Greta Thunberg w Davos: Rozmawiałam z polskimi górnikami, którzy stracili pracę

- Moje pokolenie nie podda się bez walki, tak jak wasze - mówiła do światowych przywódców Greta Thunberg podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Szwedzka aktywistka dodała, że w ostatnim tygodniu spotkała się z polskimi górnikami, którzy stracili pracę z powodu zamknięcia kopalni. - Nawet oni się nie poddali, przeciwnie, rozumieli konieczność zmiany lepiej niż wy - mówiła Greta.

Greta, podczas panelu "Odwrócenie klimatycznej apokalipsy", krytykowała półśrodki podejmowane przez rządy całego świata i wzywała do podjęcia rewolucyjnych kroków. Zaznaczyła, że walka z kryzysem klimatycznym nie powinna być sprowadzana do polityki partyjnej, ponieważ zarówno lewica, jak i prawica oraz polityczne centrum poniosły porażkę w wypełnianiu postanowień porozumienia paryskiego.

Domagamy się od was, najbardziej wpływowych biznesowych i politycznych liderów na całym świecie, podjęcia koniecznych działań. Domagamy się od wszystkich uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos - firm, banków, instytucji i rządów - natychmiastowego wstrzymania wszystkich inwestycji w wydobycie i przetwarzanie paliw kopalnych, natychmiastowego zakończenia dotowania wykorzystania paliw kopalnych i natychmiastowego i kompletnego porzucenia paliw kopalnych

- wzywała Greta, dodając, że nie chodzi o "zrobienie tego w 2050, 2030 czy 2021, ale to zrobienie tego teraz".

>>> Greta Thunberg stała się ikoną pokolenia walczącego o swoją przyszłość. Zobacz wideo:

Zobacz wideo

Greta Thunberg w Polsce

Wizyta Grety Thunberg w Polsce nie była nagłaśniana. Nie było też o niej wzmianki w mediach społecznościowych aktywistki, choć Szwedka informowała o ostatnich pobytach w Kenii, Hiszpanii czy w Niemczech. 17-latka widziana była w Gdańsku oraz Kleszczowie. Zwłaszcza wizyta w tym drugim miejscu jest intrygująca.

Jak podaje lokalny serwis b24tv.pl, Greta Thunberg pojawiła się w Kleszczowie w woj. łódzkim, gdzie znajduje się kopalnia węgla brunatnego oraz Elektrownia Bełchatów. Na tarasie widokowym wraz z aktywistką pojawiła się ekipa telewizyjna. Według doniesień lokalnych mediów filmowcy nagrywali coś przez kilkanaście minut. Jak donosi nieoficjalnie Dziennik Łódzki, Szwedka zwróciła się z prośbą do PGE o możliwość nagrywania na terenie elektrowni. Państwowa spółka nie wyraziła jednak na to zgody.

-  Na miejscu obecny był patrol policji z Kleszczewa, którego rola ograniczała się do obserwacji, czy wszystko przebiega bez zakłóceń. Obecni byli też przedstawiciele bełchatowskiej kopalni - mówi natomiast polastnews.pl Iwona Kaszewska z Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie, potwierdzając doniesienia o pobycie Grety w tym miejscu. Szwedka była również widziała w Gdańsku, gdzie zjadała posiłek w wegańskiej restauracji. Pochwalili się tym w mediach społecznościowych właściciele lokalu. 

Klimat głównym tematem na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos

Światowe Forum Ekonomiczne to coroczne spotkanie prezesów największych światowych korporacji, polityków oraz intelektualistów dotyczące spraw biznesu, rozwoju gospodarczego i wykorzystania technologii. Forum odbywa się w szwajcarskim Davos w dniach 21-24 stycznia. Szef WEF (World Economic Forum), Klaus Schwab zapowiedział, że motywem przewodnim tegorocznego spotkania będą zmiany klimatyczne, zapewniając przy tym, że w Davos pojawią się min. wspomniana wyżej Greta Thunberg oraz Donald Trump.

Problemy związane ze zmianami klimatu są głównym punktem raportu "Global Risks" opublikowanego przez organizatorów forum przed jego rozpoczęciem. Według ankietowanych 750 ekspertów w 2020 roku nasilą się ekstremalne fale upałów, zniszczenie ekosystemów, zmiany klimatyczne, kryzys związany z brakiem dostępu do wody oraz wojny handlowe i cyberataki. 

Klimat i ekologia są dla ciebie ważne? Najnowsze informacje, ciekawe teksty i praktyczne porady zbieramy dla Was w naszym nowym, copiątkowym Zielonym Newsletterze. Możesz dopisać się pod tym linkiem. Zobacz, jak wygląda przykładowy newsletter

Więcej o:
Komentarze (637)
Greta Thunberg w Davos: Rozmawiałam z polskimi górnikami, którzy stracili pracę
Zaloguj się
 • cymesgeszefciarz

  Oceniono 62 razy 36

  Jedynym sposobem spowolnienia dewastacji planety jest drastyczne ograniczenie konsumpcjonizmu i globalizacji co spowodowałoby światowy kryzys gospodarczy na niewybrażalną skalę ...

 • chochelkadwa

  Oceniono 36 razy 24

  Droga młodzieży:
  --mamy jeden smartfon na 10 lat, tylko wymieniamy baterie
  -- nie gramy w gry na wypaśnych kompach i dużych monitorach, zwłaszcza karty graficzne i duże monitory to pożeracze prądu
  -- nie kupujemy niepotrzebnych gadżetów, zwłaszcza elektronicznych i bezprzewodowych
  -- ciuchy wymieniamy, jak już nie da się załatać..
  -- zabawki preferujemy metalowe i drewniane i przekazujemy je z pokolenia na pokolenie
  -- jedzenia kupujemy na styk, aby się nie marnowało
  --przechodzimy na weganizm
  --staramy się działać przy świetle dziennym - nie ma spania do południa, ani siedzenia po nocach...
  -- używamy mało kosmetyków,
  -- wodę i płyny przynosimy w szklanych butelkach
  -- nie latamy po świecie
  -- kupujemy tylko przekąski w opakowaniach wielorazowych

 • 1-wolne

  Oceniono 50 razy 22

  "Wizyta Grety Thunberg w Polsce nie była nagłaśniana" -bo nie podobają się wypowiedzi Thunberg polskiemu rządowi który by musiał zamknąć kopalnie, a to grozi strajkiem górników i brak poparcia dla Adrjana Więc dopłacamy do węgla, zatruwamy powietrze byle PIS utrzymał się u władzy.

 • cejman

  Oceniono 50 razy 20

  Miejmy nadzieję, że Greta nas uratuje, cały świat i planetę, a w szczególności Polskę.

 • pieknyinaczej

  Oceniono 33 razy 19

  Droga Greto ropa to też paliwo kopalne - jak dotarłaś do Davos - na osiołku ???

 • pedro.666

  Oceniono 35 razy 17

  Polscy górnicy z nią rozmawiali? I co? Nie obrzucili jej śrubami? To co to za górnicy byli? Chyba tacy, co w nosie urobek kopią...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX