Była sekretarz konwencji ds. zmian klimatu popiera akty nieposłuszeństwa obywatelskiego

Nieposłuszeństwo obywatelskie to "jedno z najpotężniejszych narzędzi kształtowania polityki" - argumentuje w nowej książce Christiana Figueres, uważana za jedną z archtektek Porozumienia Paryskiego. Razem z współautorem Figueres wspiera protesty młodzieżowe oraz ruch Extinction Rebellion i apeluje o traktowanie zmian klimatu jako priorytetu w wyborach.
 • Klimat i ekologia są dla ciebie ważne? Najnowsze informacje, ciekawe teksty i praktyczne porady zbieramy dla Was w naszym nowym, copiątkowym Zielonym Newsletterze. Możesz dopisać się pod tym linkiem.

Wsparcie dla protestów, w tym młodzieżowych ruchów klimatycznych, a nawet nieposłuszeństwa obywatelskiego - to porada nie młodych aktywistów, a Christiany Figueres, byłej sekretarz wykonawcza Ramowej Konwencji ONZ ws. Zmian Klimatu. Razem ze swoim doradcą Tomem Rivett-Carnaciem piszą o tym w nowej książce "Przyszłość, którą wybieramy: przetrwanie kryzysu klimatycznego". Jej fragmenty cytuje forbes.com.

Autorzy piszą, że teraz jest czas "przyłączyć się do bezprzemocowych ruchów politycznych gdziekolwiek to możliwe". "Nieposłuszeństwo obywatelskie to nie tylko moralny wybór, to także potężne narzędzie kształtowania światowej polityki" - piszą i powołują się na dane naukowe na ten temat. 

Figueres i Rivett-Carnac wspierają znany z akcji nieposłuszeństwa obywatelskiego ruch Extinction Rebellion, a także młodzieżowe strajki klimatyczne i Gretę Thunberg. "Patrząc historycznie, systemowe zmiany w polityce wymagały nieposłuszeństwa obywatelskiego na dużą skalę. Niewiele z nich udało się bez tego" - czytamy. 

Zobacz wideo: "Pogoda zwariowała nie bez powodu. Mamy kryzys klimatyczny"

Zobacz wideo

Autorzy zwracają też uwagę na znaczenie wyborów politycznych w kontekście kryzysu klimatycznego. Argumentują, że ludzie muszą licznie uznać zmiany klimatu za swój priorytet podczas podejmowania decyzji o tym, na kogo głosować w wyborach. Zwracają też jednak uwagę, że jak na razie zwykła polityka nie radzi sobie z wyzwaniem klimatycznym m.in. ze względu na systemowe przeszkody, jak upartyjnienie tematu i potężne lobby. 

Zagrażają nam wywołane przez człowieka zmiany klimatu

Naukowcy od ponad 50 lat wiedzą, że emitowane przez ludzką działalność gazy cieplarniane wywołują efekt cieplarniany. Praktycznie wszyscy eksperci potwierdzają, że trwają antropogeniczne - czyli powstałe na skutek działalności człowieka - zmiany klimatu. Przyczyną jest głównie dwutlenek węgla ze spalania ropy, węgla gazu, ale też m.in. niszczenie lasów i rolnictwo na skalę przemysłową. Od rewolucji przemysłowej (kiedy zaczęliśmy masowo spalać paliwa kopalne) planeta ociepliła się o ponad 1 stopień Celsjusza i już teraz widzimy tego efekty. Ocieplenie powyżej 2 stopni będzie katastrofalne, a wg obecnych trendów zmierzamy w stronę 3-4 stopni do końca stulecia. Do uniknięcia katastrofy klimatycznej konieczne jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla do poziomu neutralności klimatycznej - czyli tak małych emisji, że są one w całości pochłaniane.

Przeczytaj, dlaczego używamy określenia “kryzys klimatyczny” i co każdy z nas może zrobić dla ochrony klimatu.

Więcej o:
Komentarze (19)
Była sekretarz konwencji ds. zmian klimatu popiera akty nieposłuszeństwa obywatelskiego
Zaloguj się
 • gangut

  Oceniono 14 razy 6

  Paradoks - bolszewicka demagogia na usługach międzynarodowego kapitału.

 • hen.wlo

  Oceniono 7 razy 5

  Dlaczego nie piszecie, jak z bliska wygląda globalna ochrona klimatu w zachodnich krajach?
  Wystarczy podać,że w Holandii ,Francji czy Danii ilość hodowanych tuczników jest dziesięciokrotnie większa niż u nas. Zachodni przemysł o dużym zanieczyszczeniu powietrza przeniesiony już dawno został na tereny biedne. Produkowane zanieczyszczenia tam też trują atmosferę, która jest przecież wspólna dla caego świata.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 3 razy 3

  Jest takie określenie:
  Pudrowanie nieboszczyka.
  Nie wiem czy pomaga, ale efekt daje.

 • menel13

  Oceniono 13 razy 3

  W ramach nieposłuszeństwa obywatelskiego będę palił w piecu śmieciami.

 • zdzisiek66

  Oceniono 4 razy 2

  Ma rację !!!!
  Ratujmy naszą planetę !!!
  Każda osoba, której zależy na tym, aby ludzkość i Ziemia uniknęły klimatycznej katastrofy, powinna natychmiast wdrożyć radykalny system obywatelskiego nieposłuszeństwa, czego pani była komisarz naturalnie daje osobisty przykład.
  A konkretnie musimy:
  1. Wyłączyć ogrzewanie. Przecież mamy ocieplenie i nie ma tym roku zimy.
  2. Wypowiedzieć umowę na dostawcy energii elektrycznej. Przecież jest produkowana z węgla !!! Smartfon możemy sobie naładować ładowarką na energię słoneczną lub dynamo.
  3. Poruszamy się wyłącznie pieszo lub rowerem (używanym). Auta już dawno nie mamy, a zbiorkom też generuje CO2.
  4. Przestajemy kupować. Nie kupujemy już nigdzie i niczego, ponieważ wyprodukowanie każdego towaru generuje CO2. Ubranie i pożywienie możemy zdobywać na śmietnikach, dodatkowo wspomagając recycling odpadów.
  5. Podczas penetracji śmietników możemy zdobyć również surowce wtórne i mało zużyte rzeczy, które można sprzedać. Zarobione środki przekazujemy rzecz jasna na Greenpeace,ale należy nam się raz w miesiącu nagroda: kawa na Zbawiksie z mlekiem sojowym.

 • mozart

  Oceniono 8 razy 2

  Należy mieć nadzieję, że koronawirus ostatecznie rozwiąże kwestię ludzkością.

 • kuranieptak

  Oceniono 5 razy 1

  Niech ta kobieta poleci do Chin i tam zacznie protestować.

 • kac

  Oceniono 7 razy 1

  Lewactwu a ekolewactwu już szczególnie, zawsze blisko było do anarchii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX