Ogromne jezioro Bajkał położone na Syberii w rosyjskiej Republice Buriacji, jest najstarszym (ponad 25 mln lat) i najgłębszym jeziorem świata (maks. 1642 m) oraz drugim w Azji i siódmym na świecie pod względem powierzchni (31,5 tys. km kw.). Rozciąga się na długości 636 km i osiąga szerokość 79 km. Nazywane "Błękitnym okiem Syberii" jest jeziorem tektonicznym, co oznacza, że powstało wskutek rozsunięcia się płyt tektonicznych.
Zimą jezioro zamarza, a na jego powierzchni tworzy się lodowa pokrywa, która osiągają nawet na 1,2 m grubości. Kiedy temperatura wzrasta, zmrożona tafla zaczyna pękać, tworząc krystaliczne bryły, które wydają się ożywać. Napędzane siłą wiatru, zaczynają "wychodzić" na brzeg, tworząc na nim coś na kształt zmarzniętego muru. Zjawisko można również porównać do epoki lodowcowej w mikroskali i w zwiększonym tempie. Widać to doskonale na poniższym nagraniu.
Z uwagi na swoje rozmiary jezioro Bajkał bywa również nazywane "syberyjskim morzem". Jak pisaliśmy, na początku grudnia 2019 r. w jego pobliżu został zainaugurowany gazociąg "Siła Syberii", którym gaz płynie do Państwa Środka.
"Pekin wykorzystał międzynarodową izolację i słabość Rosji, i podpisał 30-letni kontrakt na dostawy 38 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie" - oceniał "Die Welt". Dzięki temu rosyjski eksport gazu wkrótce wzrośnie - do 290 miliardów metrów sześciennych do 2030 roku, czyli o 26 procent więcej niż w 2018 roku.
***
W Gazeta.pl chcemy być dla Was pierwszym źródłem sprawdzonych informacji, ale też wsparciem i inspiracją w tych trudnych czasach. PRZECZYTAJ NASZĄ DEKLARACJĘ i weź udział w badaniu >>