2019 rok był drugim najgorętszym w historii pomiarów. Zbliżamy się do groźnej granicy

Rok 2019 był o ok. 1,2 stopnia gorętszy w porównaniu do czasów sprzed rewolucji przemysłowej. Był to drugi najgorętszy rok w historii pomiarów i wpisuje się w trend szybko postępującego kryzysu klimatycznego.
Zobacz wideo

Europejski program obserwacji Ziemi Copernicus podał dane klimatyczne za grudzień i cały rok 2019. Ostatni miesiąc ubiegłego roku na świecie był znacznie cieplejszy od średniej 30-letniej i najgorętszy w historii pomiarów w Europie. Na naszym kontynencie temperatura grudnia była o 3,2 stopnia Celsjusza wyższa od średniej z okresu 1981-2010. 

Według danych programu cały rok 2019 był na świecie drugim najgorętszym rokiem w historii pomiarów, ex aequo z rokiem 2015. Rok był o 0,59 stopnia gorętszy od średniej 30-letniej i około 1,2 stopnia bardziej gorący od temperatury z epoki przedprzemysłowej. Wg naukowców 1,5 stopnia ocieplenia to bariera umiarkowanie bezpiecznego wzrostu temperatury, a powyżej 2 stopni grożą nam katastrofalne skutki ocieplenia. Świat niebezpiecznie szybko zbliża się do tego poziomu. 

Co ważne, ta anomalia jest średnią dla całego globu, zatem niektóre niewielkie obszary (np. część Ameryki Północnej) były nawet chłodniejsze od średniej, za to w innych (np. Arktyka, Europa, Australia) anomalia wyniosła dużo więcej. Np. w Europie to 1,5 stopnia wobec średniej 30-letniej, zatem ponad 2 stopnie w porównani z okresem przed rewolucją przemysłową. Szybsze nagrzewanie się północnej półkuli, szczególne Arktyki, silnie odbija się na tamtejszych ekosystemach. 

Mapa anomalii temperatury na świecie w 2019 roku (w stosunku do okresu 1981-2010):

embed

Dane klimatyczne za ten rok jasno pokazują trend przyspieszających zmian klimatu. Rok 2019 i 2015 mają drugą najwyższą anomalię w historii pomiarów, tuż za rokiem 2016. Jednak był on wyjątkowy, gdyż doszło wtedy do silnego zjawiska El Nino, czyli ponadprzeciętnie wysokiej temperatury w strefie równikowej Pacyfiku. 

Najgorętsze 10 lat w historii pomiarów to kolejno: 2016, 2019/2015, 2017, 2018, 2014, 2010, 2013, 2005, 2009.

12-miesięczna anomalia temperaturowa na świecie i w Europie w w ciągu ostatnich 40 lat (w stosunku do okresu lat 1981-2010):

embed

Zagrażają nam wywołane przez człowieka zmiany klimatu

Naukowcy od ponad 50 lat wiedzą, że emitowane przez ludzką działalność gazy cieplarniane wywołują efekt cieplarniany. Praktycznie wszyscy eksperci potwierdzają, że trwają antropogeniczne - czyli powstałe na skutek działalności człowieka - zmiany klimatu. Przyczyną jest głównie dwutlenek węgla ze spalania ropy, węgla gazu, ale też m.in. niszczenie lasów i rolnictwo na skalę przemysłową. Od rewolucji przemysłowej (kiedy zaczęliśmy masowo spalać paliwa kopalne) planeta ociepliła się o ponad 1 stopień Celsjusza i już teraz widzimy tego efekty. Ocieplenie powyżej 2 stopni będzie katastrofalne, a wg obecnych trendów zmierzamy w stronę 3-4 stopni do końca stulecia. Do uniknięcia katastrofy klimatycznej konieczne jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla do poziomu neutralności klimatycznej - czyli tak małych emisji, że są one w całości pochłaniane.

Przeczytaj, dlaczego używamy określenia “kryzys klimatyczny” i co każdy z nas może zrobić dla ochrony klimatu.

Więcej o:
Komentarze (60)
2019 był drugim najgorętszym rokiem w historii pomiarów. Zbliżamy się do groźnej granicy
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 16 razy 10

  Chu.j tam naukowcy, badacze, ludzie, którzy zajmują się tym całe życie, ważne, że Janusz z Pierdziszewa wylezie rano z izby i zmarznie, więc żadnego ocieplenia nie ma, bo to lewackie pierydolenie. Szwagier potwierdzi, proboszcz też.

 • freud1

  Oceniono 15 razy 9

  Czy ktos konsultowal to wszystko ze znanym autorytetem nauk wszelakich i pilnym adeptem tychze, Prezydentem Doktorem Anzejem Duda?

 • jaja-kaczora

  Oceniono 9 razy 7

  A w Wolsce dalej Ciemnota i Zabobon, czyli PiSsdzielstwo i Radio Maryja sa wyrocznia w sprawie OCIPLENIA i KLIMATU, powiedzial furman Otto z Tworkowa

 • jaja-kaczora

  Oceniono 7 razy 5

  A Wolak lubi OCIPLENIE, spalac smieci, planeta go nie martwi, byleby PINCSET plus PeO nie odebralo

 • jaja-kaczora

  Oceniono 9 razy 5

  Nasz wybitny uczony od Ekologizmu Prof. dr. nadzwyczajny od ciepania gnoju Jendraszewski twierdzi ze to spisek Ekoterrorystow, lewactwa, EKOLOGISTOW i Grety Thunberg, powiedzial furman Otto z Tworkowa

 • pioter83

  Oceniono 5 razy 3

  PRZECA ksiundz u nas we w prafii mowil ze nic nie ma ze je dobrze bo lgbt ni ma i ze cieplej a tam dalej to lewaki to majo

 • rdaneel

  Oceniono 3 razy -3

  jednym słowem: temperatura cofnęła się o 4 lata wstecz. I dalej jest 4 st. niższa od średniej z ostatnich 400 mln lat.

 • beton44

  Oceniono 7 razy -3

  Znowu ta propaganda :-) o "historii pomiarów" - choć jakoś nic nie piszą od kiedy tą historię liczyć...

  Tak cierpliwie wytłumaczę lemingom - termometr i skalę temperatur wymyślono na początku 18 wieku /Fahrenheit, Celsjusz/.
  Przez pierwsze 100 czy 200 lat pomiary to prowadzono w jakichś tam uniwersytetach i na statkach.

  W miarę regularne pomiary temperatury dużych obszarów to 2 wojna światowa /potrzeby lotnictwa/ - a całej Ziemi to po tej wojnie.

  Tak że straszenie tą "historią" jakby to były pomiary od miliarda lat - jest trochę histeryczne ???

 • ukw8078

  Oceniono 13 razy -3

  ''2019 rok był drugim najgorętszym w historii pomiarów''.
  No i nie dziwota: od lat babcia Dziąsełko od późnej jesieni do wiosny pali w piecu. WĘGLEM!
  "Zbliżamy się do groźnej granicy" wyznaczonej przez herr Michnika, frau Kublik, Rojgosza, GrinPICa oraz rzecz jasna Michalinę Bednarek.
  Za tą granicą są już tylko TWorki:
  Https://menway.interia.pI/styl-zycia/ciekawostki/news-mrozne-ocieplenie-czy-zaczela-sie-nowa-epoka-lodowcowa,nId,4242117#iwa_source=worthsee

  A było to tak:
  {AD 1978} „Według klimatologów jeszcze za naszego życia będziemy zmuszeni do konfrontacji z kolejną epoką lodowcową. Ostatnie 30 lat to ciąg nieustającego spadku temperatur, średnio o około 2 stopnie Celsjusza we wszystkich stacjach pomiarowych na Ziemi. Cała północna półkula w sposób stały wyziębia się. I epoka lodowcowa powróci, jak robiła to z dużą regularnością aż 8 razy w ciągu ostatniego miliona lat” – alarmowały w 1978 roku amerykańskie media na podstawie solennych naukowych zapewnień.
  Https://tygodnik.tvp.pI/45830856/nietrafione-przewidywania-i-masowe-leki-8-najwazniejszych-blednych-prognoz

  {AD 1989} "Za 30 lat [czyli w roku 2019] całe narody wyginą z powodu zmian klimatycznych. Wyspy zatoną a ludzie będą umierali z głodu na ulicach. [naukowcy i wysoki przedstawiciel ONZ ds. Środowiska w 1989 r.] (www.tysol.pL/a30111--30-lat-temu-eksperci-ONZ-oglosili-ze-za-30-lat-cale-narody-wygina-z-powodu-zmian-klimatycznych-)

  {AD 2019} "Katastrofa klimatyczna zabija. Niedożywienie, fale upałów i pożarów, coraz częstsze powodzie oraz groźne choroby zakaźne, w tym choćby mięsożerna bakteria zbliżająca się do polskiego wybrzeża Bałtyku. Życie dzieci, które dopiero się rodzą, będzie całkowicie zmienione przez kryzys klimatyczny. W wieku 71 lat będą żyły w świecie cieplejszym o ponad 4 st. C. Jeżeli nic się nie zmieni, zniszczone zostaną osiągnięcia ostatnich dekad w ochronie zdrowia, w szczególności w zakresie walki z niedożywieniem i rozpowszechnianiem się chorób zakaźnych” [naukowcy w "Lancecie"]
  (Http://wyborcza.pL/7,75400,25408988,katastrofa-klimatyczna-zabija-alarmuja-naukowcy-w-lancecie.html#s=BoxWyboMT)

  {AD 2020} - Ludzie umierają. Upadają całe ekosystemy. Jesteśmy na początku masowego wymierania [Greta Thunberg]. I tylko Grecie idzie wyśmienicie – nawet nie musi chodzić do szkoły by się uczyć pisać... no ale ona jest święta.
  Australia spłonęła do litej skały. Cześć jej pamięci

  Wszelkie podobieństwa są rzecz jasna przypadkowe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX