Szwecja. Greta Thunberg zawalczy o Pokojową Nagrodę Nobla 2020. "Stworzyła globalny ruch"

Szwedzcy posłowie Partii Lewicy zgłosili kandydaturę Grety Thunberg do Pokojowej Nagrody Nobla 2020. Nastoletnia aktywistka miała szansę na to wyróżnienie już w ubiegłym roku.

Posłowie szwedzkiej Partii Lewicy Hakan Svenneling i Jens Holm poinformowali, że zgłosili kandydaturę Grety Thunberg i zainicjowanych przez nią Piątków dla Przyszłości do Pokojowej Nagrody Nobla 2020. Ich zdaniem 17-letnia aktywistka i zapoczątkowany przez nią ruch społeczny w znacznym stopniu przyczyniły się do podniesienia kwestii klimatu na najwyższym szczeblu politycznym - pisze szwedzki dziennik "Aftonbladet".

- Greta Thunberg i Piątki dla Przyszłości stworzyły globalny ruch przy wykorzystaniu minimalnych zasobów - powiedział szwedzki poseł Jens Holm.

Młode pokolenie walczy o klimat i swoją przyszłość >>>

Zobacz wideo

Polityk zauważył, że to właśnie niewielkie zasoby są tym, co różni Gretę Thunberg od dotychczasowych laureatów Pokojowej Nagrody Nobla nagradzanych za działania na rzecz klimatu. Wspomniał przy tym nagrodę przyznaną w 2007 roku, którą otrzymali Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu oraz były wiceprezydent USA Al Gore. Zostali uhonorowani "za ich wysiłki na rzecz budowy i upowszechniania wiedzy na temat zmian klimatu wynikających z działań człowieka i za stworzenie podstaw dla środków, które są niezbędne do walki z takimi zmianami".

Pokojowa Nagroda Nobla 2020. Kolejna szansa Grety Thunberg

Przypomnijmy, że Greta Thunberg została nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla w roku 2019. Nie przyznano jej jednak tego wyróżnienia. W ubiegłym roku medal noblowski otrzymał premier Etiopii Abiy Ahmed Ali. Został nagrodzony za inicjatywę rozwiązania konfliktu na granicy z sąsiadującą Erytreą.

Nagrody Nobla 2020 zostaną przyznane 10 grudnia

Więcej o:
Komentarze (135)
Szwecja. Greta Thunberg zawalczy o Pokojową Nagrodę Nobla 2020. "Stworzyła globalny ruch"
Zaloguj się
 • melmakianin

  Oceniono 17 razy 5

  Niech to dziecko o dobre świadectwo zawalczy, bo wciąż tylko podróże a nauka, a szkoła ?

 • jaja-kaczora

  Oceniono 6 razy 4

  Do trolli KACZEJ ZMIANY: nie chce sie nawet komentować tego waszego steku bzdur. Cytując klasyka - za malo wam pissowskim trollom placa, za wygadywanie takich głupot, stwierdzil furman Otto z Tworkowa herbu Starykoń

 • Bob Bob

  Oceniono 3 razy 3

  zastanawiam się skąd u pisowców taka nienawiść do ekologii. ma to pewnie związek z wywożeniem przez nich śmieci do lasu, i et cetera...

 • anonimowy83

  Oceniono 13 razy 3

  Niech powalczy o zdanie do nastęonej klasy najpierw...

  #dobryczasdlapolski

 • Bob Bob

  Oceniono 2 razy 2

  te zjadliwe komentarze pisowskich oszołomów potwierdzają tylko fakt, że zwolennicy reżymu lubią być trzymani krótko, chcą aby ktoś za nich myślał (i najlepiej na nich pracował) oraz to, że indolencja w sferze kreatywności i troski o lepsze jutro jest na zerowym poziomie. okrasą są te wyszukane złośliwości i podłe teksty kierowane pod adresem dziecka. uważacie się za lepszych, ale szczyt waszej aktywności to zarobić na puszkę piwa opluwając wszystkich, którzy nie myślą jak wy. żałosne strasznie...

 • kinio101

  Oceniono 10 razy 2

  Znając gretynizm komitetu noblowskiego ma to jak w banku.

 • ewropejczyk

  Oceniono 14 razy 2

  Już od dawna sposób wybierania i lista laureatów na tyle obniżyła rangę tej nagrody, że nie zdziwiłbym się, gdyby potencjalni kandydaci sami wycofywaliby zgodę na uczestnictwo w tej szopce - mimo zachęty pieniężnej.

 • trog73

  Oceniono 10 razy 2

  Nobel za gadanie i nic-nie-robienie.
  A planeta dalej dostaje po ......

 • qwardian

  Oceniono 14 razy 2

  Za wykorzystywanie dzieci do celów politycznych, powinno się karać jak za pedofilię..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX