IMGW z pesymistycznymi prognozami: Susza będzie się pogłębiać

Jak wynika z prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, susza hydrologiczna będzie się w najbliższym czasie pogłębiać. Ostatnie opady deszczu poprawiły sytuację tylko w krótkiej perspektywie.

Rekordowo niski stan rzek, pożary lasów czy apele o oszczędzenie wody - w tym roku problem suszy w Polsce jawi się jako wyjątkowo dotkliwy. Deszczowy początek maja chwilowo poprawił sytuację w tym aspekcie, ale prognozy na najbliższe tygodnie są pesymistyczne. "Końca suszy nie widać" - zapowiedział w rozmowie z IAR rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski, dodając, że wkrótce znów będziemy obserwować spadki poziomu rzek oraz wilgotności gleby. 

Zobacz wideo W Wiśle brakuje wody. Niski poziom rzeki w Warszawie

IMGW prognozuje na temat suszy w Polsce

Sezonowe analizy IMGW wskazują na to, że najbliższe miesiące nie będą obfitować w opady deszczu. W maju więcej deszczu może spaść w płd-wsch. części Polski, dzięki czemu poprawić się będzie mogła sytuacja w województwach: podkarpackim, małopolskim i lubelskim. Reszta kraju zmagać się będzie z niedoborem deszczu. 

Prognozy dotyczące czerwca są jeszcze bardziej negatywne. Wszystko wskazuje na to, że temperatura będzie wyższa niż zazwyczaj, natomiast opadów będzie mniej. 

Widać, że w czerwcu najprawdopodobniej ta susza będzie cały czas postępować. 

- zaznaczył Grzegorz Walijewski. Sytuacja może ulec zmianie dopiero w lipcu, kiedy to opadów deszczu może być nawet powyżej normy. Rzecznik IMGW zaznaczył jednak, "że te opady będą głównie burzowe, a w związku z tym, mało korzystne, które powodują, że mamy duże wezbrania, punktowe wezbrania i powodują podtopienia i zalania."

Susza w Polsce coraz poważniejszym problemem 

Pożary w Biebrzańskim Parku Narodowym, w wyniku których spłonęło kilka tysięcy hektarów bagiennych łąk i lasów, to najbardziej jaskrawy przykład negatywnych konsekwencji suszy. Tegoroczne problemy mogą mieć także wpływ na wyższą cenę owoców i warzyw zwłaszcza, jeśli sprawdzą się prognozy IMGW. O powadze zagrożenia niech świadczy fakt, że ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski zaapelował o oszczędzanie wody. - Zacznijmy oszczędzać wodę, szanujmy wodę, nie trwońmy jej bezproduktywnie, nie trwońmy jej w sposób głupi. Tej wody, której mamy mało, może zabraknąć również do potrzeb komunalnych, do jedzenia, do utrzymania zwierząt - powiedział szef resortu.  

Więcej o:
Komentarze (8)
IMGW z pesymistycznymi prognozami: Susza będzie się pogłębiać
Zaloguj się
 • ubrana_prawda

  Oceniono 5 razy 3

  Czy oprócz oszczędzania wody Partia ma jakieś inne koncepcje w kwestii niwelowania niedoborów wody (oprócz tradycyjnych modłów i zawierzeń) ?

 • justas32

  Oceniono 2 razy 2

  A co na to rząd ? Organizuje kolejne wybory - bo przecież susza nie głosuje ...

 • tempa-dzida2

  Oceniono 5 razy 1

  Susza się pogłębia, a państwowa spółka "wody polskie" nic sobie z tego nie robi.
  Gwoli ścisłości, to w ogóle mało robi. A to już 4 lata jak "działa" ???

 • maryland123

  0

  Warto samemu zbierać wodę deszczową, takie rozwiązanie na pewno przyczyni się w jakimś stopniu do poprawy naszej sytuacji. Może nie od razu, ale w dalszej perspektywie na pewno. Bardzo fajne zbiorniki mają w dom i woda, sama mam od nich zbiornik podziemny i póki co jestem zadowolona.przemiły pan pomógł mi też załatwić potrzebne dokumenty do dofinansowania w moim mieście, co też jest zdecydowanym plusem, szczególnie że coraz więcej miast decyduje się na takie inwestycje.

 • zwyczajny_suweren

  Oceniono 4 razy 0

  W Październiku 2018 za pomocą tzw. różańca do granic utworzono szczelną barierę energetyczną, od tego czasu polskę nęka rekordowa susza. Przypadek?

 • druga_wieza

  Oceniono 3 razy -1

  Szczerze mówiąc to przy obecnej ulewie (pada kolejną godzinę) trudno mi się zgodzić z takimi prognozami.
  OK, wiosna była sucha! Tylko świat nie jest zerojedynkowy. Rozumiem problem suszy, dostrzegam pewne objawy, ale dostrzegam też objawy temu przeczące - jednym z nich jest stan łódzkich i podłódzkich rzeczułek, stawów, bagien. Tam wody nie brakuje. Ale w polu jest sucho. Pożary? Sorry, to NORMA O TEJ PORZE ROKU. Wypalanie traw to nie jest nowość.

  No a co z prognozą? No cóż... wiem o prognozowaniu tyle, że im dłuższy okres prognozy tym mniejsze szanse na jej spełnienie. Po prostu tak jest z prognozami. Jak będzie? Oby IMGW się myliło, ale tego nie wiemy i zobaczymy jak będzie.

  Cieszy z kolei, że władze Łodzi będą budować za 7mln zł stawy retencyjne na tych łódzkich rzeczkach. A takich stawów mamy już trochę. To są małe rzeki, ale nie chodzi o to, żeby przegrodzić Wisłę, tylko właśnie małe cieki wodne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX