powodu pożarów zginęło pół miliarda zwierząt - w tym duża część populacji koali.

>>> Tragiczne pożary w Australii. Strażacy pokazują "przejazd przez piekło"

Zobacz wideo

W wielu miastach Nowej Południowej Walii kończą się zapasy m. in. paliw, które do stanu są dowożone. Po nie na stacjach benzynowych tworzą się kolejki, na autostradach stoją ogromne korki. Wiele dróg już jest zamkniętych z powodu powalonych drzew. Minister transportu Nowej Południowej Walii wezwał kierowców do wolnego poruszania się w gęstym dymie.