Naukowcy NASA biją na alarm. 2019 drugim najgorętszym rokiem w historii pomiarów

Ubiegły rok był drugim najcieplejszym w historii pomiarów instrumentalnych - wynika z analiz NASA, Światowej Organizacji Meteorologicznej, a także agencji Copernicus i NOAA. Naukowcy są zgodni, że rekordowo ciepła była również ostatnia dekada i wskazują na postępujące globalne ocieplenie.

Światowe organizacje meteorologiczne i NASA przedstawiły niezależne analizy globalnej temperatury na świecie. Wynika z nich, że 2019 był drugim najcieplejszym rokiem w historii pomiarów, które zaczęły być prowadzone w 1880 roku (pierwszy rekord padł w 2016 roku). Naukowcy obliczyli, że w ubiegłym roku temperatura była o 0,98 stopnia Celsjusza wyższa, niż średnia temperatur z lat lat 1951-1980.

Na początku stycznia raport, którego wyniki były podobne do raportu NASA, opublikowali naukowcy z europejskiego programu obserwacji Ziemi Copernicus.

>>> Globalne ocieplenie. "Pogoda zwariowała nie bez powodu. Mamy kryzys klimatyczny":

Zobacz wideo

2019 rok drugim najcieplejszym w historii

"2019 był drugim najgorętszym rokiem w historii. Ostatnie pięć lat było najcieplejszymi od czasu, gdy 140 lat temu stało się możliwe nowoczesne prowadzenie dokumentacji" - wskazuje NASA w swoim raporcie. Agencja zwraca uwagę na utrzymujący się trend postępującego ocieplenia. Jednocześnie ostatnia dekada była najcieplejszą w historii. Naukowcy wskazują na efekty tego trendu -  topniejące lodowce i ogromne pożary lasów - od Alaski, przez Syberię, aż po Australię.

"Anomalia temperatury obszarów lądowych była ponad dwukrotnie wyższa niż oceanu" - piszą autorzy bloga meteomodel, powołując się na dane przedstawione przez klimatologów z Berkeley Earth.

Z kolei klimatolodzy z amerykańskiej agencji rządowej NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) podkreślają, że rok 2019 to 43. rok z rzędu od 1977, w którym globalna temperatura przewyższa średnią z XX wieku - podaje TVN Meteo.

Więcej o:
Komentarze (74)
2019 drugim najgorętszym rokiem w historii pomiarów. Są wyniki analiz NASA. Naukowcy biją na alarm
Zaloguj się
 • j21p

  Oceniono 13 razy 5

  Jesteś idiotą. Wynoś się stąd! - krzyczeli mieszkańcy spalonego miasta Cobargo w Australii . W pożarach buszu i lasów zginęło ponad pół MILIARDA zwierząt. Tysiące ludzi traciły dach nad głową, a sytuacja wciąż nie jest opanowana.

  Wkrotce mieszkancy Polski beda tak witac Dude i Morawieckiego i cala psychoprawice ktora lekcewazy ten temat!!

  zaraz wszyscy sploniemy!

 • j21p

  Oceniono 8 razy 4

  zmiany klimatu to nie tylko wyższa temperatura

  Do niedawna myśleliśmy, że zmiany klimatu to tylko wyższa temperatura. Teraz dzięki kolejnym alarmującym raportom wiemy, że idą za nimi także wojny, głód przez susze, prawa czlowieka czy wzrost liczby agresywnych zachowań, takich jak przemoc, zabójstwa czy gwałty.

  To wszystko już sprawy społeczne.

  Zmiany klimatu wdzierają się więc bardzo głęboko w nasze życie

 • kataryniarski

  Oceniono 5 razy 3

  Na Podkarpaciu się cieszą - "myślom", że będą mogli sadzić winogrona i robić własne wina... owocowe...

 • j21p

  Oceniono 5 razy 3

  9 punktów krytycznych klimatu jest teraz „aktywnych”, ostrzegają naukowcy

  Arctic sea ice
  Greenland ice sheet
  Boreal forests
  Permafrost
  Atlantic Meridional Overturning Circulation
  Amazon rainforest
  Warm-water corals
  West Antarctic Ice Sheet
  Parts of East Antarctica

 • j21p

  Oceniono 5 razy 3

  Węgiel to pierwiastek, bez którego życie na ziemi nie mogłoby istnieć.

  Jest obecny w powietrzu pod postacią różnych gazów, uwięziony pod ziemią w różnych formach i rozpuszczony w oceanach.

  Jest także budulcem wszystkich żywych organizmów. Rośliny pobierają go z powietrza i magazynują, a zwierzęta uzyskują energię potrzebną do życia spalając związki węgla i wydalając dwutlenek węgla.

  Procesy te trwają od setek milionów lat, w trakcie których znaczna część węgla została uwięziona w pokładach geologicznych. Reszta krąży w środowisku między atmosferą, biosferą i hydrosferą w tak zwanym cyklu węglowym.

  Około 250 lat temu, wraz z rewolucją przemysłową, ludzkość zaczęła wydobywać uwięziony pod ziemią węgiel i spalać go na skalę przemysłową do uzyskiwania olbrzymich ilości energii, by zasilać powstające maszyny. Uzyskana w ten sposób tania i łatwo dostępna energia pozwoliła na bezprecedensowe przyspieszenie tzw "ROZWOJU" naszej cywilizacji. Spalanie paliw kopalnych daje nam energię, do której uzyskania potrzebna byłaby praca setek koni lub tysięcy ludzi.

  ALE TERAZ ZIEMIA MOWI DOSC

  mozna powiedziec: chcieliscie wydymac freda a to fred wydyma was

  Pieklo nadchodzi

 • ryjaroslawa

  Oceniono 4 razy 2

  Dajcie mi pieniądze, to coś wam naobiecuję :D

 • j21p

  Oceniono 8 razy 2

  Elektrowni Bełchatów to 10% naszego CO2

  a co robi Sasin? doplaca do wegla!

 • j21p

  Oceniono 10 razy 2

  wlochy wlasnie uchwalili ze nauka o zmianach klimatu jest teraz dla dzieci OBOWIAZKOWA

  a w PL katotalibanie 2 lekcje religii w tygodniu zamiast NAUKI

  szokujace

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX