Ponad 18 stopni na Antarktydzie. To może być nowy rekord. "Takiej temperatury nie ma tam nawet latem"

Na argentyńskiej stacji badawczej Esperanza zlokalizowanej na Półwyspie Antarktycznym zanotowano temperaturę 18,3 stopnia Celsjusza. Jeśli pomiar zostanie zatwierdzony przez Międzynarodową Organizację Meteorologiczną, będziemy mieli do czynienia z nowym rekordem ciepła na Antarktydzie.

Naukowcy z argentyńskiej stacji badawczej Esperanza (placówka Argentyńskiej Służby Meteorologicznej) znajdującej się na Półwyspie Antarktycznym zanotowali 6 lutego temperaturę w wysokości 18,3 stopnia Celsjusza. Jeśli pomiar zostanie potwierdzony przez ekspertów Międzynarodowej Organizacji Meteorologicznej, będzie to oznaczało, że padł nowy rekord ciepła na Antarktydzie w historii prowadzenia pomiarów. Poprzedni - 17,5 stopnia - zanotowano na tym kontynencie 24 marca 2015 roku. 

>>> Globalne ocieplenie. "Pogoda zwariowała nie bez powodu. Mamy kryzys klimatyczny"

Zobacz wideo

Nowy rekord temperatury na Antarktydzie? "To nie jest temperatura, która normalnie tam występuje"

- Wszystko wskazuje na to, że rzeczywiście odnotowana została rekordowa temperatura, ale oczywiście najpierw musimy przeprowadzić analizę, by formalnie potwierdzić ten wynik. Wystąpienie tak wysokiej temperatury może być w tym przypadku związane z fenem [ciepły, suchy wiatr, wiejący z gór w doliny - red.] - powiedział Randall Cerveny z MOM. 

- To nie jest temperatura, która normalnie tam występuje, nawet latem - stwierdziła z kolei rzeczniczka WMO Clare Nullis, dodając, że Półwysep Antarktyczny jest jednym z najszybciej ocieplających się rejonów Ziemi. W ciągu ostatnich 50 lat średnia temperatura podniosła się tu o 3 st. Celsjusza, a utrata pokrywy lodowej na Antarktydzie wzrosła w latach 1979-2017 aż sześciokrotnie. 

Rekord temperatury dla całego regionu Antarktyki, czyli obszaru na południe od szerokości geograficznej 60 stopni, wynosi 19,8 st. C. i odnotowano go na wyspie Signy w 1982 roku.

Więcej o:
Komentarze (36)
Na Antarktydzie zanotowano ponad 18 st. Celsjusza. To może być nowy rekord
Zaloguj się
 • ludwik1313

  Oceniono 29 razy 29

  "Takiej temperatury nie ma tam nawet latem"... Jakby co, to tam właśnie JEST lato! :)

 • andrzejbp

  Oceniono 17 razy 17

  "Takiej temperatury nie ma tam nawet latem" Przecież na półkuli południowej jest właśnie pełnia lata Panie "dziennikarzu" .

 • a_usher

  Oceniono 12 razy 12

  Proszę nie przekręcać oryginalnej wypowiedzi. Na Antarktydzie właśnie teraz jest lato.

 • dodekanezowiec

  Oceniono 12 razy 12

  6 lutego tam to jak 6 sierpnia na półkuli północnej.

 • powelty

  Oceniono 13 razy 11

  przeciez tam teraz jest wlasnie jest lato !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • druga_wieza

  Oceniono 16 razy 8

  Nawet latem?
  A wiecie kiedy jest lato na półkuli południowej?
  I taką oto wiedzę prezentują piewcy walki o klimat pod wezwaniem św. Grety.

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 6 razy 4

  Ponad 18 stopni na Antarktydzie" wiec kto wie - może nawet zacznie się tam opłacać wydobywać węgiel, a tego Antarktyda ma dużo.

 • juha

  Oceniono 12 razy 4

  Fajne jest to, że piszecie iż Antarktyda ociepla się wyjątkowo szybko, a na mapie ocieplenia, którą linkujecie reklamując inny artykuł widać, że to północna półkula ociepla się mocno, a południowa właśnie ochładza. Nie ma to jak przedstawiać przeczące sobie dane i zawsze wybierać te, które wygodniej zaprezentować.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX