Bajkał co roku "ożywa". Ogromne bryły lodu "wychodzą" na brzeg. Niesamowite zjawisko [WIDEO]

W czasie roztopów najgłębsze jezioro świata "zachowuje się" jak żywy organizm. Ogromne bryły lodu, napędzane siłą wiatru, wychodzą wtedy na brzeg, tworząc na nim lodowy mur. Poniżej znajdziecie nagranie, na którym widać to niezwykłe zjawisko.

Ogromne jezioro Bajkał położone na Syberii w rosyjskiej Republice Buriacji, jest najstarszym (ponad 25 mln lat) i najgłębszym jeziorem świata (maks. 1642 m) oraz drugim w Azji i siódmym na świecie pod względem powierzchni (31,5 tys. km kw.). Rozciąga się na długości 636 km i osiąga szerokość 79 km. Nazywane "Błękitnym okiem Syberii" jest jeziorem tektonicznym, co oznacza, że powstało wskutek rozsunięcia się płyt tektonicznych.

Zobacz wideo Czy wysokie temperatury na wiosnę pomogą w walce z koronawirusem?

Zimą jezioro zamarza, a na jego powierzchni tworzy się lodowa pokrywa, która osiągają nawet na 1,2 m grubości. Kiedy temperatura wzrasta, zmrożona tafla zaczyna pękać, tworząc krystaliczne bryły, które wydają się ożywać. Napędzane siłą wiatru, zaczynają "wychodzić" na brzeg, tworząc na nim coś na kształt zmarzniętego muru. Zjawisko można również porównać do epoki lodowcowej w mikroskali i w zwiększonym tempie. Widać to doskonale na poniższym nagraniu.

 

Obok "Syberyjskiego morza" działa gazociąg transportujący gaz ziemny do Chin

Z uwagi na swoje rozmiary jezioro Bajkał bywa również nazywane "syberyjskim morzem". Jak pisaliśmy, na początku grudnia 2019 r. w jego pobliżu został zainaugurowany gazociąg "Siła Syberii", którym gaz płynie do Państwa Środka.

"Pekin wykorzystał międzynarodową izolację i słabość Rosji, i podpisał 30-letni kontrakt na dostawy 38 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie" - oceniał "Die Welt". Dzięki temu rosyjski eksport gazu wkrótce wzrośnie - do 290 miliardów metrów sześciennych do 2030 roku, czyli o 26 procent więcej niż w 2018 roku.

***

W Gazeta.pl chcemy być dla Was pierwszym źródłem sprawdzonych informacji, ale też wsparciem i inspiracją w tych trudnych czasach. PRZECZYTAJ NASZĄ DEKLARACJĘ i weź udział w badaniu >>

Więcej o:
Komentarze (14)
Niesamowite zjawisko na jeziorze Bajkał. Co roku odbywa się tu wyjątkowe, lodowe widowisko
Zaloguj się
 • mimamima

  Oceniono 13 razy 9

  Nie rozumiem - artykuł o zjawisku przyrodniczym, a tu nagle jak Filip z konopii wyskakuje gazociąg. W związku z czym, przepraszam?

 • szamantak

  Oceniono 12 razy 4

  W ruskich lasach to nawet drzewa chodzą, kiedyś np. jedna brzoza wtargnęła na ścieżkę samolotu.

 • jurii.sachar

  Oceniono 11 razy 3

  łza się w oku zakręciła...oj poguljał by po Moskwie, poguljał.... A Bajkał, priekrasny...

 • ltte

  Oceniono 5 razy 1

  Piękne. U nas też są fajne zjawiska. Kiedyś w górach widziałem tsunami, a raczej tsunamko. Piękna, krystaliczna rzeka, 20m szerokości. Spadł deszcz. I nagle po rzece idzie fala, z 50cm wysokości, 30m szerokości. Woda z krystalicznej zamieniła się w kawę z mlekiem. Podeszła nam prawie do namiotów.

 • dorry

  0

  Przecież to są Lute! Pisał o nich Dukaj.

 • rabin_z_czubow

  Oceniono 22 razy -6

  Nawet w artykule o Bajkale próbujecie dokopać Rosji. Poziom czerskiego dna.

 • szczegolny_izotop_wegla

  Oceniono 14 razy -8

  jeden z nielicznych jeszcze cudów Natury, Boże dobrze że w rękach Wielkiego Narodu Rosyjskiego !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX