Skala zniszczeń jest trudna do wyobrażenia. Oto, jak można pomóc Australii

Skala zniszczeń w Australii jest trudna go wyobrażenia. Według nowych szacunków zginąć mogło miliard zwierząt, ogień strawił miliony hektarów i tysiące domów. Każdy może wesprzeć pomoc dla poszkodowanych mieszkańców, strażaków i zwierząt, które ucierpiały w ogniu. Trzeba też pamiętać, że pożary to symptom, a kluczową kwestią jest kryzys klimatyczny - i z nim trzeba walczyć.

Pożary w Australii objęły ponad 10 milionów hektarów. Zginęło 25 osób. Tysiące ludzi straciły swoje domy. Ogromne są straty środowiska naturalnego. Zginąć mogło nawet 500 mln - a według niektórych naukowców miliard zwierząt, w tym duża część populacji koali. Możliwe, że wyginęły całe gatunki. Skalę pożarów ograniczyły w ostatnich dniach opady deszczu, ale lato w Australii dopiero się zaczęło już niedługo upały mogą wrócić. Strażacy mówią, że "nigdy nie widzieli czegoś takiego". 

Gaszenie pożarów, ratowanie zwierząt i odbudowa zniszczonych w ogniu miast wiążą się z wielkimi kosztami. Pojawią się kolejne zbiórki, a niektórym z nich udaje się zebrać wielkie kwoty. W jednej ze zbiórek na Facebooku zebrano już 113 mln dolarów na straż pożarną w Nowej Południowej Walii. 

Każdy może wesprzeć działania strażaków lub ratowanie zwierząt. Poniżej wybraliśmy kilka zbiórek, których wsparcie można rozważyć:

Ta katastrofa do dopiero początek

Ważne jednak, by pamiętać, że obecne pożary nie są "zwykłą" katastrofą. Przez globalne ocieplenie Australia jest coraz bardziej gorąca. Rok 2019 był rekordowo suchy i gorący, a te warunki - związane z kryzysem klimatycznym - przyczyniają się do większych i częstszych pożarów. 

To, co dziś jest ekstremalnymi warunkami, za jakiś czas będzie normą. A wtedy ekstrema będą takie, jak nawet sobie nie wyobrażamy. Zatem jeśli chcemy pomóc Australii - i reszcie świata, w tym nam samym - musimy nie tylko wesprzeć doraźną pomoc, ale też walkę z kryzysem klimatycznym. 

O tym, co można zrobić dla klimatu w 2020 roku pisaliśmy w ubiegłym tygodniu w cyklu Piątki dla Klimatu. Ważne są niektóre osobiste wybory, jak np. ograniczenie mięsa w diecie, mniej podróży samolotem czy efektywność energetyczna naszych domów. Jednak najważniejsze jest to, by zaangażować się w działania na rzecz walki z kryzysem klimatycznym: brać udział w demonstracjach, głosować w wyborach, włączyć się w grupy aktywistów lub organizacje pozarządowe.

Więcej o: