Szwecja. Greta Thunberg zawalczy o Pokojową Nagrodę Nobla 2020. "Stworzyła globalny ruch"

Szwedzcy posłowie Partii Lewicy zgłosili kandydaturę Grety Thunberg do Pokojowej Nagrody Nobla 2020. Nastoletnia aktywistka miała szansę na to wyróżnienie już w ubiegłym roku.

Posłowie szwedzkiej Partii Lewicy Hakan Svenneling i Jens Holm poinformowali, że zgłosili kandydaturę Grety Thunberg i zainicjowanych przez nią Piątków dla Przyszłości do Pokojowej Nagrody Nobla 2020. Ich zdaniem 17-letnia aktywistka i zapoczątkowany przez nią ruch społeczny w znacznym stopniu przyczyniły się do podniesienia kwestii klimatu na najwyższym szczeblu politycznym - pisze szwedzki dziennik "Aftonbladet".

- Greta Thunberg i Piątki dla Przyszłości stworzyły globalny ruch przy wykorzystaniu minimalnych zasobów - powiedział szwedzki poseł Jens Holm.

Młode pokolenie walczy o klimat i swoją przyszłość >>>

Zobacz wideo

Polityk zauważył, że to właśnie niewielkie zasoby są tym, co różni Gretę Thunberg od dotychczasowych laureatów Pokojowej Nagrody Nobla nagradzanych za działania na rzecz klimatu. Wspomniał przy tym nagrodę przyznaną w 2007 roku, którą otrzymali Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu oraz były wiceprezydent USA Al Gore. Zostali uhonorowani "za ich wysiłki na rzecz budowy i upowszechniania wiedzy na temat zmian klimatu wynikających z działań człowieka i za stworzenie podstaw dla środków, które są niezbędne do walki z takimi zmianami".

Pokojowa Nagroda Nobla 2020. Kolejna szansa Grety Thunberg

Przypomnijmy, że Greta Thunberg została nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla w roku 2019. Nie przyznano jej jednak tego wyróżnienia. W ubiegłym roku medal noblowski otrzymał premier Etiopii Abiy Ahmed Ali. Został nagrodzony za inicjatywę rozwiązania konfliktu na granicy z sąsiadującą Erytreą.

Nagrody Nobla 2020 zostaną przyznane 10 grudnia. 

Więcej o: