Orkan Ciara zwiększył produkcję energii wiatrowej w Polsce. Turbiny wyprodukowały 21 proc. zapotrzebowania

Orkan Ciara (inaczej Sabina) szaleje niemal w całej Europie. Oprócz tragicznych skutków, jedna branża zanotowała zysk. Turbiny wiatrowe dzięki silnym podmuchom zwiększyły swój udział w zapotrzebowaniu energetycznym Polski do jednej piątej.
Zobacz wideo

Odnawialne źródła energii stanowią coraz większy odsetek wśród elektrowni. Choć Polska wciąż znakomitą większość prądu generuje przez spalanie węgla, to planowane są inwestycje, które mogą ten trend zmienić. Orlen jest na etapie poszukiwania projektanta, który zajmie się postawieniem farmy turbin wiatrowych na Bałtyku. Udział elektrowni wiatrowych, również na Polskim rynku rośnie, a w sprzyjających warunkach, mogą one odpowiadać za znaczącą część produkcji energii elektrycznej w Polsce. 

Orkan Ciara (Sabina) zwiększył produkcję energii elektrycznej w Polsce

Orkan Ciara (zwany także sztormem i imieniem Sabina) szaleje nad większością Europy. Największe problemy dotychczas mają Anglia oraz Francja, ale dociera on coraz dalej. Silny wiatr spowodował już m.in. zawieszenie lotów z Polski. Jest jednak branża, w której skutki orkanu Ciara są pozytywne, a nie negatywne.

Jak odnosi Informacyjna Agencja Radiowa znacząco wzrósł udział energii produkowanej przez turbiny wiatrowe. O godzinie 11:30, według statystyk Polskich Sieci Energetycznych elektrownie wiatrowe wyprodukowały niemal 5 Giga Watów prądu, co odpowiada 21 procent całościowego zapotrzebowania energetycznego w Polsce. Efekty silnych wiatrów są jeszcze większe w nocy, gdyż zapotrzebowanie energetyczne maleje. Wtedy to udział elektrowni wiatrowych sięgał nawet 30 proc. całościowego zapotrzebowania energetycznego. W związku z tym, można było importować mniej energii elektrycznej. Zapotrzebowanie na import wyniosło przed południem 700 Mega Watów, podczas gdy w tym samym okresie tydzień wcześniej, było ono dwa razy większe i wynosiło ok. 1,5 Giga Watów. 

Więcej o: