Wielka tama wywołała spór, w który włączył się Donald Trump. Egipt i Etiopia walczą o wodę z Nilu

Budowana przez Etiopię Tama Wielkiego Odrodzenia może odciąć Egipt od części wody i wysuszyć pola. Etiopczycy argumentują, że potrzebują tamy do produkcji energii - bez prądu żyje tam ponad 60 proc. ludności. Do sporu, w którym pojawiają się nawet obawy o akcje militarne, włączyły się USA.

155 metrów wysokości, blisko 1,8 km długości - kiedy Tama Wielkiego Odrodzenia zostanie ukończona, hydroelektrownia będzie największa w całej Afryce. 

Ogromna tama i wielka elektrownia

Moc 6,45 gigawatów da jej też miejsce wśród największych takich instalacji na świecie. Dla porównania: liderem jest chińska Tama Trzech Przełomów o mocy 22,5 gigawatów, za nią znajduje się brazylijsko-paragwajska tama Itaipu z 14 gigawatami, a podium zamyka Xiluodu o mocy 13,8 GW. Te wielkie tamy to też jednocześnie największe elektrownie na świecie w ogóle. Największa polska elektrownia - Bełchatów (opalana węglem brunatnym) ma około 5,5 GW mocy, nasze hytroelektrownie nie mogą się z takimi gigantami mierzyć.

Tama Wielkiego Odrodzenia powstaje od 2011 roku na Nilu Błękitnym - głównym dopływie Nilu - tuż przy granicy Etiopii z Sudanem.

Tama Wielkiego Odrodzenia w Etiopii.Tama Wielkiego Odrodzenia w Etiopii. Gazeta.pl

Koszt inwestycji szacowany jest na blisko 5 miliardów dolarów. W sztucznym jeziorze, które powstanie, zmieszczą się ponad 74 biliony metrów sześciennych wody. Projekt ma zostać ukończony w 2022 roku (obecne zaawansowanie to około 70 proc.), ale wcześniej trzeba zacząć napełnianie zbiornika. To długi proces, który potrwa przynajmniej kilka lat. I to jest też źródło konfliktu między Etiopią a położonym w dolnym biegu Nilu Egiptem.  

Spór o napełnianie i obawy o kryzys wodny

Etiopia chciała, by napełnianie, którego start zaplanowano na lipiec, trwało siedem lat, a może nawet trzy. Takie tempo według Egiptu jest zbyt szybkie. Niemal cała woda (słodka) w tym kraju, pochodzi ze źródeł zagranicznych, 85 proc. w Etiopii. Gwałtowne ograniczenie przepływu wody w Nilu może mieć dla Egiptu katastrofalne skutki. I tak ma on już ogromne problemy z wodą, które pogłębia kryzys klimatyczny, a populacja kraju rośnie. 

Zobacz wideo Raport ONZ: Jakość produktów rolnych spadnie, ale ceny wzrosną

Jak wylicza Jędrzej Czerep w swojej publikacji dla Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, gdyby Etiopia naprawdę napełniała zbiorniki przez zaledwie trzy lata, Egipt traciłby 27 mld metrów sześciennych wody rocznie. To oznaczałoby utratę 67 proc. powierzchni upraw rolnych. Kair chciał, by napełnianie wydłużyć do aż 21 lat, wtedy traciłby według eksperta 3 mld metry sześcienne wody rocznie i 2,5 proc. powierzchni rolnej. 

Etiopia z kolei podkreśla znaczenie projektu dla swojej gospodarki, konieczność dostarczenia energii elektrycznej dla 100-milionowej populacji, nadwyżki w produkcji miałyby być sprzedawane krajom ościennym. 

Do mediacji, na prośbę Egiptu, jesienią ubiegłego roku włączyły się Stany Zjednoczone. W połowie stycznia ogłoszono, że Egiptowi, Sudanowi i Etiopii udało się osiągnąć wstępne porozumienie, jednak na kolejną rundę rozmów, zaplanowaną na koniec lutego, Etiopczycy już nie dotarli i wycofali się z negocjacji. Władze w Addis Abebie uznały, że rozpoczną napełnianie zbiorników zgodnie z planem, czyli latem tego roku. Amerykański sekretarz skarbu Steve Mnuchin ostrzegł Etiopię, by nie robiła tego przed osiągnięciem ostatecznego porozumienia, co przez etiopskiego ministra spraw zagranicznych zostało określone jako działanie "niedyplomatyczne".

Etiopczycy uważają, że Stany Zjednoczone nie zachowują się jak bezstronny mediator, zapewne mając przynajmniej częściowo rację - Donald Trump zapewniał o wsparciu prezydenta Egiptu Abdela Fattaha el-Sisiego. Także Liga Arabska podkreśla historyczne prawa Egiptu do Nilu. W całym tym sporze Sudan stara się nie popierać jednoznacznie żadnej ze stron, ma zresztą własne poważne problemy wewnętrzne i gospodarcze. 

Kair ogłosił, że użyje wszelkich środków, by bronić swoich interesów, a etiopska armia zapewniła, że jest gotowa bronić tamy. Groźby użycia siły wojskowej ze strony Egiptu już wcześniej się pojawiały, choć pozostały tylko groźbami. Etiopia wykorzystała dobry moment na rozpoczęcie inwestycji: przez Egipt przetoczyła się wtedy arabska wiosna i zmieniano władze (w 2011 roku wojskowi obalili prezydenta Husniego Mubaraka). Teraz zresztą uwaga Amerykanów i w ogóle świata skoncentrowana jest zupełnie gdzie indziej. 

Więcej o:
Komentarze (85)
Wielka tama wywołała spór, w który włączył się Donald Trump. Egipt i Etiopia walczą o wodę z Nilu
Zaloguj się
 • rudy_63

  Oceniono 23 razy 17

  Taka tama to nie tylko zmniejszenie przeplywu wody przez kilka lat, ale też mniejszy przepływ na wieki w Egipcie. Większa powierzchnia parowania wody, przy wysokich temperaturach w Etiopii ma ogromne znaczenie. Część wody zasili też zasoby podziemne.

 • andrzejbak

  Oceniono 19 razy 13

  Niech sobie spuszczają wodę z tamy Asuańskiej jak im zacznie brakować, co szkoda bo w całości należy do Egiptu.

 • komentarz.24

  Oceniono 24 razy 12

  Na obszarze dorzecza Nilu:
  - najbardziej deficytowym zasobem jest woda,
  - najbardziej dostępnym zasobem jest energia słoneczna,
  Trzeba było być nieprawdopodobnym idiotą (jak Chruszczow, niszczący caliny w Kazachstanie, lub Breżniew, zamieniający jezioro Aralskie w słoną pustynię), aby zmieniać w energię najbardziej deficytowy zasób w regionie, bez którego kraje w dolnym biegu Nilu czeka katastrofa gospodarcza i społeczna.

 • hellk

  Oceniono 9 razy 9

  Tego typu instalacje dają i tak już słabo niekontrolowanym wzrostom populacji dodatkową inercję. No i nie chodzi tylko o napełnianie. Tama zatrzyma jakąś część tego żyznego nanosu na dużo dłużej przecież. Notabene w Azji robią od dłuższego czasu to samo - tyle że układ sił jest odwrotny - silny skurczybyk niszczy przełomy Mekongu, a państwa leżące w dole rzeki są zbyt słabe/skorumpowane żeby coś z tym zrobić. I tak samo zależne od rzeki jak Egipt (Tonle Sap).

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 6 razy 6

  Na to by faraoni nie pozwolili. Bez tej rzeki nie było by piramid i 5000 lat wysoko rozwiniętej cywilizacji starożytnego Egiptu. Jednak mimo, że minęło już 2000 lat, nie osiągnęli prawdziwego dobrobytu. To będzie olbrzymia przemiana w regionie ale inni mają też prawo zniwelować swoją biedę.

 • szmondak

  Oceniono 12 razy 6

  ufff, dobrze USA wzięło sprawę w swoje demokratyczne ręce, będzie pokój

 • e.olsen

  Oceniono 6 razy 6

  No i zaczęło się. Walki i wojny (niedalekiej) przyszłości będą o zasoby - wodę i tereny niepustynne, na których da się przeżyć...

 • mate29

  Oceniono 15 razy 5

  Kolorado, najpotężniejsza rzeka amerykańskiego Zachodu nie dociera już do swojego ujścia. Cała jej woda zużywana jest przez ludzi, zanim dopłynie do morza. Czy można to jeszcze naprawić?
  Jak można było doprowadzić do takiej dewastacji? Do granicy z Meksykiem dopływa tylko 10 proc. wody rzeki Kolorado. Cała reszta zużywana jest przez Stany Zjednoczone. Amerykanie po prostu wysysają rzekę. Piją jej wodę mieszkańcy Los Angeles, Las Vegas, Phoenix,Tucson, Denver. Jedzą ją: w pomidorach, melonach, stekach. Noszą ją nawet na sobie pod postacią bawełnianych ubrań.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX