Ekstremalnie niska woda w Wenecji, kanały są prawie suche. Dwa miesiące po wielkiej powodzi

Wenecja jeszcze w listopadzie ubiegłego roku mierzyła się z rekordową powodzią, która zalała nawet 70 proc. powierzchni miasta. Teraz ma odwrotny problem - niski poziom wody. W niektórych miejscach odsłonięte zostało dno kanału.

Jeszcze niedawno Wenecję nawiedzały największe od lat 60' ubiegłego wieku powodzie. Od kilku dni mieszkańców niepokoi jednak coś innego. Jak podaje "Sky News", w sobotę sytuacja wyglądała zupełnie inaczej niż w listopadzie. Gondole prawie dotykały dna weneckich kanałów. "Po wyjątkowym odpływie kanały w Wenecji są niemal puste" - informuje agencja Reuters.

Niski poziom wody w wielu miejscach odsłonił błoto na dnie kanałów. TVN Meteo podaje z kolei, że w minioną środę poziom wody wyniósł 50 cm poniżej "zera wodowskazowego". 

Powódź w Wenecji i ogromne straty

W listopadzie ubiegłego roku powódź w Wenecji była rekordowa. Jednego dnia przypływ zalał aż 70 proc. powierzchni miasta. Woda wyrządziła ogromne szkody. Władze lokalne i centralne podjęły szereg działań, by radzić sobie ze skutkami powodzi. Na rok zawieszono kredyty hipoteczne dla osób poszkodowanych, na pierwsze naprawy przeznaczono 20 mln euro, a burmistrz Luigi Brugnaro powołał specjalnego komisarza. Osoby prywatne mogą liczyć na 5 tys. euro zapomogi, a przedsiębiorcy - na 20 tys. 

>>> Globalne ocieplenie. "Pogoda zwariowała nie bez powodu. Mamy kryzys klimatyczny"

Zobacz wideo

Wysoki poziom wody paraliżował życie w mieście - uniemożliwiał zaopatrywanie supermarketów, sklepów i hoteli. Łodzie dostawcze nie mieściły się pod mostami. Brugnaro mówił, że naprawa szkód będzie kosztować co najmniej miliard euro. Władze zapowiadają też, że w ciągu pół roku gotowy będzie system Mose, który ma uchronić miasto przez katastrofalnymi zalaniami. System składać się ma z 78 schowanych w wodzie bram, które tworzą cztery bariery. Każda z nich jest mobilna i aktywuje się, gdy woda w Morzu Adriatyckim podnosi się do poziomu, który może stanowić zagrożenie dla Wenecji.