Minister rolnictwa apeluje: Oszczędzajmy wodę, może jej zabraknąć nawet do jedzenia

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski zaapelował do wszystkich mieszkańców Polski, aby oszczędzali wodę. "Odpowiedzialność za suszę ponosimy wszyscy" - czytamy w komunikacie.

Apel ministra rolnictwa i rozwoju wsi został opublikowany m.in. na stronie internetowej resortu, na którego czele stoi Jan Krzysztof Ardanowski. Minister wezwał mieszkańców naszego kraju, aby oszczędzali wodę, przypominając, że susza niszczy gospodarkę i szkodzi rolnictwu.

- Zwracam się do państwa z bardzo nietypowym apelem, z wielką prośbą. Zacznijmy oszczędzać wodę, szanujmy wodę, nie trwońmy jej bezproduktywnie, nie trwońmy jej w sposób głupi. Tej wody, której mamy mało, może zabraknąć również do potrzeb komunalnych, do jedzenia, do utrzymania zwierząt - powiedział minister rolnictwa.

 

Minister rolnictwa zaleca rezygnację z podlewania trawników i zbieranie deszczówki

Ardanowski przypomniał, że plony, jakie zbierają rolnicy, zależne są m.in. od tego, jaką ilością wody dysponują, co przekłada się na to, ile żywności jest na polskim rynku. Minister stwierdził, że rolnicy sami sobie nie poradzą, dlatego każdy powinien oszczędzać wodę i wezwał m.in. do tego, aby w okresach niedoboru wody zrezygnować z podlewania trawników. 

- Owszem, może pewnego rodzaju doznania estetyczne z tego powodu ucierpią, ale każda kropla wody, każdy litr wody wylany na trawnik, może być tym, którego gdzieś zabraknie - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister rolnictwa wezwał także do zainteresowania się tworzeniem tzw. łąk kwietnych, które potrzebują mniej wody niż zwykły trawnik i nie wymagają koszenia. Stwierdził także, że warto wrócić do zwyczaju zbierania deszczówki. 

- Szanujmy wodę, oszczędzajmy wodę. Każdy może tutaj wiele dobrego uczynić. Pomóżmy w ten sposób polskim rolnikom - podsumował Jan Krzysztof Ardanowski.

Zobacz wideo Ekspert: Pod względem zasobów wodnych Polska jest jak Egipt

IMGW: Deszczówka w pralce jest ok!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że w maju możemy się spodziewać intensywnych opadów deszczu oraz wezbrań w rzekach, ale w czerwcu susza powróci i może trwać przez całe lato. Z tego powodu meteorolodzy zachęcają, aby zbierać deszczówkę i używać jej w gospodarstwach domowych np. do prania. Naukowcy z IMGW-PIB, Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Białostockiej stwierdzili, że jest ona bezpieczna zarówno dla procesu, jak i jakości prania odzieży. 

Więcej o:
Komentarze (333)
Minister rolnictwa apeluje: Oszczędzajmy wodę, może jej zabraknąć nawet do jedzenia
Zaloguj się
 • andrzej2310

  Oceniono 88 razy 82

  Więcej węgla, więcej kopalni, więcej wycinania lasów, więcej przekopów mierzei, więcej betonowania rzek, więcej osuszania mokradeł, więcej zabijania dzików. Będzie więcej wody.

 • jockerkjs

  Oceniono 75 razy 69

  "Odpowiedzialność za suszę ponosimy wszyscy" w pewnym stopniu tak, ale najbardziej ten pisowski nieudolny rząd, (zaraz zleca się debile z hasłem "tamci też..", tak wiem ale teraz panuje pisowski rzad) który nie zrobił nic w tym i innych tematach również .

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 63 razy 61

  "Odpowiedzialność za suszę ponosimy wszyscy" - mylisz się panie urzędas. Odpowiedzialność za brak polityki i systemów retencji wody w Polsce ponoszą takie partyjniackie śmiecie jak ty Ardanowski które przez dziesięciolecia nie zrobiły w tej sprawie nic. Problem znany od bardzo dawna. A teraz szambo wybiło i próbujesz gnido odpowiedzialność zrzucić na nas.

 • filcowa

  Oceniono 61 razy 57

  Oczywiście, w kraju nadal będą powstawały nowe kopalnie odkrywkowe, której rujnują gospodarkę wodną; będziemy zabijali bobry, które tworzą naturalne zbiorniki wodne i będziemy osuszali tereny podmokłe żeby budować nowe osiedla.. ale ja przestanę podlewać trawnik i wszystko się wyrówna.

 • polak.podatnik

  Oceniono 50 razy 48

  ten rząd tylko apelować potrafi, Polacy sami zrzucają się na respiratory, sami szyja maseczki, sami wspierają DPS-y, sami zrzucają się na gaszenie puszczy, teraz mamy jeszcze sami rozwiązać problem suszy

  po co nam w takim razie ta banda pasożytów zwana rządem?

 • glowarodzinyipsa

  Oceniono 44 razy 42

  A czy to nie pan premier nie tak dawno temu obiecywał rzeki jak autostrady, po których będziemy spławiać towar do bałtyckich portów? Dopiero co chcieliście betonować Wisłę i Odrę, zamiast się zająć retencją, a teraz mówicie, że wszyscy jesteśmy winni suszy?

 • elbertson

  Oceniono 45 razy 41

  A może nakaz budowy dołów chłonnych przy wybetonowanych parkingach ?
  1000m2 betonowej kostki - zbiornik na 1000l deszczówki ?
  Może zwiększyć dopłaty do oczek wodnych, stawów, podmokłych łąk, mokradeł ?
  Może budować spiętrzenia na ciekach wodnych w lasach ?
  Może drzewa na miedzach zmniejszające ,,wywiewanie'' wilgoci z pola ?
  Szybciej rząd nałoży akcyze na butelkowaną wodę niż minister wpadnie jakiś pomysł.
  A może to pośrednicy pasożytujący na Polskim Rolniku wysysają tą wode panie Ministrze ??

 • acototak

  Oceniono 37 razy 35

  Zamiast mierzei, Condorów, czy CPK trzeba było pomyśleć o budowie zbiorników retencyjnych, dzbany.

 • hunter4

  Oceniono 34 razy 32

  Przestancie wycinac lasy, to wiecej wody bedzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX