Naukowcy stworzyli nowy enzym do rozkładania plastiku. Tona w kilka godzin

Naukowcy zbadali 100 tys. organizmów, które rozkładają plastik i znaleźli najskuteczniejszą bakterię. Jej zapomniany enzym, odkryto w 2012 roku, a badacze go zmutowali. Dzięki temu jest przeszło 30-krotnie skuteczniejszy niż inne i tonę plastiku rozkłada w kilka godzin.

W "Nature" opublikowano badanie, na temat wykorzystania enzymów do rozkładania plastiku PET, jednego z najczęściej używanych tworzyw sztucznych. W ciągu pięciu lat naukowcy przebadali 100 tys. różnych organizmów i znaleźli ten zawierający najskuteczniejszy enzym. Okazało się, że jest to bakteria odkryta już osiem lat temu. Wtedy też opracowano jej wykorzystanie, lecz potem o niej zapomniano. Po modyfikacjach okazało się, że jej zmutowany enzym, czyli kutynaza, rozkłada plastik co najmniej 33 razy bardziej wydajnie od innych bakterii, w tym uznawanej dotąd za najskuteczniejszą Ideonella sakaiensis. Bakterię znaleziono przypadkiem, wśród liści i gałęzi, które skutecznie dekomponuje. Stąd też nazwa enzymu- leaf-branch compost cutinase (LCC). 

Zobacz wideo Afryka tonie w plastiku, a w przetwórniach go brakuje

Rozkładanie plastiku dzięki LCC ma zostać wprowadzone do przemysłu w ciągu pięciu lat

LCC potrafi rozłożyć tonę plastiku PET w 90 proc. w mniej niż 10 godzin. To jednak niejedyna ogromna zaleta, która wyróżnia ten enzym spośród innych. Jak w rozmowie z Forbesem podkreśla kierujący badaniami prof. Alain Marty z Uniwersytetu w Tuluzie, LCC może rozłożyć każdy rodzaj plastiku PET i to z poziomu polimerów, na mniej skomplikowane i łatwiejsze do ponownego przetworzenia monomery. Naukowcy nie zauważyli, by enzym był hamowany przez jakiekolwiek barwniki, pigmenty, kwas izoftalowy, sadzę, dwutlenek tytanu czy inne polimery.

To czyni LCC wyjątkowym enzymem, który może zmienić obraz naszej rzeczywistości, jeśli tylko zostanie wykorzystany na szeroką skalę, na co plan ma Carbios. To francuska firma, która stoi za tym odkryciem i w której prof. Alain Marty jest dyrektorem naukowym. Przedsiębiorstwo jako pierwsze wprowadzi to rozwiązanie na rynek i celuje w jego użycie na skalę przemysłową już w ciągu pięciu lat. Co prawda plastik wytworzony tą metodą jest droższy niż tzw. plastik dziewiczy, ale jak podkreślił prof. Marty, ze względu na braki towaru, wytworzony już, słabszej jakości przetworzony plastik, można sprzedawać w cenie surowców premium.

Więcej o:
Komentarze (88)
Naukowcy stworzyli nowy enzym do rozkładania plastiku. Tona w kilka godzin
Zaloguj się
 • sztucznypolak

  Oceniono 28 razy 28

  "Co prawda plastik wytworzony tą metodą jest droższy niż tzw. plastik dziewiczy, ale [...], ze względu na obniżenie produkcji, wytworzony już, słabszej jakości przetworzony plastik, można sprzedawać jako produkt premium."
  Czyli jest drozszy, ale slabszy, ale za to premium.
  Czy ktos moze przetlumaczyc?

 • timtimtim

  Oceniono 28 razy 26

  Już wkrótce plastikowe butelki będą gniły na półkach jak owoce ;-)

 • ochujek

  Oceniono 21 razy 17

  W Polsce nie rozwiązano jeszcze problemu szklanych butelek zwrotnych. Te po piwie muszę wyrzucać bo trudno znaleźć sklep gdzie wymienią. O punkcie skupu nie ma co marzyć. Znowu za Murzynami.

 • ps11111ps

  Oceniono 20 razy 16

  To będzie gorsze niż koronawirus. To nam zeżre wszystkie maseczki, hełmofony, przyłbice czy co tam kto sobie chce na łeb założyć. Idziesz wieczorem spać, rano budzisz się goły i wesoły bo ci enzym zeżarł majty. Strach wyjść na ulicę bo możesz skończyć z mandatem za nieprzystojne zachowanie.

 • true_lysander

  Oceniono 9 razy 9

  Czyli jadę na plażę, bakteria pływa sobie spokojnie w oceanach i zjada resztki plastiku, jakie tam trafiły, wchodzę sobie popływać i wychodzę już bez gatek z poliestru, a dziecko z dziurawym kółkiem do pływania?

 • i.l

  Oceniono 9 razy 9

  kolejny tekst podkradziony z obcych stron i nieudolnie pzetłumaczony.

 • partia_niewidzialnych

  Oceniono 10 razy 8

  "najskuteczniejszą bakterię. To zapomniany enzym"

  Święty Tomasz z Akwinu widzi, jak zrobiliście kurtyzanę z logiki.

 • 100-lec

  Oceniono 16 razy 8

  tylko czekać aż bakteria wymknie się spod kontroli i kolejny korona kryzys gotowy!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX