Straż pożarna rozwiewa wątpliwości. Podpalenia wywołały tylko ułamek pożarów w Australii

Zaledwie jeden procent ostatnich pożarów w Nowej Południowej Walii zapoczątkowało podpalenie przez człowieka - ocenia straż pożarna. W ostatnim czasie w internecie i mediach pojawiały się liczne manipulacje, wg których kryzys pożarów w Australii jest związany z podpalaczami, a nie globalnym ociepleniem.

"Epidemia podpalaczy" jest przedstawiana w mediach społecznościowych i niektórych mediach jako główna przyczyna niszczycielskiej fali pożarów w Australii. M.in. media od dawna negujące wywołanie przez człowieka zmian klimatu starały się w ten sposób zmieniać postrzeganie kryzysu pożarów - opisuje "The Guardian". Pojawiały się fałszywe doniesienia o rzekomo setkach zatrzymanych podpalaczy. 

Teraz australijska straż pożarna rozwiewa wątpliwości. Choć rzeczywiście dochodzi do celowych podpaleń, to ich skala w żaden sposób nie koresponduje z rozmiarami kryzysu - opisuje abc.net.au. Straż pożarna poinformowała, że zdecydowana większość pożarów została wywołana przez burze z piorunami. Wiadomo to m.in. przez to, że wybuchały z odległych i niedostępnych miejscach, a nie blisko miejscowości. 

W stanie Nowa Południowa Walia oficjalnie celowym podpaleniom przypisano spalenie 1 proc. terenu strawionego przez ogień. W stanie Victoria to jeszcze mniej - 0,03 proc.  Choć oskarżono kilkadziesiąt osób w związku z podpaleniami, w wielu przypadkach doszło jedynie do niewielkich pożarów traw czy śmietników. Wiadomo na pewno o jednym dużym pożarze - który strawił 51 tys. hektarów i zniszczył 44 domy - który mógł być wynikiem zaproszenia ognia przez człowieka. 

Zobacz też: Kobieta ryzykowała życiem, by ocalić poparzonego koalę

Zobacz wideo
  • Jeśli chcesz co tydzień otrzymywać podsumowanie najważniejszych informacji dotyczące środowiska i klimatu, ciekawe teksty i nie tylko, dopisz się do naszego Zielonego Newslettera na newslettery.gazeta.pl

Warunki sprzyjają gaszeniu pożarów w Australii

Niższa temperatura sprzyja obecnie akcji gaśniczej w Australii. Zmniejsza też ryzyko powstawania pożarów. Z prognoz wynika, że korzystne warunki - niższa temperatura i pojawiające się opady - mają się utrzymać tydzień.

Podczas walki z ogniem zginął kolejny strażak. 60-letni Bill Slade został przygnieciony przez drzewo. Prezes parków narodowych stanu Wiktoria Matthew Jackson powiedział, że Slade miał 40-letnie doświadczenie. Był jednym z najbardziej doświadczonych i najbardziej sprawnych strażaków. Premier Scott Morrison powiedział, że strażak ze stanu Wiktoria jest 28 ofiarą pożarów trwających w Australii od września. Pożary, które rozpoczęły się w Australii we wrześniu objęły 10 milionów 300 tysięcy hektarów. Zniszczyły około 2000 domów. Tylko w stanie Nowa Południowa Walia są 123 pożary, spośród których 47 nie udało się dotychczas opanować.

Więcej o: