Awaria wielkiego pieca w Dąbrowie Górniczej. "Niekontrolowana emisja pyłu". ArcelotMittal przeprasza

Po wystąpieniu awarii wielkiego pieca w hucie w Dąbrowie Górniczej doszło do nieplanowanej emisji pyłu, którego kłęby były widoczne z odległości kilku kilometrów. Spółka ArcelorMittal Poland przeprasza i informuje, że próbuje wyjaśnić powody awarii.

Pyłowe kłęby wzbiły się nad hutę w Dąbrowie Górniczej przed południem. Okazały się skutkiem awarii wielkiego pieca. - Z powodu braku możliwości zatkania otworu spustowego nr 1 w wielkim piecu nr 2 wystąpiła niezorganizowana emisja pyłowa z tej instalacji - podało biuro prasowe ArcelorMittal Poland, producent stali kontrolujący hutę w Dąbrowie Górniczej. Spółka przeprosiła i podjęła działania, które mają na celu wyjaśnienie przyczyn awarii wielkiego pieca.

Natychmiast podjęliśmy decyzję o hamowaniu wielkiego pieca do minimalnych parametrów, co umożliwiło ograniczenie czasu trwania tej emisji do 10 minut. Obecnie analizujemy przyczyny tego zdarzenia, za które przepraszamy

- podała spółka.

Koncern ArcelorMittal Poland potwierdził też, że o całym zdarzeniu poinformował Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska i Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej. Kontrolerzy muszą zweryfikować ilość oraz skład chemiczny pyłu, który został wyemitowany na skutek awarii oraz to, jaki ma wpływ na środowisko.

O skutkach awarii doniósł także Zagłębiowski Alarm Smogowy, który zamieścił zdjęcia kłębów pyłu z huty w Dąbrowie Górniczej.

>>> Sen o potędze LOT. Po co kupuje niemieckiego Condora? W tej operacji może być kilka raf

Zobacz wideo

Wielki piec w Krakowie wraca do pracy

Do awarii wielkiego pieca w Dąbrowie Górniczej doszło raptem kilka dni po tym, gdy zapadła decyzja spółki o ponownym rozpaleniu wielkiego pieca w hucie w Krakowie. Praca części surowcowej krakowskiej huty, gdzie jest piec została tymczasowo wstrzymana pod koniec listopada 2019 r. Powodem były pogarszające się realia rynkowe, a piec miał zapłonąć ponownie, gdy jego praca na nowo będzie opłacalna.

Decyzja o ponownym uruchomieniu instalacji wynika z konieczności dostarczenia slabów (półproduktów) do huty ArcelorMittal w Gandawie w Belgii, gdzie rozpocznie się remont wielkiego pieca, a także z konieczności uzupełnienia strat produkcyjnych w zakładach ArcelorMittal Europe

- przekazał w oficjalnym oświadczeniu Marc De Pauw, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.

ArcelorMittal Poland zakłada, że ponowne uruchomienie wielkiego pieca i stalowni w Krakowie będzie miało miejsce już w połowie marca 2020 r. 

Więcej o:
Komentarze (14)
Awaria wielkiego pieca w Dąbrowie Górniczej. "Niekontrolowana emisja pyłu". ArcelotMittal przeprasza
Zaloguj się
 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 7 razy 7

  to w krakowie przez 3 miechy będzie chodził wielki piec. Ile Pis zapłacił by hutnicy z huty im. Lenina głosowali na fistaszka Prezesa Jarosława?

 • phugoid

  Oceniono 3 razy 3

  korpo burdel jak w kazdej korpo, to w listopadzie mittal nie wiedzial, ze bedzie robil remont pieca w belgii??? i dlatego wylaczyli na 3msc piec w krakowie???

 • izakon

  Oceniono 1 raz 1

  Przepraszają...Miło z ich strony.Ale te dzieci z rakiem będą żebrać na fejsie o leki.Państwo ma to głęboko w dupie.

 • scierplaminoga

  Oceniono 4 razy 0

  średnio raz w miesiącu mamy tu taką chmurkę. Ale spokojnie opanowałem tą katastrofę ekologiczną, oddzieliłem torebkę od fusów z herbaty i oddałem butelki po piwie do sklepu. Można się rozejść.

 • soldadura104

  Oceniono 6 razy 0

  To teraz Prezydent Krakowa będzie mógł uruchomić spalarnię śmieci do spawania śmieci z Anglii bo złozy zapylenie na Mittala.

 • soldadura104

  Oceniono 7 razy -1

  To chyba skutek interwencji Prezydenta Francji Makrona któremy brakuje podatków z francuskiego Accelora.

 • soldadura104

  Oceniono 3 razy -3

  Pracujący dla opozycji nie cciał sie prosić PIS-owskiego rządu o wsparcie wiec musiał przyjechać Makron do Polski i sprawę załatwić.

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 4 razy -4

  Pył z pieca?
  Niesłychane!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX