Inwazja śródziemnomorskich owadów w południowej i zachodniej Polsce

W Polsce pojawił się nowy gatunek bardzo inwazyjnego owada. Mieszkańcy zachodnich i południowych województw publikują w mediach społecznościowych zdjęcia, na których widać drzewa oblepione śródziemnomorskimi pluskwiakami.
Zobacz wideo

Śródziemnomorski pluskwiak zamieszkuje kraje znajdujące się w obrębie basenu Morza Śródziemnego. W ciągu ostatnich 20 lat owad zaczął zasiedlać nowe, chłodniejsze obszary. Obecnie insekty zimują, co jest widoczne pod postacią skupisk złożonych z tysięcy osobników, które chowają się w zagłębieniach kory drzew.

Inwazja pluskwiaka śródziemnomorskiego w południowej i zachodniej Polsce

To właśnie te kolonie zimujących pluskwiaków pojawiły się w kilku miastach w Polsce. Zdjęcia przedstawiające owady opublikowane zostały przez mieszkańców Gliwic, Wrocławia, Zielonej Góry, Poznania, Kalisza czy Wołczyna. W Polsce po raz pierwszy owad pojawił się w 2016 roku, jednak od 2018 roku pluskwiaki śródziemnomorskie coraz intensywniej zaczynają zasiedlać nasz kraj.

Przyczyną występowania owadów w Polsce jest ocieplenie klimatu. Owady te są wrażliwe na niską temperaturę, jednak mrozy mogą spowodować śmierć nawet 99 procent osobników, które zimują w danej kolonii. Przez brak śniegu i wysokie jak na styczeń temperatury w południowej i zachodniej Polsce obserwowana jest prawdziwa inwazja tych owadów.

Na razie nie zaobserwowano, by obecność pluskwiaka śródziemnomorskiego wpływała negatywnie na lokalny ekosystem. Owady żerują głównie na lipach i pobierają soki roślinne z jej nasion, liści i kory. Pluskwiak śródziemnomorski nie jest groźny dla ludzi, może jednak atakować drzewa owocowe i powodować szkody na morelach i brzoskwiniach.

Więcej o: