Susza nie tylko w Polsce. Największa rzeka w Niemczech wysycha

Problem rekordowo małej liczby opadów dotknął całą Europę. W Niemczech kwiecień był najsuchszy w historii. Konsekwencją jest m.in. spadek poziomu wody w Renie, największej rzece naszych zachodnich sąsiadów, będącej także ważnym szlakiem transportowym.

Zagrożenia pożarowe w całym kraju, rekordowo niski stan wód czy apele o oszczędzanie wody - takie problemy dotyczą nie tylko Polski, ale wielu europejskich krajów, które zmagają się z problemem suszy. W bardzo złej sytuacji są m.in. Niemcy

Zobacz wideo W Wiśle brakuje wody. Niski poziom rzeki w Warszawie

Niemcy mają problem z suszą,  Ren wysycha

Jak podaje forsal.pl za Bloombergiem, Niemiecka Służba Meteorologiczna (DWD) przekazała, że w kwietniu 2020 roku spadło 5 proc. prognozowanych opadów, co oznacza to, że był to najsuchszy miesiąc, odkąd rozpoczęto pomiary, czyli od 1881 roku.

Naturalną konsekwencją suchej wiosny jest obniżka stanu rzek. Taki problem dotyczy Renu będącego nie tylko największą niemiecką rzeką, ale także ważnym szlakiem transportu węgla, stali czy ropy naftowej dostarczanych do zakładów przemysłowych. 

Pod koniec kwietnia stan Renu był najniższy od 2011 roku. W kluczowym miejscu, czyli na wysokości miejscowości Kaub, wynosił on zaledwie 1,2 metra, co oznacza, że barki nie mogły płynąć z pełnym obciążeniem. W związku z kilkutygodniowym zamrożeniem gospodarki nie było to aż tak odczuwalne, ale sam trend jest niepokojący. W maju, będącym miesiącem bardziej deszczowym od kwietnia, sytuacja ma jednak ulec poprawie. 

Niemcy walczą z wysychaniem rzek

W minionych latach Niemcy przekonali się, że zmiany klimatyczne mogą mieć wpływ na gospodarkę. Od kilku lat wkład lodowców w zasilenie rzeki wodą spadł, co w połączeniu z małą liczbą opadów wpływa na obniżkę stanu wód rzeki. W 2018 roku z tego powodu zablokowany był transport na rzece. Perspektywa długotrwałej obniżki poziomu wody wymogła na Niemcach szereg działań, poczynając od pogłębiania Renu przez korzystanie z mniejszych łodzi. 

Więcej o:
Komentarze (20)
Susza nie tylko w Polsce. Największa rzeka w Niemczech wysycha
Zaloguj się
 • jan.go

  Oceniono 5 razy 3

  A na Białorusi Łukaszenka od dawna odbudowuje małą retencję Tylko on nie tylko jest historykiem jak nasi rządzący ale i agronomem > Po prostu jest lepiej wykształcony

 • grzecht

  Oceniono 3 razy 1

  "Od kilku lat wkład lodowców w zasilenie rzeki wodą spadł" - to skutek globalnego ocieplenia

 • myslacyszaryczlowiek1

  Oceniono 2 razy 0

  Nastawiali wiatraków między morzem a górami to nie dziwota, że zatrzymali wiatry niosące wilgoć i przynoszące odpady.

 • budnyszymon

  0

  Co wy do Niemców chcecie się równać !?
  Propaganda i tyle

 • Xx Xx

  0

  W niedzielę barki normalnie załadowane.... Ren w okolicach Duisburga ( Północna Nadrenia Westfalia )

 • beton44

  Oceniono 4 razy 0

  No ale jak to - w Niemczech??? Tam i wiatraki są, i uchodźcy, i nowe samochody...

 • westlondon

  Oceniono 2 razy 0

  Skoro lodowce topnieja na potege z powodu globalnego ocieplenia to ich wklad w zasilenie rzeki woda powinien byc wiekszy
  "Od kilku lat wkład lodowców w zasilenie rzeki wodą spadł"

 • janko56

  Oceniono 5 razy -1

  Porównanie Wisły z Renem jest takie same jak Bałtyku z Oceanem Atlantyckim.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX