"Biebrza w żałobie". Te nagrania pokazują skalę pożarów w Biebrzańskim Parku Narodowym [WIDEO]

Od początku pożaru Biebrzańskiego Parku Narodowego spłonęło 8 tysięcy hektarów lasu. Żywioł, który pochłonął życia wielu zamieszkujących te tereny zwierząt, wciąż nie został całkowicie opanowany. W mediach społecznościowych pojawiają się filmy, które ukazują skalę tragedii - widać na nich ogromne, czarne połacie spalonych lasów i torfowisk.

Trwający od niedzieli pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego jest największym w jego historii - dotychczas spłonęło co najmniej 8 tysięcy hektarów. Z ogniem próbują walczyć strażacy zawodowi i ochotnicy, pracownicy parku oraz samorządowcy i okoliczni mieszkańcy. Jak informują, największe zarzewie pożaru jest nadal w okolicy Wrocenia, gdzie prowadzone są działania gaśnicze. Zdaniem służb pożar torfowisk może potrwać nawet kilka miesięcy. 

Zobacz wideo Rekonesans wojska z powietrza w rejonie pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym

Biebrza w ogniu. Nagrania z dronów pokazują skalę tragedii

Choć dokładne straty nie są jeszcze znane, wiadomo, że pożar pochłonął już życie wielu zwierząt - saren, łosi, orłów i innych gatunków ptaków, które nie zdążyły uciec przed ogniem. Spłonęły też ogromne terenów bagiennych i torfowisk. Niektóre z dzikich zwierząt chronią się przed ogniem, uciekając do pobliskich gospodarstw. - Spłonęły gniazda, spłonęły jaja, spłonęły pisklęta. Spłonęły też niektóre dorosłe ptaki. Jest mnóstwo gatunków małych zwierząt, takich jak gryzonie, płazy, gady, owady, które nie miały żadnych szans na ucieczkę - mówiła w rozmowie z Gazeta.pl Małgorzata Górska, działaczka Greenpeace Polska mieszkająca na Podlasiu.

W mediach zamieszczane są filmy nagrywane z lotu ptaka, które pokazują, jak ogromna jest skala tragedii w Biebrzańskim Parku Narodowym. Widać na nich ogromne połacie zwęglonych lasów i torfowisk, które przypominają czarną pustynię. Można to m.in. zaobserwować na zamieszczonym na Youtubie nagraniu zatytułowanym "Biebrza w żałobie":

 

Film nagrany dronem, na którym widać ogromne, płonące tereny Biebrzańskiego Parku Narodowego, zamieściło też Ministerstwo Obrony Narodowej.

Pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego. Będą dodatkowe fundusze na zakup sprzętu

W czwartek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał, że dofinansuje zadania, które wesprą akcję gaśniczą w Biebrzańskim Parku Narodowym. Środki będą także przeznaczone na odbudowę zniszczonego przez pożar terenu. Do dyspozycji jest pięć milionów złotych.

Rzecznik prasowy ministerstwa klimatu Aleksander Brzózka powiedział, że fundusze będą uruchomione do końca tygodnia. - Biebrzański Park Narodowy może już teraz kupić potrzebny sprzęt. Zakup zostanie zrefundowany w stu procentach jeżeli park wystąpi o to do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - poinformował rzecznik Aleksander Brzózka. Jak dodał, park może uzyskać dofinansowanie na przykład na zakup sprzętu ratowniczego, samochody gaśnicze, budowę studni głębinowych jako miejsc poboru wody oraz na odtworzenie naturalnych zasobów przyrodniczych zniszczonych przez pożar.

Biebrzański Park Narodowy jest największym parkiem narodowym w Polsce, jego powierzchnia wynosi około 59 tysięcy hektarów.

Więcej o:
Komentarze (120)
"Biebrza w żałobie". Te nagrania pokazują skalę pożarów w Biebrzańskim Parku Narodowym [WIDEO]
Zaloguj się
 • iffa4

  Oceniono 25 razy 23

  Najpierw proszę zapytać mieszkańców, dlaczego ich narodowym sportem było wypalanie nieużytków. W tamte strony jeździłam wielokrotnie każdej wiosny, wielokrotnie też wzywałam strażaków do palących się nieużytków. W Kopytkowie też.
  A panią Górską proszę zapytać o remont Carskiej Drogi i rzeź zaskrońców. Była wtedy zastępcą szefa BPN, jakoś specjalnie jej to nie przeszkadzało.

 • politurka

  Oceniono 34 razy 20

  Minister Szyszko, gdyby dożył, byłby z pewnością zachwycony skalą zniszczeń.

 • six_a

  Oceniono 18 razy 16

  poland: śmietnisko z wyrżniętymi lub spalonymi lasami i pazernymi przygłupami u władzy.

 • guru133

  Oceniono 16 razy 16

  Skala tych pożarów doskonale obrazuje skalę pożaru całej Polski pod rządami kliki Kaczyńskiego.

 • ohmy28

  Oceniono 15 razy 13

  też widzicie wysyp tych pisowskich płatnych sku...synów wszedzie? już ich wypuścili. smierdzące gnidy

 • desperato

  Oceniono 13 razy 13

  Proponuję dorzucić jeszcze do pieca Kur.skiego. I czy 2 mld. zł/rok to jednak nie "za mało" ws. do kilkuset tysięcy zł przeznaczonych dla strażaków do walki z ogniem … Dobro narodowe spłonęło, bo nie zareagowano NATYCHMIAST (!) Wszystkie siły i pieniądze powinny być w jednej chwili do dyspozycji, a nie jakieś gówn.ne wybory (!)

 • 545osa

  Oceniono 12 razy 12

  Rozbawili mnie z Funduszu Srodowiska - aź 5 milionów zł dofinansowania.... Dla rydzola ten fundusz dał 200 milionów na inwestycje geotermii której oczywiscie nie ma i nie będzie bo to był pic do wyrwania kasy..... tu dobro narodowe ; życie zwierząt dzikich ten fundusz wyliczył wsparcie 5 milionów...... obyście się w takim piekle sqsyn smażyli.......PiS won

 • versor65

  Oceniono 11 razy 11

  Wszystko zależy od zasady AKCJA kontra REAKCJA. Gdyby rząd zareagował pożar można by było opanować i nie dopuścić do katastrofalnych zniszczeń. Rząd jednak trzeba mieć, trzeba ludzi którzy chcą. Kogo dziś interesują jakieś "patyki" nad Biebrzą skoro trzeba zrobić tak żeby "DŁUGOPIS" wygrał wybory. Koryto najważniejsze, koryto ponad wszystko!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX