Inwazja śródziemnomorskich owadów w południowej i zachodniej Polsce

W Polsce pojawił się nowy gatunek bardzo inwazyjnego owada. Mieszkańcy zachodnich i południowych województw publikują w mediach społecznościowych zdjęcia, na których widać drzewa oblepione śródziemnomorskimi pluskwiakami.
Zobacz wideo

Śródziemnomorski pluskwiak zamieszkuje kraje znajdujące się w obrębie basenu Morza Śródziemnego. W ciągu ostatnich 20 lat owad zaczął zasiedlać nowe, chłodniejsze obszary. Obecnie insekty zimują, co jest widoczne pod postacią skupisk złożonych z tysięcy osobników, które chowają się w zagłębieniach kory drzew.

Inwazja pluskwiaka śródziemnomorskiego w południowej i zachodniej Polsce

To właśnie te kolonie zimujących pluskwiaków pojawiły się w kilku miastach w Polsce. Zdjęcia przedstawiające owady opublikowane zostały przez mieszkańców Gliwic, Wrocławia, Zielonej Góry, Poznania, Kalisza czy Wołczyna. W Polsce po raz pierwszy owad pojawił się w 2016 roku, jednak od 2018 roku pluskwiaki śródziemnomorskie coraz intensywniej zaczynają zasiedlać nasz kraj.

Przyczyną występowania owadów w Polsce jest ocieplenie klimatu. Owady te są wrażliwe na niską temperaturę, jednak mrozy mogą spowodować śmierć nawet 99 procent osobników, które zimują w danej kolonii. Przez brak śniegu i wysokie jak na styczeń temperatury w południowej i zachodniej Polsce obserwowana jest prawdziwa inwazja tych owadów.

Na razie nie zaobserwowano, by obecność pluskwiaka śródziemnomorskiego wpływała negatywnie na lokalny ekosystem. Owady żerują głównie na lipach i pobierają soki roślinne z jej nasion, liści i kory. Pluskwiak śródziemnomorski nie jest groźny dla ludzi, może jednak atakować drzewa owocowe i powodować szkody na morelach i brzoskwiniach.

Więcej o:
Komentarze (67)
Inwazja śródziemnomorskich owadów w południowej i zachodniej Polsce
Zaloguj się
 • spyderman2

  Oceniono 40 razy 22

  perejra, khatak, muller, waserman itd. czy to polskie nazwiska?? a takich w pisiorów jest pełno. kaczor dobrze mówił że te uchodźce roznoszą insekty

 • kukunapniu

  Oceniono 28 razy 16

  znów ten podły Tusk, zrobi wszystko żeby zniszczyć Polskę,
  nawet chmary dzikiego robactwa sprowadził.

 • ireksz

  Oceniono 21 razy 9

  A polski minister rolnictwa nie widzi problemu i nigdy nie powie, ze to jest wynik Globalnego Ocieplenia!!

 • banan125

  Oceniono 7 razy 7

  Żenująco niski poziom artykułu, mam wrażenie że go pisał uczeń szkoły podstawowej bez znajomości biologii. Rząd Pluskwiaki zawiera ok. 80 tys. gatunków.
  W tym konkretnym przypadku prawdopodobnie chodzi o owada : Oxycarenus lavaterae – Skupieniec lipowy. Pokarm. Imagines i larwy wysysają soki roślinne z roślin z rodziny ślazowatych oraz z nasion, liści i kory lip, rzadziej innych drzew liściastych; okazjonalnie wysysają rozmaite owoce ( wymienia się morele i brzoskwinie ) – jednak w polskich warunkach przypuszczalnie specjalizują się w żerowaniu na lipach: drobnolistnej, krymskiej i amerykańskiej a zdecydowanie mniej chętnie na lipie szerokolistnej. Póki co w Polsce nie obserwowano żerowania na ślazowatych ( rok 2019 ). źródło: //insektarium.net/hemiptera/oxycarenidae/oxycarenus-lavaterae-skupieniec-lipowy/

 • amorvertical

  Oceniono 11 razy 7

  Może by tak napisać jak go zwalczać. I czy trzeba. I czy to jedzą ptaki? No cokolwiek.

 • adas.michnik

  Oceniono 18 razy 6

  Dlaboga, panie Szyszko! Larum grają! wojna! nieprzyjaciel w granicach! a ty się nie zrywasz? siekiery nie chwytasz? na buldożer nie siadasz? Co się stało z tobą, żołnierzu?

 • melmakianin

  Oceniono 7 razy 5

  "Śródziemnomorski pluskwiak zamieszkuje kraje znajdujące się w obrębie basenu Morza Śródziemnego." - genialne! Myślę, że redagowanie zaliczone na 4,5 !

 • karollorak

  Oceniono 7 razy 5

  To opozycja przywiozła do kraju - widziałem w tvpopis!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX