Zamek w Puszczy Noteckiej na ukończeniu? W internecie pojawiły się nowe zdjęcia

Zamek budowany w otoczeniu Puszczy Noteckiej, w miejscowości Stobnica od początku budził równie dużo zainteresowania, co kontrowersji. Nie wszystkim budowla w Leśnym Kompleksie Promocyjnym była w smak. W sieci pojawiły się nowe zdjęcia ukazujące postęp prac przy budowie.

Zamek w Stobnicy - wielkopolskiej wsi na granicy Puszczy Noteckiej - buduje poznańska spółka D.J.T. należąca do synów Pawła Michała Nowaka, współzałożyciela odzieżowej marki Solar. Zamek powstaje na sztucznej wyspie i ma mieć charakter wypoczynkowo-rekreacyjny. Inwestycja ruszyła w 2015 r., ale ogólnokrajowego rozgłosu nabrała w 2018 r., kiedy ekolodzy zgłosili szereg uwag wobec tego typu budowli w miejscu, które stanowi pomnik przyrody - na terenie puszczy znajduje się 16 rezerwatów.

>>> Marże najwyższe od 9 lat. Jakie będą konsekwencje dla kredytobiorców?

Zobacz wideo

Krytyka aktywistów i ekologów ostatecznie doprowadziła do kontroli resortu środowiska w Stobnicy. W 2018 r. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska skontrolowała budowę zamku i nakazała zaprzestania prac. Decyzja kontrolerów resortu wyrażała opinię, że zamek w tamtej lokalizacji ma znaczny wpływ na środowisko naturalne, a sama inwestycja nie ma wymaganych uprawnień środowiskowych. Sprawą zajęła się także Prokuratura Okręgowa w Poznaniu i CBA.

Nie zatrzymało to budowy zamku. Inwestor powołuje się na opinię powiatowego inspektora nadzoru budowlanego w pobliskich Obornikach, który - jak podał serwis RMF24 - przyznał, że budowa przebiega zgodnie z planem zagospodarowania, a dodatkowy teren, który był powodem zarzutów wobec inwestora, stanowi zaplecze budowy i ma zostać uporządkowana po zaprzestaniu prac budowlanych. 

Budowa zamku w Stobnicy trwa

Na najnowszych zdjęciach, które wypłynęły do sieci za sprawą eksploratorów z ekipy Hexa Urbex powiązanych z grupą Urbex Team Poznań widać , że prace przy inwestycji wciąż trwają. Z zewnątrz zamek w Stobnicy wygląda na bliski ukończenia. Na zdjęciach z wnętrza widzimy setki palet, marmury, okazałą salę balową, która czeka na wykończenie. W ujęciach z oddali widać jak nad całością budowli króluje kilkudziesięciometrowa wieża. Entuzjastom urbeksu pomimo ochrony udało się przedostać na teren placu budowy zamku.

W sierpniu 2019 r. budowla wyglądała wyraźnie inaczej i mniej okazale.

Zamek w Stobnicy - stan w sierpniu 2019 r.Zamek w Stobnicy - stan w sierpniu 2019 r. Agencja Wyborcza.pl

Docelowo, wbrew założeniom o budynku mieszkalny, zamek w Stobnicy być pięciogwiazdkowym hotelem z krytym basenem, SPA i lokalami rozrywkowymi. Całość ma być wysoka na 15 pięter. 

Więcej o: