Zamek w Puszczy Noteckiej na ukończeniu? W internecie pojawiły się nowe zdjęcia

Zamek budowany w otoczeniu Puszczy Noteckiej, w miejscowości Stobnica od początku budził równie dużo zainteresowania, co kontrowersji. Nie wszystkim budowla w Leśnym Kompleksie Promocyjnym była w smak. W sieci pojawiły się nowe zdjęcia ukazujące postęp prac przy budowie.

Zamek w Stobnicy - wielkopolskiej wsi na granicy Puszczy Noteckiej - buduje poznańska spółka D.J.T. należąca do synów Pawła Michała Nowaka, współzałożyciela odzieżowej marki Solar. Zamek powstaje na sztucznej wyspie i ma mieć charakter wypoczynkowo-rekreacyjny. Inwestycja ruszyła w 2015 r., ale ogólnokrajowego rozgłosu nabrała w 2018 r., kiedy ekolodzy zgłosili szereg uwag wobec tego typu budowli w miejscu, które stanowi pomnik przyrody - na terenie puszczy znajduje się 16 rezerwatów.

>>> Marże najwyższe od 9 lat. Jakie będą konsekwencje dla kredytobiorców?

Zobacz wideo

Krytyka aktywistów i ekologów ostatecznie doprowadziła do kontroli resortu środowiska w Stobnicy. W 2018 r. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska skontrolowała budowę zamku i nakazała zaprzestania prac. Decyzja kontrolerów resortu wyrażała opinię, że zamek w tamtej lokalizacji ma znaczny wpływ na środowisko naturalne, a sama inwestycja nie ma wymaganych uprawnień środowiskowych. Sprawą zajęła się także Prokuratura Okręgowa w Poznaniu i CBA.

Nie zatrzymało to budowy zamku. Inwestor powołuje się na opinię powiatowego inspektora nadzoru budowlanego w pobliskich Obornikach, który - jak podał serwis RMF24 - przyznał, że budowa przebiega zgodnie z planem zagospodarowania, a dodatkowy teren, który był powodem zarzutów wobec inwestora, stanowi zaplecze budowy i ma zostać uporządkowana po zaprzestaniu prac budowlanych. 

Budowa zamku w Stobnicy trwa

Na najnowszych zdjęciach, które wypłynęły do sieci za sprawą eksploratorów z ekipy Hexa Urbex powiązanych z grupą Urbex Team Poznań widać , że prace przy inwestycji wciąż trwają. Z zewnątrz zamek w Stobnicy wygląda na bliski ukończenia. Na zdjęciach z wnętrza widzimy setki palet, marmury, okazałą salę balową, która czeka na wykończenie. W ujęciach z oddali widać jak nad całością budowli króluje kilkudziesięciometrowa wieża. Entuzjastom urbeksu pomimo ochrony udało się przedostać na teren placu budowy zamku.

W sierpniu 2019 r. budowla wyglądała wyraźnie inaczej i mniej okazale.

Zamek w Stobnicy - stan w sierpniu 2019 r.Zamek w Stobnicy - stan w sierpniu 2019 r. Agencja Gazeta

Docelowo, wbrew założeniom o budynku mieszkalny, zamek w Stobnicy być pięciogwiazdkowym hotelem z krytym basenem, SPA i lokalami rozrywkowymi. Całość ma być wysoka na 15 pięter. 

Więcej o:
Komentarze (123)
Zamek w Puszczy Noteckiej na ukończeniu? W internecie pojawiły się nowe zdjęcia
Zaloguj się
 • kindofmagic

  Oceniono 63 razy 47

  Ten inwestor złamał szereg przepisów i nie miał pozwolenia na budowę w takiej formie ale budowa nawet nie zwolniła - tak wygląda prawo w obecnej Polsce. Ale tylko dla bogatych i z układami. Właśnie teraz rząd PiS planuje podarować kościołowi 5 hektarów Parku Świętokrzyskiego, bo się pielgrzymki nie mieszczą i trzeba zrobić więcej miejsca.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 49 razy 29

  To teraz czas na okrojenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, Pienińskiego, Wolińskiego i oddanie w ręce deweloperów dojnej zmiany by pobudowali sobie pałace, zamki, hotele wśród nieskalanej przyrody.

 • lubicz56

  Oceniono 43 razy 27

  Zameczek w sam raz na festiwal Disco-Polo. Jak Zenek z wieży zawyje to się wilki z całej Polski zlecą :)

 • berserc

  Oceniono 34 razy 24

  Prokuratura która potrafi szukać ludzi protestujących pod Sejmem albo babki z białymi różami nie potrafi zatrzymać nielegalnej budowy? Kpiny jakieś?

 • dziadwawelski

  Oceniono 23 razy 17

  Zmysł estetyczny to te buraki na pewno mają "wyostrzony" a już ten "architekt" to mistrz niczym sekretarz Jodła z Człowieka z marmuru ;-)))

 • hipo krater

  Oceniono 29 razy 17

  "Czyncie sobie ziemię poddaną " to przeciez pismotto .

 • jozef_zmudzin

  Oceniono 20 razy 14

  Kto ma pieniądze może wszystko w tym kraju - olewanie przepisów,to hucpa.

 • pasazerski

  Oceniono 16 razy 12

  Państwo z gips-kartonu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX