Greenpeace: Zanieczyszczenie powietrza kosztuje świat aż 8 mld dolarów dziennie

- Rządy muszą powstrzymać budowę nowych elektrowni węglowych, zainwestować w systemy transportu publicznego i jak najszybciej przejść na energię odnawialną - pisze Greenpeace w najnowszym raporcie, w którym wylicza straty ekonomiczne spowodowane zanieczyszczeniem powietrza przez spalanie paliw kopalnych.

Międzynarodowa organizacja w najnowszym raporcie podała, że z powodu zanieczyszczenia powietrza w wyniku spalania paliw kopalnych - głównie węgla, ropy naftowej i gazu - może umierać rocznie ok. 4,5 mln ludzi na całym świecie. Straty ekonomiczne związane z zanieczyszczeniami szacowane są na 2,9 mld dolarów. Stanowi to ok. 3,3 proc. globalnego PKB. A to nie wszystko.

Miliardy dolarów strat z powodu zanieczyszczeń

Szacuje się też, że 40 tys. dzieci umiera przed 5. urodzinami z powodu narażenia na zanieczyszczenia smogiem pochodzącym ze spalania paliw kopalnych - głównie w krajach o niskich dochodach. Jednocześnie. Greenpeace wyliczył też, że nieobecność w pracy w związku ze smogiem wynosi rocznie 1,8 mld dni. To z kolei odpowiada rocznym stratom gospodarczym na poziomie 101 mld dolarów. - Chiny kontynentalne, Stany Zjednoczone i Indie ponoszą najwyższe koszty zanieczyszczenia powietrza paliwami kopalnymi na całym świecie, szacowane odpowiednio na 900 miliardów USD, 610 miliardów USD i 150 miliardów USD rocznie - podała organizacja w raporcie.

Zobacz wideo

Kosztowne paliwa kopalne

Inny produkt uboczny spalania paliw kopalnych np. w fabrykach, elektrowniach i samochodach - tlenek azotu - jest powiązany z ok. 4 mln nowych przypadków astmy u dzieci każdego roku. Jednocześnie nawet 16 mln dzieci na całym świecie może cierpieć z powodu astmy wywołanej zanieczyszczeniami.

Zanieczyszczenie powietrza stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia i naszych gospodarek. Każdego roku zanieczyszczenie powietrza paliwami kopalnymi zabiera miliony ludzi, zwiększa ryzyko udaru mózgu, raka płuc i astmy oraz kosztuje nas tryliony dolarów

- komentuje Minwoo Son, działacz na rzecz czystego powietrza w Greenpeace w Azji Wschodniej. 

Jest to jednak problem, który wiemy, jak rozwiązać - przechodząc na odnawialne źródła energii, wycofując samochody z silnikami wysokoprężnymi i benzynowymi oraz budując transport publiczny. Musimy wziąć pod uwagę rzeczywisty koszt paliw kopalnych, nie tylko dla naszej szybko ogrzewającej się planety, ale także dla naszego zdrowia

- dodaje. 

Korzyści finansowe i zdrowotne

Zdaniem Greenpeace - powołującej się na badania Agencji Ochrony Środowiska USA - wycofanie paliw kopalnych ma przynieść korzyści zarówno zdrowotne, jak finansowe. Jak wskazują wyniki tego badania, każdy 1 dolar zainwestowany w zgodzie z amerykańską ustawą o czystym powietrzu przyniósł zysk co najmniej 30 dolarów.

Rządy muszą powstrzymać budowę nowych elektrowni węglowych i zamknąć istniejące elektrownie, zainwestować w systemy transportu publicznego i jak najszybciej przejść na energię odnawialną. Na całym świecie ludzie domagają się czystego powietrza, a rządy muszą podjąć działania

- podsumował Bondan Andriyanu, działacz na rzecz klimatu i energii w Greenpeace w Indonezji.

Więcej o: