Kryzys klimatyczny. Zielona debata kandydatów na prezydenta. Oglądaj na żywo od godz. 15 na Gazeta.pl

22 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Ziemi, z tej okazji UN Global Compact Network Poland i Kantar zaprosili kandydatów na prezydenta do debaty "Kryzys Klimatyczny: Scenariusze dla Polski". Jednym z prowadzących spotkanie będzie Łukasz Kijek, redaktor naczelny serwisów informacyjnych Gazeta.pl. Oglądaj na stronie głównej od godziny 15.

Dziś Dzień Ziemi i nie ma lepszego dnia, by pokazać nasz nowy projekt. Listek na samej górze strony Gazeta.pl będzie już Wam i nam towarzyszył na stałe. Ostatnio staraliśmy się wiele zmienić w wydawaniu portalu, by przekazać Wam jak najwięcej informacji o środowisku, przyrodzie, bardzo szeroko pojętymi klimacie i ekologii. Teraz to wszystko w jednym, zielonym miejscu - zielona.gazeta.pl >>

***
UN Global Compact Network Poland i Kantar zaprosili do debaty wszystkich kandydatów, którzy zgłosili swój start w wyborach prezydenckich. Na zaproszenie odpowiedzieli: Małgorzata Kidawa-Błońska z Koalicji Obywatelskiej, Robert Biedroń z Lewicy, Władysław Kosiniak-Kamysz z Koalicji Polskiej, były dziennikarz Szymon Hołownia i Krzysztof Bosak z Konfederacji. Poszczególni kandydaci w związku z ograniczeniami wynikającymi z epidemii COVID-19 będą odpowiadać w swoich sztabach lub innych wybranych miejscach. Debata będzie realizowana przy użyciu jednej z platform do wideokonferencji. 

Z badań przeprowadzonych przez Kantar wynika, że aż 72 proc. Polaków uważa, że stan, w jakim znalazła się Ziemia jest poważny i wymaga natychmiastowych działań. Połowa badanych przyznaje, że nie wie, jakie należy podjąć działania, aby poprawić stan środowiska. Kandydatów na prezydenta zapytamy m.in. o ich receptę na suszę w rolnictwie, termin i pomysł na odejście od węgla, scenariusze wyjścia z kryzysu gospodarczego i jak można wykorzystać tzw. europejski zielony ład. Zapytamy o rolnictwo i energetykę w związku z suszą, która już trwa i niepokoi coraz liczniejsze grono Polek i Polaków.

Zgodnie z koncepcją debaty pytania nie będą mogły wykraczać poza uzgodniony obszar tematyczny, czyli kryzys klimatyczny i scenariusze dla Polski. Każdy z kandydatów będzie miał taki sam czas na odpowiedź. Debata startuje o godzinie 15 i potrwa około 90 minut. Pytania kandydatom będą zadawali: Łukasz Kijek z Gazeta.pl oraz Paweł Balinowski z RMF FM i Mikołaj Kunica z Onetu. Wszyscy dziennikarze będą w biurze UNGC.

Więcej o: