Ponad 18 stopni na Antarktydzie. To może być nowy rekord. "Takiej temperatury nie ma tam nawet latem"

Na argentyńskiej stacji badawczej Esperanza zlokalizowanej na Półwyspie Antarktycznym zanotowano temperaturę 18,3 stopnia Celsjusza. Jeśli pomiar zostanie zatwierdzony przez Międzynarodową Organizację Meteorologiczną, będziemy mieli do czynienia z nowym rekordem ciepła na Antarktydzie.

Naukowcy z argentyńskiej stacji badawczej Esperanza (placówka Argentyńskiej Służby Meteorologicznej) znajdującej się na Półwyspie Antarktycznym zanotowali 6 lutego temperaturę w wysokości 18,3 stopnia Celsjusza. Jeśli pomiar zostanie potwierdzony przez ekspertów Międzynarodowej Organizacji Meteorologicznej, będzie to oznaczało, że padł nowy rekord ciepła na Antarktydzie w historii prowadzenia pomiarów. Poprzedni - 17,5 stopnia - zanotowano na tym kontynencie 24 marca 2015 roku. 

>>> Globalne ocieplenie. "Pogoda zwariowała nie bez powodu. Mamy kryzys klimatyczny"

Zobacz wideo

Nowy rekord temperatury na Antarktydzie? "To nie jest temperatura, która normalnie tam występuje"

- Wszystko wskazuje na to, że rzeczywiście odnotowana została rekordowa temperatura, ale oczywiście najpierw musimy przeprowadzić analizę, by formalnie potwierdzić ten wynik. Wystąpienie tak wysokiej temperatury może być w tym przypadku związane z fenem [ciepły, suchy wiatr, wiejący z gór w doliny - red.] - powiedział Randall Cerveny z MOM. 

- To nie jest temperatura, która normalnie tam występuje, nawet latem - stwierdziła z kolei rzeczniczka WMO Clare Nullis, dodając, że Półwysep Antarktyczny jest jednym z najszybciej ocieplających się rejonów Ziemi. W ciągu ostatnich 50 lat średnia temperatura podniosła się tu o 3 st. Celsjusza, a utrata pokrywy lodowej na Antarktydzie wzrosła w latach 1979-2017 aż sześciokrotnie. 

Rekord temperatury dla całego regionu Antarktyki, czyli obszaru na południe od szerokości geograficznej 60 stopni, wynosi 19,8 st. C. i odnotowano go na wyspie Signy w 1982 roku.

Więcej o: