Australia. Trzy wielkie pożary połączyły się w jeden. "Większy niż Manhattan"

Z monstrualnym pożarem, który objął 6000 hektarów, musieli walczyć strażacy z australiskiego stanu Wiktoria.

Słup dymu widoczny był z daleka w regionie East Gippsland, w australijskim stanie Wiktoria. Tam strażacy musieli walczyć nie z jednym, ale z aż trzeba pożarami, które połączyły siły w okolicy miasta Omeo - donosi CNN. Pożar był większy niż nowojorski Manhattan - opisała obrazowo amerykańska stacja. Objął 6000 hektarów (60 km2, powierzchnia lądowa Manhattanu to 59,1 km2).

>>> Tragiczne pożary w Australii. Strażacy pokazują "przejazd przez piekło"

Zobacz wideo

Pożary w Australii. Ewakuacje

Ze względu na wysokie zagrożenia pożarowe w Australii organizowana jest ewakuacja ludności. W ewakuację miast na wybrzeżu zaangażowano okręty marynarki wojennej - o czym pisaliśmy już na Gazeta.pl. 

Sytuacja wciąż się zmienia - niestety, na gorsze. - Warunki mogą pogorszyć się bardzo szybko. Możemy nie być w stanie dotrzeć do ciebie, jeśli zdecydujesz się zostać - ostrzegają służby stanu Wiktoria.

Porywisty wiatr z podmuchami przekraczającymi 90 km/h spodziewany jest w nadmorskich przedmieściach Sydney. Wiatr wzmaga ryzyko pożarów, tak samo jak ekstremalne temperatury. Na przedmieściach Sydney (w Penrith) słupki rtęci wskazywały 48,9 st. C.

Więcej o:
Komentarze (126)
Australia. Trzy wielkie pożary połączyły się w jeden. "Większy niż Manhattan"
Zaloguj się
 • gadolinn

  Oceniono 27 razy 17

  "Pożar był większy niż nowojorski Manhattan"

  Podajcie w ilosci boisk pilkarskich, bo nie kumam.

 • R 80

  Oceniono 43 razy 17

  Co na to ten pan w czarnej sukience, który mówi, że dbanie o ekologię to grzech, a molestowanie dzieci to nic takiego.

 • strange_email

  Oceniono 45 razy 17

  Nalot osobnikow wierzacych, ze jako gatunek nie mamy wplywu na klimat, zawsze sie ocieplalo i w ogole jakos to bedzie za 3, 2, 1...
  W sumie jest to dosc ironiczne, ze ta tragedia spotkala kraj, ktory jest czolowym eksporterem wegla i trzecim z kolei eksporterem wolowiny.

 • saharosis

  Oceniono 17 razy 15

  Z ciekawości - jak przeciętny odbiorca tego superportalu ma sobie porównać wielkość czegokolwiek do Manhattanu? Wasze bezmyślne kopiowanie po "amerykańskiej stacji" jest bezsensowne w polskich realiach.

 • robinse

  Oceniono 20 razy 6

  Zawsze to samo, natura ludzka się nie zmienia, najpierw żarty i zaprzeczanie faktom, ale gdy zapłonie twoja chałupa i zagotuje się asfalt na twojej ulicy to zacznie się tu krzyk o pomoc i rozpacz.....

 • wujekdolf

  Oceniono 18 razy 6

  u nas dopiero w lipcu... ufff (mówią pisiory).

 • qudaq

  Oceniono 4 razy 4

  Dziwne. Australia, Kalifornia, Grecja, Hiszpania. Czyżby po wiekach ludzie przestali rozumieć zasady budowy osiedli i dbania o bezpieczeństwo? Ocieplenie klimatu tego nie tłumaczy. A co z wyrębem puszczy w Amazonii? Niewidzialna ręka rynku nieznanego odbiorcy?

 • jaja-kaczora

  Oceniono 20 razy 4

  To spisek ekoterrorystow i ekologistow oraz Grety Thunberg co odkryl ksiundz z Krakowa Jedraszewski powiedzial furman Otto z Tworkowa

 • jura1234

  Oceniono 11 razy 3

  Cała ziemia spłonie. Ciekawe czy latem Wolska już zacznie się palić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX