Australia płonie. Skalę tragedii widać z kosmosu. Zamiast zieleni dym i spalona ziemia

Po jednej stronie teren pokryty zielenią, po drugiej - kłęby dymu zasłaniające pogorzelisko. Dwa zdjęcia, które opublikowała NASA, dzieli pół roku. W kilka tygodni ogień zmienił południowo-wschodnie wybrzeże Australii nie do poznania. Premier kraju musi bronić się przed zarzutami mieszkańców o niewystarczające działania.
Zobacz wideo

Australia od kilku tygodni zmaga się z ogromnymi pożarami buszu. Na południowym wschodzie kraju ogień zniszczył ponad 5,25 milionów hektarów ziemi i blisko 2000 domów. Zginęły 24 osoby, tysiące innych trzeba wydostać z zagrożonych terenów. Trwa gigantyczna akcja ewakuacyjna, w której bierze udział wojsko, w tym okręty marynarki wojennej. Niewielkim pocieszeniem jest, że w niedzielę temperatura nieco spadła po tym, jak w sobotę na przedmieściach Sydney sięgała 49 stopni Celsjusza.

Czytaj na ten temat: Australia pierwszy raz powołuje rezerwistów, okręty ewakuują ludzi z plaży. W Sydney prawie 50 stopni

Australia. Pożary widać z kosmosu

Ogrom zniszczeń widać z kosmosu. NASA opublikowała zdjęcie pokazujące to, jak obszar ogarnięty pożarami wygląda z perspektywy satelitów krążących nad Ziemią. Widać na nim ogromne pasma dymu z pożarów.

Australia. Pożary widać z kosmosu. Zdjęcie NASA z 4 stycznia 2020 r.Australia. Pożary widać z kosmosu. Zdjęcie NASA z 4 stycznia 2020 r. AP / AP

To, co dzieje się na południowo-wschodnią Australią, dobrze widzą też astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej:

Australia. Pożary widać z kosmosu. Zdjęcie zrobione z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.Australia. Pożary widać z kosmosu. Zdjęcie zrobione z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. AP / AP

Nieco niżej nad powierzchnią Ziemi trudno zobaczyć w kadrze cokolwiek poza samym dymem:

Australia. Pożary widać z kosmosu. Zdjęcie Maxar Technologies.Australia. Pożary widać z kosmosu. Zdjęcie Maxar Technologies. AP / AP

W piątek wieczorem NASA opublikowała przygnębiające porównanie dwóch zdjęć tego samego obszaru między miastami Mallacoota i Orbost. Górne zostało zrobione 1 stycznia tego roku, dolne w czerwcu 2019 roku. Widać wyraźnie, jak zielone tereny zastąpił brązowawy dym z żywiołu. Dzień po zrobieniu nowszej fotografii Nowa Południowa Walia ogłosiła stan wyjątkowy i zarządziła ewakuację.

Australia. Premier odpowiada na krytykę

Premier Australii podczas niedzielnej konferencji prasowej bronił działań rządu w walce z pożarami. - Rzucanie oskarżeń nikomu nie pomaga, a nadmierna analiza nie jest produktywnym ćwiczeniem - mówił Scott Morrison. Według części mieszkańców kraju rząd zareagował zbyt późno i w niewystarczający sposób. Kilka dni temu premier został zaatakowany słownie podczas odwiedzin spalonego miasta Cobargo. "Jesteś idiotą, wynoś się stąd!" - wykrzykiwali w jego kierunku mieszkańcy. Morrisonowi obrywa się też za to, że w grudniu, kiedy w kraju pożary już szalały, wybrał się z rodziną na zagraniczne wakacje.

Premierowi Australii zarzucano też, że w przeszłości deprecjonował związek między zmianami klimatu a rosnącym ryzykiem susz i pożarów buszu. Odniósł się i do tych zarzutów. - W tym kraju nie ma żadnych sporów na temat kwestii globalnej zmiany klimatu i jej wpływu na globalne wzorce pogodowe, w tym na jej wpływ w Australii - powiedział. - Rząd zawsze widział tę zależność - dodał Scott Morrison. 

Więcej o:
Komentarze (151)
Australia płonie. Skalę tragedii widać z kosmosu. Zamiast zieleni dym i spalona ziemia
Zaloguj się
 • mnis

  Oceniono 36 razy 20

  Łoj tam, łoj tam. Lewackie pitolenie. Dobra spadam, bo muszę w piecu śmieci spalić.

 • jego-wysokosc

  Oceniono 30 razy 16

  Wg pinokia i maliniaka węgla mamy jeszcze na 200 lat. Wykopiemy go i spalimy do ostatniej grudki. A po nas... xuj tam po nas. Prezes ma to głęboko w dvpie. I tak już długo nie pociągnie.

 • twoteatoroomtwo-tamtaramtamtam

  Oceniono 33 razy 9

  Klimat się nie zmienia, palmy więcej rosyjskiego węgla. Baliśmy się wojny nuklearnej, kosmitów, HIV a pochłonie nas ogień piekielny. Możecie się śmiać ale może Australia to znak i ostrzeżenie byśmy się opamiętali w eksploatacji ziemi. Obejrzyjcie Naszą Planetę. Można się popłakać jak w 20 lat zniszczyliśmy nasz jedyny świat.

 • kania.u

  Oceniono 4 razy 4

  @mlehc
  usiłujesz wytłumaczyć pisowski rząd z niszczenia środowiska i polityki prowęglowej , że na zmiany w kierunku energetyki proekologicznej "potrzeba czasu i pieniędzy"
  1. CZAS - na razie PiS zmarnował PIĘĆ LAT, w czasie których cofnął nas o sto lat , niszcząc energetykę ze źródeł odnawialnych (elektrownie wiatrowe itd)
  2. PIENIĄDZE - w tym czasie PiS rozdał miliardy i zrabował miliardy - wyciągając kasę dla swoich (wyrąb puszczy) oraz topiąc kasę na szkodliwe i bzdurne "inwestycje" (jak przekop Mierzei Wiślanej)
  i
  3. - jak bardzo TY SAM się do tego przyczyniłeś ?
  (głosując na PiS lub tłumacząc ich PRZESTĘPSTWA na żywym organizmie Polski???)

 • janjan101

  Oceniono 22 razy 4

  Jedną z przyczyn zmian klimatycznych jes spalanie węgla.
  Austaralia jest drugim na świecie eksporterem węgla, więc sami sobie i innym, prz okazji bogacenia sie na węglu, gotują taki los.

 • C ZA

  Oceniono 32 razy 4

  Te zdjęcia to tylko wraża propaganda ekologistycznych ideologów. O czymś takim nie ma nawet wzmianki w Księdze Rodzaju.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX