Orkan Ciara zwiększył produkcję energii wiatrowej w Polsce. Turbiny wyprodukowały 21 proc. zapotrzebowania

Orkan Ciara (inaczej Sabina) szaleje niemal w całej Europie. Oprócz tragicznych skutków, jedna branża zanotowała zysk. Turbiny wiatrowe dzięki silnym podmuchom zwiększyły swój udział w zapotrzebowaniu energetycznym Polski do jednej piątej.
Zobacz wideo

Odnawialne źródła energii stanowią coraz większy odsetek wśród elektrowni. Choć Polska wciąż znakomitą większość prądu generuje przez spalanie węgla, to planowane są inwestycje, które mogą ten trend zmienić. Orlen jest na etapie poszukiwania projektanta, który zajmie się postawieniem farmy turbin wiatrowych na Bałtyku. Udział elektrowni wiatrowych, również na Polskim rynku rośnie, a w sprzyjających warunkach, mogą one odpowiadać za znaczącą część produkcji energii elektrycznej w Polsce. 

Orkan Ciara (Sabina) zwiększył produkcję energii elektrycznej w Polsce

Orkan Ciara (zwany także sztormem i imieniem Sabina) szaleje nad większością Europy. Największe problemy dotychczas mają Anglia oraz Francja, ale dociera on coraz dalej. Silny wiatr spowodował już m.in. zawieszenie lotów z Polski. Jest jednak branża, w której skutki orkanu Ciara są pozytywne, a nie negatywne.

Jak odnosi Informacyjna Agencja Radiowa znacząco wzrósł udział energii produkowanej przez turbiny wiatrowe. O godzinie 11:30, według statystyk Polskich Sieci Energetycznych elektrownie wiatrowe wyprodukowały niemal 5 Giga Watów prądu, co odpowiada 21 procent całościowego zapotrzebowania energetycznego w Polsce. Efekty silnych wiatrów są jeszcze większe w nocy, gdyż zapotrzebowanie energetyczne maleje. Wtedy to udział elektrowni wiatrowych sięgał nawet 30 proc. całościowego zapotrzebowania energetycznego. W związku z tym, można było importować mniej energii elektrycznej. Zapotrzebowanie na import wyniosło przed południem 700 Mega Watów, podczas gdy w tym samym okresie tydzień wcześniej, było ono dwa razy większe i wynosiło ok. 1,5 Giga Watów. 

Więcej o:
Komentarze (41)
Orkan Ciara zwiększył produkcję energii wiatrowej w Polsce. Turbiny wyprodukowały 21 proc. zapotrzebowania
Zaloguj się
 • miro_slaw

  Oceniono 16 razy 10

  Mistrzu od "dobrego dziennikarstwa", przedrostki piszemy łącznie - czyli megawatów, gigawatów. Ale to nie są jednostki energii, a mocy. Nie można więc pisać, że wyprodukowano tyle prądu i podawać wielkość w gigawatach.

 • jo81

  Oceniono 15 razy 7

  ja pie... , ze jeszcze nie m 2 tys turbin budowanych w polskich stoczniach i stawianych na Baltyku to jest zgroza. ale Polak woli dotowac ruski wungiel. brawo pis!

 • jaja-kaczora

  Oceniono 8 razy 6

  Fuj, wiatraki, wymysl lewactwa, i EKOLOGISTUFF! Jeszcze tego wybitny specjalista od EKOLOGIZMU I Klimatu Jyndraszewski nie zabronil stawiac? Pyta furman Otto z Tworkowa przy piwie w barze u Staniczka.

 • zdzisiek66

  Oceniono 9 razy 5

  Wniosek jest prosty: musimy spalać więcej węgla, co spowoduje silniejsze zmiany klimatyczne, w wyniku czego będzie więcej dobroczynnych dla energetyki wiatrowej orkanów i cieplejsze zimy. Co z kolei spowoduje zmniejszenie zużycia węgla.

 • siwywaldi

  Oceniono 7 razy 5

  Całe szczęście że górale z Podhala, nie zaczęli tych wiatraków stawiać rekami swych uzdolnionych cieśli. Oj, dopiero by się dziuało... :-)

 • justas32

  Oceniono 9 razy 5

  Polski rząd nienawidzi wiatru - woli węgiel. Bo wiatr nie głosuje a górnicy tak ...

 • jaja-kaczora

  Oceniono 7 razy 5

  A u tych DZIKUSOW zza Odry, wiatraki i panele produkuja ponad 50-60 % energii! Ale co tam to sa DZIKUSY. MY MOMY WUNGEL, RADIO MARYJA, ojca TADKA i KACZOM ZMIANEM, powiedzial furman Otto z Tworkowa przy piwie w barze u Staniczka.

 • ztomek

  Oceniono 5 razy 3

  z węgla trzeba jak najszybciej zrezygnować

 • jaja-kaczora

  Oceniono 5 razy 3

  PRZECA WUNGEL NASZOM POTYNGOM i JE POTSTAWOM KACZEJ gospodarki. I dlatego KACZA ZMIANA tyn WUNGEL jeszcze z Rosji sprowadzają, zeby tez Putina i Rosje denerwowac, powiedzial furman Otto z Tworkowa przy piwie w barze u Staniczka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX